Wynalazki XXI wieku

Dziwny egzoszkielet

Dziwny egzoszkielet

Choć XXI wiek liczy sobie zaledwie dekadę, już pojawiło się kilka ciekawych wynalazków. Są to zarówno rzeczy, które już wykorzystujemy, jak i takie, które znajdują się dopiero na etapie ciekawostki. Zapraszam na mały przegląd zdobyczy ludzkiej myśli ostatnich lat.

Płyty Blu-ray — wynalazki XXI wieku

Pierwsze prace, które doprowadziły do powstania nowych płyt Blu-ray, rozpoczęły się na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero dekadę później pierwsze egzemplarze zagościły na rynku. Krążek o pojemności minimum 25 GB jest kolejnym krokiem w ewolucji nośników danych rozpoczętej przez taśmy magnetofonowe i dyskietki. A ponieważ technologia ta rozwija się non stop, wypada śledzić, w jakim kierunku pójdzie. Te wynalazki XXI wieku mają przed sobą dużą przyszłość.

Blu-ray - wynalazki XXI wieku

Egzoszkielety

Pierwsze próby stworzenia egzoszkieletu miały miejsce 50 lat temu, jednak po niepowodzeniach zarzucono je na kilka dekad. Po roku 2000 firmy zaczęły nad nimi intensywnie pracować, a ostatnie lata przyniosły mnóstwo nowości w tej kwestii. Przykładem są choćby wpisy na naszej stronie — w miesiącu pojawia się ich co najmniej kilka.

Egzoszkielety mogą posłużyć w wojsku, ciężkich pracach, a także umożliwić niepełnosprawnym chodzenie. Te wynalazki XXI wieku są póki co drogie, jednak z pewnością za kilkanaście lat będą już w przystępnych cenach i z pewnością nie zdziwi nas na ulicy widok kogoś ubranego w egzoszkielet.

Egzoszkielet - wynalazki XXI wieku

Świat taki sam, a jakby inny

Rzeczywistość rozszerzona pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak już zaczyna panoszyć się w wielu dziedzinach życia. Korzysta z niej medycyna, lotnictwo, muzea i targi, a także prywatne firmy. Tylko patrzeć, jak wkroczy do szkół i domów. Zważywszy na jej wielkie możliwości, można pokusić się o stwierdzenie, że taki obszar może posłużyć do tego, by testować w nim kolejne wynalazki XXI wieku.

Rzeczywistośc poszerzona

Zobacz również: Asus G74SX

Internet to Ty!

Określenie Web 2.0 pojawiło się w 2001 roku, jednak dopiero od 2005 roku system ten stosowany jest szeroko na świecie. To właśnie dzięki Web 2.0 powstają dziesiątki stron, na których treść wpływa każdy użytkownik. To blogi, mikroblogi, systemy wiki i AJAX, a także olbrzymie, tworzone przez samych użytkowników serwisy, jak YouTube czy MySpace. Dzięki Web 2.0 każdy może zaistnieć i pokazać całemu światu, co myśli, widział czy tworzy. I to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych rzeczy w zakresie wynalazków XXI wieku.

Web 2.0
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy Cybathlon 2016: odbyły się pierwsze zawody... cyborgów? Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Navdy: pomysłowy gadżet udowadnia, że każdy samochód może być smart Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Anki Cozmo: robot o wyglądzie sympatycznej zabawki wyposażony w sztuczną inteligencję Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Casio G-Shock MTG-G1000RS: zegarki dla najbardziej aktywnych entuzjastów elegancji