Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem

Jak połączyć tysiącletnią tradycję sygnałów dymnych ze współczesną technologią? Na nietypowy pomysł wpadło dwóch studentów Köln International School of Design, którzy skonstruowali niezwykłe urządzenie. Binairy Talk prześle dane za pomocą obłoków dymu.

Binairy Talk

Binairy Talk (Fot. BinairyTalk.Niklas-Isselburg.com)

  1. Czy sygnały dymne mogą być przydatne również współcześnie?
  2. W jaki sposób wygenerować sygnały dymne o pożądanych właściwościach?
  3. Jak odczytać dane zapisane w chmurze dymu?

Stara metoda komunikacji

Sygnały dymne były w dawnych wiekach sposobem na szybkie przekazywanie wiadomości. Choć powszechnie są kojarzone z Indianami, używano ich na całym świecie, a jeszcze kilka lat temu przydawały się władzom włoskiej gminy Nughedu Santa Vittoria do komunikacji z mieszkańcami.

Dwóch studentów Köln International School of Design, Niklas Isselburg i Jakob Killian, postanowiło połączyć sygnały dymne ze współczesnym sposobem zapisu danych. Efektem ich pracy jest urządzenie o nazwie Binairy Talk.

Dym i kod binarny

Ten niezwykły sprzęt przetwarza wprowadzony tekst na kod binarny, a następnie – dzięki zmodyfikowanemu głośnikowi połączonemu z wytwornicą dymu — wysyła wiadomość w formie sygnałów dymnych. Te są odczytywane za pomocą laserowego sensora i przetwarzane na tekst.

Binairy Talk

Jak twierdzą twórcy tego urządzenia, Binairy Talk ma nam przypominać o tym, że wokół nas ciągle następuje przekazywanie danych. Z drugiej strony to obrazowe podsumowanie postępu, jaki na przestrzeni wieków dokonał się w sposobie przekazywania informacji na odległość.

Zostawmy jednak na boku oficjalne wytłumaczenia i interpretacje – chyba nie warto traktować ich zbyt serio i lepiej skupić się na podziwianiu działania tego pomysłowego, choć mało praktycznego sprzętu. Pamiętacie dane zapisane w chmurze alkoholu? Albo gifoskop, pozwalający przenieść animowane obrazki na kartki papieru?

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Sądzę, że Binairy Talk należy do tej samej grupy cudownie bezużytecznych, fascynujących urządzeń, które zapewne wielu z nas chciałoby mieć na własność.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Zmartframe zmieni stary monitor w wielki tablet z Androidem Ujarzmić decybele - jak sprawić, by PC nie hałasował? Proste i tanie sposoby Diagnostyka dysku twardego Soundbook X3 i Jukebox JB-1 - głośniki bluetooth z różnych światów [test] Steam Controller z analogiem i przyciskami. W temacie padów naprawdę nie da się zrobić niczego nowego? Czytanie, wyświetlanie powiadomień i… granie. Obudowy zaczynają być wielofunkcyjne - super! Smart Phone Projector - wielkie kino w ogrodzie. Prosto ze smartfona! Defender. Powali sprawcę i zrobi mu zdjęcie Inteligentne pasy wyczują, że kierowca jest zmęczony. Na drogach będzie bezpieczniej? Propaganda w Sieci to nie żart. Państwa płacą za pozytywne komentarze i tweety Pd.id - imprezowanie może być bezpieczne. W kieliszku nie znajdziesz “niespodzianki” Samsung SSD 850 Pro - ekstremalna wydajność, bezkompromisowa żywotność! Milionerzy są tacy jak my. Lubią siedzieć na Facebooku, Twittera prawie nie używają GoTenna - brak zasięgu nie będzie problemem. Wyślesz SMS nawet w dziczy! Lenovo IdeaPad Y50 – wydajny laptop dla graczy w rozsądnej cenie. Powtórzy sukces Y580? Pociąg jak luksusowy hotel. Jak będą podróżować najbogatsi Japończycy? "Zabezpieczenie" sprzętu przez policję. Tego najbardziej boją się polscy piraci Człowieku, bój się - wybierasz wyższą pensję? Zastąpi Cię technologia! Spark - pobudka, nie śpimy! Zegarek, który nie pozwoli zasnąć

Popularne w tym tygodniu:

Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie