Samsung 900X3A - test ekskluzywnej 13 [część 2]

Samsung 900X3A - test ekskluzywnej 13 [część 2]

Samsung 900X3A
Samsung 900X3A
Jacek Klimkowicz
19.05.2011 23:15, aktualizacja: 11.03.2022 11:38

Po części I, poświęconej w głównej mierze testom jakościowym, nadszedł czas, by przekonać się, jak 13" killer Samsunga wypada w kwestiach wydajnościowych, jak długo pracuje na baterii, czy jest hałaśliwy i gorący pod obciążeniem. Sprawdźcie, co wewnątrz superpłaskiej obudowy piszczy ;).

Po części I, poświęconej w głównej mierze testom jakościowym, nadszedł czas, by przekonać się, jak 13" killer Samsunga wypada w kwestiach wydajnościowych, jak długo pracuje na baterii, czy jest hałaśliwy i gorący pod obciążeniem. Sprawdźcie, co wewnątrz superpłaskiej obudowy piszczy ;).

Sprzęt - specyfikacja

Procesor i karta graficzna

Samsung 900X3A, którego miałem przyjemność testować, został wyposażony w niskonapięciowy procesor Intel Core drugiej generacji, oparty na mikroarchitekturze Sandy Bridge. Oznaczony symbolem Intel Core i5-2537M CPU wykonano w 32 nm procesie litograficznym. TDP jednostki wynosi 17 W. 64-bitowy procesor jest taktowany z bazową częstotliwością 1,4 GHz dla każdego z dwóch rdzeni.

CPU-Z
CPU-Z

Jednak dzięki Turbo Boost 2.0 może ona wzrosnąć aż do 2,3 GHz. Nie zabrakło również obsługi wielowątkowości (Hyper-Threading), co pozwala na przetwarzanie 2 wątków przez każdy rdzeń. Intel Core i5-2537M ma zaimplementowane wszystkie pakiety rozkazów SSE (z 4.2 włącznie), obsługuje instrukcje wektorowe AVX oraz kryptograficzne AES. Wspiera również sprzętowo wirtualizację (Intel VT-x).

GPU-Z
GPU-Z

W monolitycznym układzie krzemowym znalazł się również procesor graficzny Intel HD Graphics 3000, który również może korzystać z 3 MB pamięci LLC współdzielonej przez rdzenie wykonawcze (oprócz RAM-u, rzecz jasna). Taktowanie GPU w niskonapięciowej wersji Intel Core i5 wynosi od 350 MHz do 900 MHz (z Turbo Boost 2.0), a więc nieco mniej niż w standardowych jednostkach.

Poza tym chip graficzny niczym się nie różni, a więc obsługuje m.in. API DirectX 10.1 i QuickSync Video (przyspiesza transkodowanie multimediów) i umożliwia strumieniowanie wideo przez wyjście HDMI 1.4.

Pamięć RAM i dysk

Testowana konfiguracja była wyposażona w 4 GB pamięci RAM typu DDR3. Pracowała ona w trybie dwukanałowym (Dual-Channel) z częstotliwością efektywną 1333 MHz i opóźnieniami CL9-9-9-24 T1.

CPU-Z RAM
CPU-Z RAM

900X3A ma w standardzie dysk SSD marki Samsung (MZMPA128HMFU) o pojemności 128 GB, z czego dla użytkownika dostępne było 98 GB. Pozostała część została zajęta m.in. przez partycję Recovery.

Wydajność w liczbach

Indeks wydajności systemu Windows 7

Dzieło programistów zza Oceanu jak zwykle rządzi się swoimi prawami. O ile oceny procesora (6,3) oraz dysku (7,4) wydaja się jak najbardziej adekwatne do ich możliwości, o tyle pamięć RAM (5,9) jak zwykle została niedowartościowana, zaś grafika przeceniona.

WEI
WEI

Intel HD Graphics 3000 nie jest zły, ale stawianie go niemal na równi z dedykowanymi kartami ze średniej półki to jednak nadużycie w przypadku wersji zintegrowanej w niskonapięciowym CPU.

SuperPI mod 1.5 XS

Intel Core i5-2537M daje radę. Przemyślana mikroarchitektura wraz z Turbo Boost 2.0 daje potężnego kopa i w tym jednowątkowym, wiekowym już programiku jednostka Intel Core drugiej generacji wypada tutaj równie dobrze jak Intel Core i5-460M (2,53-2,80 GHz, TDP 35 W). Warto wiedzieć, że przy próbce 32 M uzyskany wynik jest identyczny z rezultatem Intel Core 2 Extreme X9100 (3,06 GHz, TDP 45 W).

SuperPI
SuperPI

Praktycznie we wszystkich próbkach niskonapięciowy Intel Core i5-2537M wyprzedza Intel Core i3-2310M (2,1 GHz, TDP 35 W) z Acera Aspire 5750G. Jest więc szybko i energooszczędne, a przecież o to właśnie chodzi w superpłaskich laptopach ultramobilnych.

7-Zip 9.20 64-bit

Samsung 900X3A również nieźle sobie radzi z kompresją i dekompresją danych. Nie jest tu jednak tak dobrze jak w przypadku SuperPI. 7-Zip potrafi bowiem wykorzystać potencjał płynący z wielowątkowości. I owszem, gdy pracuje jeden rdzeń, wyniki są porównywalne z tymi, jakie osiąga Intel Core i3-2310M.

W
W

Jednak wraz z rosnącą liczbą wątków program obnaża słabość jednostki, wynikającą z niskiego taktowania bazowego. Co prawda Turbo Boost 2.0 je podnosi, jednak nie do takich wartości, jak by się chciało. Chip jest więc nieco wolniejszy od najsłabszej "standardowej" jednostki Intel Core drugiej generacji.

CineBench R10 i R11.5

Renderowanie scen również nie stanowi dla Samsunga 900X3A problemu, choć, rzecz jasna, tempo nie jest tak dobre, jak w zwykłym Core i5. Wynik dla testu jednowątkowego jest wysoki. 3168 punktów stawia Intel Core i5-2537M na równi z Intel Core i3-350M (2,26 GHz) i najszybszymi procesorami konkurencji (AMD).

CBR10
CBR10

Próba wielowątkowa po raz kolejny nie przynosi tak dużego wzrostu wydajności jak można byłoby oczekiwać, ze względu na niską podstawową częstotliwość taktowania. Sytuację ratują Turbo Boost 2.0 i Hyper-Threading, jednak nieco ponad 5000 punktów to rezultat bliższy osiągom Pentiumów i Turionów niż Intel Core.

Jednak biorąc pod uwagę energooszczędność Core i5-2537M jest on bardzo dobry. Zapewne jeszcze sporo czasu upłynie, zanim procesory o TDP 17 W będą równie szybkie jak obecne o TDP dwukrotnie wyższym. Bez niespodzianek obyło się w cieniowaniu OpenGL. Intel HG Graphics 3000 wykręcił ponad 4k punktów, co stawia go w jednym rzędzie z grafikami ze średniej półki.

CBR11.5
CBR11.5

CineBench R11.5 zakończył się wynikami na poziomie Intel Core 2 Duo P8600 (2,4 GHz), który jeszcze całkiem niedawno uchodził za chip mający świetny stosunek wydajności do ceny. Jest więc całkiem nieźle. Intel HD Graphics 3000 w teście OpenGL wypadł zaś zauważalnie gorzej od wersji zintegrowanej w zwykłej i5, osiągając zaledwie 65% jej wyniku. Niższe taktowanie robi swoje.

Geekbench 2.1.12 i PC Mark Vantage

Blisko 4000 punktów w testującym wydajność CPU i podsystemu pamięci Geekbenchu to wynik bardzo dobry. Zaledwie 210 punktów dzieli Samsunga 900X3A od multimedialnego kombajnu w postaci Lenovo IdeaPada Y560 z procesorem Intel Core i5-460M i równorzędną (pod względem wielkości i szybkości) pamięcią RAM.

GB
GB

Znacznie wyżej Samsunga ocenia PC Mark Vantage, testujący ogólną wydajność komputera. 8541 punktów to wynik nieosiągalny dla większości nowych laptopów. Tak wysoka punktacja to skutek zamontowania w notebooku szybkiego dysku SSD, który niesamowicie wpływa na szybkość działania i responsywność systemu.

3D Mark 2006

Jak można się było tego spodziewać, Samsung 900X3A z nisko taktowanym Intelem HD Graphics 3000 nie zwala z nóg wydajnością w grach.

3DM06
3DM06

Uzyskane wyniki są na poziomie układów Nvidia ION 2 i AMD Radeon HD 6310M. Pograć więc się da, ale głównie w starsze gry.

CrystalDiskMark 3.0.1a i ATTO Disk Benchmark 2.46

Zastosowany dysk SSD Samsunga nie daje powodów do narzekań nawet bardzo wymagającym użytkownikom. Zarówno z małymi jak i dużymi plikami radzi sobie rewelacyjnie, a osiągane transfery nierzadko przekraczają 200 MB/s.

CDM
CDM

Czasy dostępu do danych oscylują w granicach 0,1 ms. Żaden tradycyjny dysk twardy nie ma najmniejszych szans z SSD.

ADB
ADB

Samsung MZMPA128HMFU jest chłodny, bezgłośny i odporny na czynniki zewnętrzne w postaci skrajnych temperatur, upadków, uderzeń czy silnych pól magnetycznych. Słowem 900X3A pozwala cieszyć się wszystkimi zaletami nośników flash.

Wydajność w praktyce - codzienne użytkowanie

Praca na Samsungu 900X3A to prawdziwa przyjemność. Dzięki kombinacji SSD z procesorem Intel Core i5 drugiej generacji i pokaźną ilością pamięci RAM wszystko działa bardzo sprawnie. Aplikacje ładują się błyskawicznie. Instalacja oprogramowania również przebiega szybciej niż na komputerach ze zwykłymi dyskami.

Wydajność laptopa jest wystarczająca nawet do pracy z wymagającymi programami do obróbki grafiki czy edycji wideo. Przeglądanie stron internetowych na kilkudziesięciu zakładkach, przy jednoczesnym słuchaniu muzyki, dłubaniu w odpalonym na zewnętrznym monitorze GIMP-ie i skanowaniu antywirusem jest jak najbardziej możliwe bez odczuwalnego spowolnienia.

Cieszy przy tym kultura pracy komputera, który jest bardzo, bardzo cichy oraz świetny ekran i wytrzymała bateria, które pozwalają na bezstresową, przyjemną pracę w plenerze. Jedynie miłośnicy gier komputerowych będą zawiedzeni. W jakiegoś Half-Life'a, WoWa czy TrackManię można od biedy porypać, ale zamiast szargać sobie nerwy lepiej w ramach relaksu sięgnąć po jakiś film.

Hałas oraz ciepło

Pod względem kultury pracy Samsung 900X3A wypada doskonale. Podczas wykonywania mało wymagających zadań trzeba wytężyć słuch, aby cokolwiek usłyszeć. Maksymalne obciążenie tylko nieznacznie podnosi poziom generowanego hałasu. Jest to jeden z najcichszych laptopów, z jakimi kiedykolwiek miałem do czynienia.

Wylot ciepłego powietrza zlokalizowano na ściance przedniej nad klawiaturą
Wylot ciepłego powietrza zlokalizowano na ściance przedniej nad klawiaturą

Niestety, z temperaturami nie jest tak dobrze. Wewnątrz obudowy nawet przy maksymalnym obciążeniu nie są one przesadnie wysokie. Procesor nie przekracza 84 stopni Celsjusza po wielu godzinach katowania wszystkich rdzeni i GPU, zaś ciepłota dysku SSD wynosi co najwyżej 37 stopni Celsjusza. Jednak na zewnątrz obciążony Samsung 900X3A potrafi zrobić się naprawdę gorący.

HWInfo
HWInfo

Płaska konstrukcja wykonana z metalu nagrzewa się dość mocno na obszarze klawiatury oraz na jej wysokości po spodniej stronie laptopa, wyraźnie przekraczając ciepłotę ludzkiego ciała. Nie uniemożliwia to trzymania laptopa na kolanach, lecz, przynajmniej w przypadku mężczyzn, raczej nie jest to wskazane ;).

Przebiegi na akumulatorze

[block position="inside"]1779[/block]

Mimo zastosowania akumulatora o stosunkowo niewielkiej pojemności, Samsung 900X3A wytrzymuje z dala od gniazdka naprawdę długo. Ponad 9,5 godziny w trybie oszczędzania energii to naprawdę sporo jak na laptop o takiej wydajności. Ponad 5,5 godziny intensywnego surfowania po Sieci przy wykorzystaniu WiFi to również bardzo dobry rezultat. Niewiele laptopów z tak mało pojemną baterią wytrzymuje wielogodzinną sesję z YouTube'em i witrynami naszpikowanymi elementami w technologii Flash.

Film 720p przy podświetleniu ustawionym na 100%, głośności na 80% i włączonych modułach WiFi oraz Bluetooth był odtwarzany przez ponad 3,5 godziny. Taka żywotność baterii wystarczy nawet na indyjskie produkcje ;). Klasyczny test obciążeniowy zakończył się po grubo ponad 2 godzinach. Tym samym Samsung 900X3A w pełni zasługuje na miano laptopa ultramobilnego.

Podsumowanie testu

O Samsungu 900X3A śmiało można powiedzieć, cytując Steve'a Jobsa - "It's amazing!". Laptop stworzony przez południowokoreańskiego producenta to kwintesencja mobilności i nowoczesności zamknięta w superpłaskiej, duraluminiowej obudowie o przykuwającym wzrok designie. Komputer pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji praktycznie pod każdym względem.

Jego jakość wykonania jest bardzo wysoka. Wszystko jest perfekcyjnie spasowane i sztywne, mimo bardzo smukłej konstrukcji. We wnętrzu obudowy znalazły się najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne, które czynią pracę z laptopem komfortową i przyjemną. Na uwagę zasługuje fantastyczna, matowa matryca o niezwykle mocnym podświetleniu, która jest czytelna w każdych warunkach.

Samsung 900X3A
Samsung 900X3A

Podświetlana klawiatura ułatwia korzystanie z komputera po zmroku, a olbrzymi, precyzyjny i czuły gładzik pozwala na sprawną nawigację i nie zmusza do korzystania z zewnętrznej myszki. Wbudowany akumulator zapewnia bardzo długi czas działania z dala od źródeł prądu. Oczywiście Samsung 900X3A nie jest pozbawiony wad. Laptop jest dość ubogi w złącza i ma przeciętny, jak na tą półkę cenową, system audio.

Obciążony dość mocno się nagrzewa, co może niektórym przeszkadzać, podobnie jak schowane pod klapkami porty. Co prawda wyglądają estetycznie, ale nie są tak wygodne w użyciu jak mogłyby być. Poza tym dla przeciętnego zjadacza chleba kwota 6000 zł może się okazać zbyt wysoka. Niemniej jednak uważam, że sprzęt jest warty swojej ceny i z czystym sumieniem mogę go polecić każdemu, kto szuka porządnej, mobilnej 13.

Rekomendacja Gadżetomanii i wyróżnienie za świetny design dla Samsunga 900X3A
Rekomendacja Gadżetomanii i wyróżnienie za świetny design dla Samsunga 900X3A

Samsunga 900X3A mogłem dla Was testować dzięki uprzejmości sieci Vobis. Recenzowana konfiguracja kosztuje 5999 zł. Sprzęt jest objęty 3-letnią gwarancją producenta. Notebooka możecie nabyć w placówkach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Vobis pod następującym linkiem.

Oceniamy: subnotebook[block position="inside"]1780[/block]Samsung 900X3A

[plus]świetna matowa matryca (niesamowita jasność, kontrast, czerń, nasycenie barw)

[plus]doskonałe wykonanie, idealne spasowanie

[plus]lekkość i superpłaska konstrukcja

[plus]wydajność

[plus]dysk SSD

[plus]bardzo dobre przebiegi na akumulatorze

[plus]wygodna, podświetlana klawiatura

[plus]świetny touchpad, nie ustępuje gładzikom z MBP

[plus]bardzo dobra kultura pracy

[plus]3[minus]letnia gwarancja producenta

[minus]temperatury obudowy pod obciążeniem

[minus]ciężko go doczyścić

[minus]głośniki przeciętnej jakości

[minus]nieco zbyt słaby zawias

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)