Internet na wakacjach - dbamy o bezpieczeństwo

Internet na wakacjach - dbamy o bezpieczeństwo

Internet na wakacjach
Internet na wakacjach
Kira Czarczyńska
10.05.2011 23:00, aktualizacja: 14.01.2022 13:26

Nadejście sezonu urlopowego nie oznacza oczywiście, że przestaniemy nagle na kilka tygodni korzystać z Internetu. Na konto trzeba czasami zajrzeć, pocztę sprawdzić też by wypadało - a spora część z nas zapewne będzie też chciała utrzymywać kontakty ze znajomymi na serwisach społecznościowych... Jak korzystać z Internetu poza miejscem zamieszkania?

Nadejście sezonu urlopowego nie oznacza oczywiście, że przestaniemy nagle na kilka tygodni korzystać z Internetu. Na konto trzeba czasami zajrzeć, pocztę sprawdzić też by wypadało - a spora część z nas zapewne będzie też chciała utrzymywać kontakty ze znajomymi na serwisach społecznościowych... Jak korzystać z Internetu poza miejscem zamieszkania?

Kafejki Internetowe

Jeszcze do niedawna najczęstszym sposobem korzystania z Internetu na wakacjach czy po prostu w innym niż własne mieście, były kafejki internetowe. Nadal można je jeszcze spotkać i choć cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, to pozwalają we względnym komforcie skorzystać z Internetu na "pełnowymiarowym", wygodnym komputerze i przeważnie dość szybkim łączu. Najczęściej umożliwiają też np. drukowanie lub nagrywanie na płytę czy pendrive'a.

Problem z kafejkami polega jednak na tym, że zwykle nie wiemy, kto tak naprawdę ma lub może mieć dostęp do tego, co robimy. Należy więc unikać przesyłania istotnych danych - np. logowania się na konto bankowe czy w serwisie aukcyjnym, ściągania i wysyłania ważnych plików, podawania haseł do np. firmowego serwera FTP.

Spokojnie można jednak sprawdzić sobie pocztę, pogadać w serwisach społecznościowych - i zająć się innymi formami rozrywki.

HotSpoty

Obecnie darmowy dostęp do Internetu oferuje wiele kawiarni, restauracji, uczelni. Często same władze miast stawiają HotSpoty, z których można korzystać np. w centrum siedząc sobie spokojnie na ławce.

Listę HotSpotów w danej okolicy można sprawdzić w Internecie - np. korzystając z serwisów Atlas-WiFi.pl czy Hotspot.Info.pl

Parametry są w tym przypadku bardzo różne i zależą wyłącznie od właściciela HotSpota - mogą zdarzyć się ograniczenia na niektóre serwisy albo usługi. Jest to jednak całkiem ciekawa opcja w momencie, kiedy akurat mamy chwilę wolnego i dysponujemy swoim własnym sprzętem.

Korzystając z HotSpotów należy rzecz jasna przestrzegać tych samych reguł, co w kafejkach internetowych: uważać na przesyłanie i udostępnianie istotnych danych.

Internet Mobilny

Oprócz oczywistych wad, takich jak konieczność posiadania własnego modemu i płacenia za transfer - ma też jedną podstawową zaletę: można sobie przesyłać wrażliwe dane. Jasne, jak ktoś bardzo chce to przechwyci, ale zasadniczo korzystać z Internetu mobilnego można tak samo, jak ze stałego łącza w domu.

Jeśli chodzi o oferty poszczególnych operatorów, większe zestawienie przygotuję jeszcze w czerwcu, przed samymi wakacjami. Sieci komórkowe przeważnie robią wtedy ciekawe promocje, będzie więc można wybrać coś dla siebie.

Laptop, netbook czy smartfon?

Jeżeli musimy podczas wyjazdu zająć się pracą, to nie mamy wyjścia - laptop, albo (jako kompromis między mobilnością a wygodą) netbook, stanowią raczej konieczność.

Z serwisów społecznościowych, poczty, czy do przeglądania WWW, możemy jednak spokojnie korzystać z bardziej zaawansowanych telefonów komórkowych. Same w sobie stanowią w tej chwili małe komputerki, pozwalające - może i niezbyt wygodnie, ale jednak - używać Internetu i korzystać z podstawowych usług.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)