Ultraszybka kolej magnetyczna powstanie w Japonii

Chcielibyście pokonywać drogę z Krakowa do Gdańska pociągiem w nieco ponad godzinę? Dla Japończyków podobny wyczyn już niedługo będzie na porządku dziennym. Najważniejsze miasta Japonii zostaną połączone siecią lewitujących pociągów pędzących z nieprawdopodobną prędkością.

1000 km/h pociągiem

Kolej magnetyczna to rozwiązanie technologiczne, które obecnie pozwala stworzyć najszybsze połączenia kolejowe na świecie. Pociąg, zamiast jeździć po torach, unosi się dzięki elektromagnesom, które znacznie ograniczą tarcie i pozwalają na rozwijanie większych prędkości. Najbardziej znaną tego typu koleją jest ta znajdująca się w Chinach - cała trasa mierzy na razie 30 km i pokonywana jest w 7 minut.

Plany Japończyków są znacznie bardziej ambitne. Budowę sieci kolei magnetycznej zaplanowano już dawno — w 2014 roku ruszą prace konstrukcyjne. Co prawda spora część trasy jest już gotowa, jednak sporo czasu i pieniędzy pochłonie jeszcze budowa kilku tuneli. Finał inwestycji planowany jest na 2027 roku. Ma ona kosztować równowartość 112 miliardów dolarów.

Superszybki pociąg ułatwi podróżowanie po Australii? [wideo]

Planowane trasy będą przebiegały z Tokio do Nagoi oraz z Tokio do Osaki (ta druga ukończona będzie dopiero w 2045 roku). Na trasach pociągi będą osiągać prędkość ok. 500 km/h, więc podróż na trasie Tokio-Osaka (to mniej więcej tyle co z Krakowa do Gdańska) zajmie nieco ponad godzinę.

Czekamy na odpowiedź PKP.

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

Źródło: technabob.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?