Błyskawiczny test do wykrywania wirusów Ebola

Błyskawiczny test do wykrywania wirusów Ebola

Fot.: Flickr by Neeta Lind
Fot.: Flickr by Neeta Lind
Katarzyna Kieś
23.11.2010 08:00

Ale nie tylko. Test opracowany na bostońskim uniwersytecie pomoże wykrywać również inne niebezpieczne wirusy, które w krótkim czasie potrafią zabić najzdrowszego osiłka. Myślicie, że to test, jakich wiele? To jesteście w błędzie.

Ale nie tylko. Test opracowany na bostońskim uniwersytecie pomoże wykrywać również inne niebezpieczne wirusy, które w krótkim czasie potrafią zabić najzdrowszego osiłka. Myślicie, że to test, jakich wiele? To jesteście w błędzie.

Po pierwsze, by móc otrzymać wiarygodne wyniki, badania nie trzeba przeprowadzać w wysokospecjalistycznym laboratorium. Testu można używać w zwyczajnym laboratorium, a nawet bezpośrednio na lotnisku. Miejsce przeprowadzenia badania nie ma ponoć wpływu na wiarygodność wyników.

Z tego powodu twórcy nowego narzędzia diagnostycznego uważają, że będzie je można stosować dosłownie wszędzie. Test powinien się sprawdzić zwłaszcza tam, gdzie o czymś takim jak laboratorium nikt nawet nie słyszał.

Po drugie, test prawdopodobnie znajdzie zastosowanie przy wykrywaniu patogenów, które mogą być wykorzystywane w aktach bioterroryzmu. Wirusy typu Ebola, Marburg czy inne wywołujące zakażenia trudne w diagnostyce i niedające swoistych objawów to potencjalna broń biologiczna – zatem kontrole na lotniskach z użyciem opisywanego narzędzia wcale nie są chybionym pomysłem

Opracowanie szybkich testów dających wiarygodne wyniki do wykrywania tego typu czynników zakaźnych to jedno z zadań priorytetowych, realizowanych przez światowe laboratoria.

Po trzecie, test działa na zupełnie innej zasadzie niż stosowane obecnie, popularne metody diagnostyczne: nie wymaga ani powielania materiału genetycznego – co jest konieczne do przeprowadzenia badania metodą PCR, ani też nie trzeba wykonywać znakowania fluorescencyjnego cząstek – co z kolei ma zastosowanie w metodzie ELISA.

Nowy test to niewielki biosensor, w którym na metalicznym podłożu znajdują się otwory wielkości 200-350 nanometrów, przepuszczających silniej światło o pewnej określonej długości fali. Jeśli aktywny wirus, np. Ebola, znajduje się w roztworze z badaną próbką, wiąże się z powierzchnią biosensora.

Współczynnik załamania światła w roztworze ulega modyfikacji, to zaś generuje zmiany w parametrach światła przechodzącego przez nanootwory znajdujące się w sensorze – co można zmierzyć. Dzięki zastosowanej technologii test umożliwia nie tylko wykrywanie obecności niebezpiecznego materiału biologicznego, ale również pozwala określić STOPIEŃ zakażenia i intensywność procesu infekcji.

Wiele z czytających ten tekst osób zapewne podróżuje po świecie zdecydowanie dalej niż tylko do naszych najbliższych sąsiadów i do cieplejszych stron naszego globu. Tam zaś, gdzie ciepło i wilgotno, wyjątkowo podoba się śmiercionośnym mikrobom. Dlatego opracowanie skutecznej i szybkiej metody diagnostycznej może wspomóc ratowanie zakażonych. Tym bardziej, że prace nad szczepionkami już trwają.

Poszukiwana: skuteczna szczepionka.
Poszukiwana: skuteczna szczepionka.

Źródło: EurekAlert

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)