Cztery koła i ryk silnika. American Muscle Cars w filmie [przegląd]

Cztery koła i ryk silnika. American Muscle Cars w filmie [przegląd]

Cztery koła i ryk silnika. American Muscle Cars w filmie [przegląd]
Michał Nowak
27.02.2011 12:59

W ten weekend Nicholas Cage szaleje na polskich ekranach w Piekielnej zemście 3D. Choćby sam film okazał się wtórny i nijaki, to na pewno warto zobaczyć samo auto, którym Cage się w nim porusza. Masywny Dodge Charger to samochód godny samego diabła. Po więcej takich cudów motoryzacji w filmach, zapraszam do poniższego zestawienia.

Zaczęło się od Bullitta

Olbrzymie gabaryty, symboliczne hamulce i ogłuszający warkot paliwożernego silnika. To może być tylko amerykański muscle car. Tu nie ma znaczenia precyzja niemieckich konstruktorów, na chwilę zapominamy o niezawodnych japońskich markach, a już tym bardziej omijamy włoską ekstrawagancję designerską. Liczą się tylko: muskularny silnik i unoszone na chwiejnym zawieszeniu tysiące kilogramów blachy. Tak pokrótce można zdefiniować amerykańską legendę motoryzacji, która zasłużenie obrosła kultem, a dzisiaj przechodzi prawdziwy renesans. Do powracającej mody na American Muscle Cars w dużej mierze przyczyniło się kino, które współcześnie sięga po te klasyczne samochody niemal z taką samą radością, jak robiło to 40 lat temu. W niniejszym przeglądzie przyjrzymy się najpopularniejszym modelom, których użyto w klasykach gatunku, filmach współczesnych, a także w paru niechlubnych wyjątkach.

Bohater: 1968 Ford Mustang

W filmie: *Bullitt *(1968)

Steve McQueen miał sporo szczęścia w swojej karierze. Do aktora mógł raz na zawsze przylgnąć wizerunek podstarzałego gościa, grające nastolatka, który zmaga się z czerwoną mazią atakującą ludzi w filmie Blob. Na szczęście dla McQueena, popkultura lepiej go zapamiętała z późniejszej roli twardego detektywa Franka Bullitta, z nieodłącznym Fordem Mustangiem u boku. Zawarta w filmie scena pościgu z udziałem Mustanga i Dodge’a Chargera, to jedna z najlepszych sekwencji pościgowych w historii kina. Reżyser Peter Yates zrezygnował z użycia jakiejkolwiek muzyki podczas tej sceny, aby lepiej było słychać dźwięk silników. Zabieg ten okazał się strzałem w dziesiątkę.

Samochód jako równorzędny bohater filmu

Obraz

Bohater: Pontiac Firebird Trans Am

W filmie: seria Mistrz kierownicy ucieka (1977, 1980, 1983)

Podobno po premierze filmu Mistrz kierownicy ucieka, sprzedaż Pontiaka Trans Ama w Stanach Zjednoczonych gwałtownie poszła w górę. Nic dziwnego, skoro samochód był niemal tak samo znaczącym bohaterem filmu, co Burt Reynolds wcielający się w główną postać. Każda część* Mistrza kierownicy* posiadała różne wersje samochodu. W pierwszych dwóch częściach, były to Firebirdy drugiej generacji (rocznik 1977 i 1980), natomiast model w trzeciej części, należał już do trzeciej generacji (rocznik 1983). Ciekawostką jest fakt, że zmodyfikowany Trans Am trzeciej generacji wystąpił także jako KITT, w kultowym serialu z nieustraszonym Davidem Hasselhoffem. Obecnie Pontiaki Trans Amy jako przedstawiciele muscle cars zostały lekko zapomniane, podobnie jak gwiazda Reynoldsa.

Bohater: Dodge Challenger R/T

W filmie: Znikający punkt (1971, 1997)

Bohater o znajomo brzmiącym nazwisku Kowalski, musi przewieźć sportowego Dodge’a Challengera z Colorado do San Francisco. Ponieważ ma na realizację zadania tylko 15 godzin, kierowca postanawia wycisnąć z auta ostatnie soki.* Znikający punkt* stanowi osobliwy manifest wolności człowieka, a także efektowny popis możliwości Challengera. Ten samochód radzi sobie tak samo sprawnie na asfaltowej szosie, jak i na wyboistych terenach. Kiedy policja przystępuje do pościgu za głównym bohaterem, ich śmieszne samochody nie mają się co równać z niepowstrzymanym Dodge’em. W 1997 roku powstał także remake tego kultowego filmu, skierowany prosto do telewizji. Kowalskiego zagrał Viggo Mortensen. Challenger pozostał ten sam.

Gone in Sixty Seconds

Bohater: 1971 Ford Mustang, 1967 Ford Mustang Shelby GT500

W filmie: *60 sekund *(1974, 2000)

Ten film stanowi jeden wielki pościg. Chociaż bohaterami są złodzieje specjalizujący się w kradzieżach rzadkich modeli samochodów, to reżyser H. B. Halicki bezpruderyjnie przez większą część filmu gloryfikuje olśniewającego Forda Mustanga czwartej generacji (1971 - 1973). Tyle, że ta gloryfikacja polega na wesołym niszczeniu samochodu podczas szaleńczych scen pościgowych. W filmie doskonale widać, że Halicki miał dwie pasje. Pierwszą i najważniejszą, były samochody. Drugą było kręcenie filmów. Niestety, los potrafi być przewrotny. Przy pracy nad sequelem* Gone In 60 Seconds*, w trakcie realizacji jednej ze scen kaskaderskich, Halicki zmarł wskutek porażenia prądem. Ale zdążył przejść do historii kina, jako król samochodowej rozwałki.

Zrealizowany w 2000 roku remake filmu Halickiego, to już nieco inne kino. Bardziej rozbudowano wątek fabularny, trochę zaniedbano sceny pościgowe. Ale za to nie zmieniono marki samochodu, który stanowił główną atrakcję pierwowzoru. W nowej wersji* Sześcidziesięciu sekund *zdecydowano się na podrasowanego Forda Mustanga z 1967 roku. Wersja Shelby GT500 została ochrzczona imieniem Eleanor i była ulubioną zabawką bohatera granego przez Nicholasa Cage’a. Prawda jest jednak taka, że na potrzeby filmu skonstruowano siedem replik Shelby GT500, z racji tego, iż jest to niezwykle rzadki samochód. Po zakończeniu zdjęć, jedną replikę przygarnął sobie na użytek prywatny Nic Cage, natomiast druga replika poszła w ręce Jerry’ego Bruckheimera, producenta filmu.

Śmiercioodporne wozy

Obraz

Bohater: 1971 Chevrolet Nova

W filmie:* Grindhouse: Death Proof* (2007)

Quentin Tarantino złożył swoim filmem prawdziwy hołd samochodom z segmentu muscle cars. Punktem kulminacyjnym w Death Proof jest walka pomiędzy Challengerem i Chargerem, wcześniej pojawia się Ford Mustang, bliźniaczo podobny do tego z filmu Halickiego. Najbardziej kojarzony z tym tytułem pozostanie chyba jednak Chevy Nova, należący do Kaskadera Mike’a. Stylowy wózek ze spektakularną czachą na masce i niemniej efektowną kaczką na dziobie. Scena w której Chevrolet stoi na ciemnym parkingu w strugach deszczu, potrafi zmrozić krew w żyłach.

Obraz

Bohater: 1970 Dodge Charger

W filmie: Szybcy i wściekli (2001)

Kiedy w kinach gościła pierwsza część* Szybkich i wściekłych*, zjawisko tuningowania samochodów osiągnęło niewyobrażalnie wielkie rozmiary. Twórcy filmu jednak porozumiewawczo mrugnęli okiem do widza, pokazując, że prawdziwego samochodu nie czynią tandetne dokładki i podtlenek azotu. Można by powiedzieć, że prawdziwym samochodem trzeba się urodzić. Jako dowód mamy auto Dominica Toretto, granego przez Vina Diesela. Trzymany w ukryciu Dodge Charger wyrusza tylko na jedną przejażdżkę w finale filmu, ale robi przy okazji niemałe spustoszenie. Kolejne części Szybkich i wściekłych tylko podtrzymują trend uczestnictwa amerykańskich legend motoryzacji.

Dla dzieci i młodzieży

Bohater: 1977 Chevrolet Camaro Z28, 2009 Chevrolet Camaro -replika

W filmie: *Transformers *(2007)

Nawet w przekoloryzowanym fajerwerku od Michaela Baya znalazło się miejsce dla porządnego auta. W filmie pojawiają się dwa modele Chevroleta Camaro. Jako pierwszą na ekranie widzimy wersję z 1977 roku, która zostaje podarowana w prezencie głównemu bohaterowi. Samochód bywa kapryśny, zresztą nic dziwnego, skoro w rzeczywistości jest on autobotem o imieniu Bumblebee. W dalszej części filmu Camaro zamienia się w najnowszy model, wyprzedzając tym samym rok produkcji filmu. W filmie użyto repliki Chevroleta Camaro piątej generacji, którego produkcja rozpoczęła się w marcu 2009 roku. Zdjęcia do pierwszej części *Transformers *miały miejsce w 2006 roku. W tym samym roku pojawił się pierwszy model konceptowy nowego Camaro.

Obraz

Bohater: 1969 Dodge Charger R/T

W filmie: Diukowie Hazardu (1979-1985, 2005)

Niezwykle popularny Dodge Charger, tutaj posiadający imię General Lee, stanowił również nieodłączny element serialu The Dukes of Hazzard. W 2005 roku za kierownicą Generała zasiadł Seann William Scott i Johnny Knoxville. Jak łatwo się domyślić, role obydwu panów zostały przysłonięte obecnością kultowego samochodu.

Obraz

Samochód zdobi podjazd

Obraz

Bohater: 1972 Ford Gran Torino

W filmie: Gran Torino (2008)

Chociaż Ford Gran Torino w dziele Clinta Eastwooda niemal w ogóle nie zostaje wprawiony w ruch, to nie można mu odmówić znaczącej roli w całym filmie. Bohater Eatwooda, Walt Kowalski (znowu ten Kowalski!), odpowiada na zaczepkę znajomego budowlańca:* Wszyscy mają chrapkę na moje Torino.* Nic dziwnego, w końcu to prawdziwy kawał historii, do tego skutecznie przyciągający oko, gdy tak stoi wymuskany na podjeździe. Pod koniec filmu, kiedy Walt wyraża swoją ostatnią wolę odnośnie podarowanego w prezencie samochodu, mówi: *Dostaniesz moje auto pod warunkiem, że nie obsmarujesz dachu jak jakiś Meksykaniec, nie wymalujesz debilnych płomieni jak zburaczały białas i nie przywalisz wielkiego, pedalskiego spojlera na bagażniku, jakie są na samochodach innych żółtków. *Nic dodać, nic ująć.

Bohater: 1969 Ford Mustang

W filmie: *Sztuczki *(2007)

Na zakończenie, w formie małego suplementu, polski akcent w zestawieniu! W filmie *Sztuczki *Andrzeja Jakimowskiego, pojawia się kultowy Ford Mustang trzeciej generacji. Ale jak na polskie warunki przystało, samochód stoi na klockach i zżera go rdza. Niby jeden z bohaterów dłubie coś przy Mustangu od czasu do czasu, ale ostatecznie zamienia samochód na pewnego Oldsmobile’a. Być może kiedyś, w odległej przyszłości, jakiś muscle car doczeka się godniejszego epizodu w polskim kinie.

foto: IMCDb, Filmweb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)