Prawdziwa prośba o pomoc, czy spam? - sprawdź na atrapa.net

Prawdziwa prośba o pomoc, czy spam? - sprawdź na atrapa.net

Łańcuszki internetowe - sprawdź, co rozsyłasz
Łańcuszki internetowe - sprawdź, co rozsyłasz
Kira Czarczyńska
30.06.2011 23:45

"Wyślij mnie dalej!" - to główne przesłanie listów-łańcuszków. Treść może być bardzo różna, od fałszywych próśb o pomoc, przez równie nieprawdziwe ostrzeżenia (np. o wirusach komputerowych), aż po śmieszne historyjki. To, co łączy wszystkie łańcuszki, to strata czasu na ich przeglądanie i rozsyłanie.

"Wyślij mnie dalej!" - to główne przesłanie listów-łańcuszków. Treść może być bardzo różna, od fałszywych próśb o pomoc, przez równie nieprawdziwe ostrzeżenia (np. o wirusach komputerowych), aż po śmieszne historyjki. To, co łączy wszystkie łańcuszki, to strata czasu na ich przeglądanie i rozsyłanie.

Kiedyś listy-łańcuszki krążyły pocztą, co w oczywisty sposób ograniczało ich zasięg. Nawet, jeśli ktoś się zastanawiał nad wysłaniem, to w sporej części nie chciało mu się ani przepisywać, ani latać na pocztę, ani tym bardziej płacić za znaczki. Teraz łańcuszki dostajemy mailem - na szczęście jednak, także dzięki Sieci, mamy też narzędzie do sprawdzenia, o co chodzi.

Czym jest łańcuszek? Świetnie definiuje to Wikipedia:

[cytat]Łańcuszki internetowe - charakterystyczna wersja spamu, której główną cechą jest zawarte w treści polecenie lub prośba o rozesłanie tej wiadomości do jak największej liczby odbiorców.[/cytat]

Na początku chodziło po prostu o zapychanie serwerów pocztowych, obecnie jednak zostały one w sporym stopniu przystosowane do bardzo dużej ilości poczty i sporadycznie tylko zdarza się, żeby łańcuszek je "zatkał".

Obecnie łańcuszki mają więc nieco inny cel:

  • po pierwsze, zbieranie adresów mailowych dla spamerów - kiedy rozsyłamy łańcuszek do wielu znajomych, pozostaje ślad nie tylko naszych, ale i ich kont pocztowych; większość osób po prostu dodaje adresy znajomych korzystając z opcji \prześlij dalej\
  • dzięki czemu w łańcuszku gromadzi się całkiem pokaźny ich zbiór.
  • po drugie, bezpośrednie spamowanie - ma to miejsce wówczas, gdy w treści łańcuszka pojawia się informacja o konkretnym produkcie czy usłudze, a osoby rozsyłające po prostu same robią za nadawcę spamu reklamowego.
  • łowienie naiwnych - istnieje rodzaj łańcuszków oferujących szybki zarobek, które namawiają do przelewania drobnej kwoty poprzednim nadawcom, a potem rozesłania dalej tak, żeby koleni odbiorcy przelewali te kwoty nam; dzięki temu ktoś na pewno zarobi, ale raczej nie my...

Łańcuszki wykorzystują naszą chęć pomocy i dzielenia się informacjami. Niezależnie od tego, czy w treści jest prośba o wsparcie dla nieistniejącego chorego dziecka, czy ostrzeżenie przed wirusem, czy też śmieszna albo straszna historyjka - twórcom chodzi o to, żeby zainteresować nas na tyle, abyśmy chcieli się tym podzielić ze znajomymi. I wysłali łańcuszek dalej.

Sprawdź, czy masz do czynienia z łańcuszkiem - atrapa.net

Serwis atrapa.net kolekcjonuje łańcuszki, jest więc świetnym sposobem sprawdzenia, czy otrzymana mailem wiadomość jest prawdziwa, czy też jest to kolejny spam. Większość listów-łańcuszków krąży w Internecie już od kilku lat - można więc porównać sobie kolejne wersje dowiedzieć się, kiedy były one aktywne.

Zanim więc roześlemy kolejną ściskającą za serce prośbę o "wsparcie dla umierającego syna koleżanki przyjaciółki" lub "ostrzeżenie znajomych przed groźnym wirusem" - wejdźmy na atrapa.net i poszukajmy tego konkretnego łańcuszka. Unikniemy w ten sposób spamowania znajomych, udostępnienia swojego adresu mailowego, no i odciążymy nieco serwery poczty.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)