Zobacz największy szyb naftowy świata

Fot. popsci.com

Fot. popsci.com

Mieszkańcy Rosji i Japonii są chyba jednymi z najpopularniejszych w Internecie. Ci drudzy słyną z głupich teleturniejów i niezwykłych, często bezużytecznych wynalazków. Pierwsi są zwykle obiektem kpin. Tym razem nie ma jednak powodów do żartów…

Koniec ery wahadłowców. Czas posprzątać

Rosyjska wyspa Sachalin na Oceanie Spokojnym zdecydowanie nie należy do miejsc, w których większość z nas chciałaby spędzać letni urlop. Temperatury spadające sporo poniżej -20 stopni Celsjusza sprawiają, że nie ma tam co robić. Na szczęście — Rosjanie nie muszą zarabiać tu na turystyce.

Nie tak dawno w ramach projektu Sakhalin-1 dzięki nakładom firmy paliwowej Exxon Mobil zbudowano na wyspie 7 z 10 najdłuższych szybów naftowych świata. Odwiert głęboki na 12 kilometrów robi wrażenie.

Nowe ciuchy dla wojska – adaptują się do pogody

Do budowy odwiertów wykorzystywane jest najsilniejsze na świecie wiertło Yastreb, pozwalające na wykonanie 12-kilometrowego odwiertu w ciągu 60 dni. Budowa szybów na powierzchni wyspy Sachalin jest rozwiązaniem znacznie prostszym niż budowa platform wiertniczych na niebezpiecznych wodach Morza Ochockiego.

Fot. northslopeoil.files.wordpress.com

W planach spółki Exxon Mobil jest budowa od 40 do 50 odwiertów w ciągu najbliższych dwóch lat. Największy z nich może sięgnąć głębokości nawet 15 kilometrów. A ceny paliwa… cóż — pewnie i tak będą szły w górę ;).

Zobacz również: Wideorecenzja: Lenovo IdeaPad U300

Źródło: popsci

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?