Syntetyczna krew po raz pierwszy ratuje życie

Tamara Coakley (fot. dailytelegraph)

Tamara Coakley (fot. dailytelegraph)

Pewna mieszkanka Australii może zawdzięczać życie najnowszym naukowym osiągnięciom — w tym wypadku krwi stworzonej w warunkach laboratoryjnych. Czyżby szykował się przełom w medycynie?

Kiedy po ciężkim wypadku samochodowym 33-letnia Tamara Coakley trafiła do szpitala w Melbourne, niewiele dzieliło ją od śmierci. Jej stan był ciężki — straciła dużo krwi, miała uszkodzony rdzeń kręgowy, zapadnięte płuca, połamane żebra i pękniętą czaszkę. Potrzebna była szybka transfuzja krwi, jednak pojawił się jeden problem — Tamara jako świadek Jehowy nie mogła przyjmować krwi od innych osób.

Jak sprawdzić świeżość jedzenia ze sklepu?

Okazuje się jednak, że to tabu nie dotyczy syntetycznie wytwarzanych substytutów, więc lekarze podjęli decyzję, żeby wykorzystać jeden z nich do transfuzji. Tamara dostała 10 jednostek HBOC201 - opartego na hemoglobinie nośnika tlenu, który pomógł w uratowaniu życia pacjentki, zastępując utraconą krew.

Krew do transfuzji

W ciągu kilku ostatnich lat na świecie stworzono kilka różnych syntetycznych zamienników krwi, jednak dopiero teraz użyto jej na taką skalę. Sztucznie produkowana krew niesie wiele korzyści — nie ma problemów z grupą krwi, a płyn można przechowywać nawet przez trzy lata — i to bez trzymania w lodówce.

Niesamowity metal zamienia słoną wodę w pitną i produkuje paliwo

Wprowadzenie tego typu syntetyków pozwoliłoby raz na zawsze rozwiązać problem z zapotrzebowaniem szpitali na krew. Do wykorzystania na pełną skalę sztucznej krwi jednak jeszcze daleko, choć przypadek Australijki pokazuje, że gra jest warta świeczki.

Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie

Źródło: dailytelegraph.com.au

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację