Zobacz największy szyb naftowy świata

Fot. popsci.com

Fot. popsci.com

Mieszkańcy Rosji i Japonii są chyba jednymi z najpopularniejszych w Internecie. Ci drudzy słyną z głupich teleturniejów i niezwykłych, często bezużytecznych wynalazków. Pierwsi są zwykle obiektem kpin. Tym razem nie ma jednak powodów do żartów…

Koniec ery wahadłowców. Czas posprzątać

Rosyjska wyspa Sachalin na Oceanie Spokojnym zdecydowanie nie należy do miejsc, w których większość z nas chciałaby spędzać letni urlop. Temperatury spadające sporo poniżej -20 stopni Celsjusza sprawiają, że nie ma tam co robić. Na szczęście — Rosjanie nie muszą zarabiać tu na turystyce.

Nie tak dawno w ramach projektu Sakhalin-1 dzięki nakładom firmy paliwowej Exxon Mobil zbudowano na wyspie 7 z 10 najdłuższych szybów naftowych świata. Odwiert głęboki na 12 kilometrów robi wrażenie.

Nowe ciuchy dla wojska – adaptują się do pogody

Do budowy odwiertów wykorzystywane jest najsilniejsze na świecie wiertło Yastreb, pozwalające na wykonanie 12-kilometrowego odwiertu w ciągu 60 dni. Budowa szybów na powierzchni wyspy Sachalin jest rozwiązaniem znacznie prostszym niż budowa platform wiertniczych na niebezpiecznych wodach Morza Ochockiego.

Fot. northslopeoil.files.wordpress.com

W planach spółki Exxon Mobil jest budowa od 40 do 50 odwiertów w ciągu najbliższych dwóch lat. Największy z nich może sięgnąć głębokości nawet 15 kilometrów. A ceny paliwa… cóż — pewnie i tak będą szły w górę ;).

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Źródło: popsci

Podziel się:

Przeczytaj także: