Wynalazki XXI wieku

Dziwny egzoszkielet

Dziwny egzoszkielet

Choć XXI wiek liczy sobie zaledwie dekadę, już pojawiło się kilka ciekawych wynalazków. Są to zarówno rzeczy, które już wykorzystujemy, jak i takie, które znajdują się dopiero na etapie ciekawostki. Zapraszam na mały przegląd zdobyczy ludzkiej myśli ostatnich lat.

Płyty Blu-ray — wynalazki XXI wieku

Pierwsze prace, które doprowadziły do powstania nowych płyt Blu-ray, rozpoczęły się na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero dekadę później pierwsze egzemplarze zagościły na rynku. Krążek o pojemności minimum 25 GB jest kolejnym krokiem w ewolucji nośników danych rozpoczętej przez taśmy magnetofonowe i dyskietki. A ponieważ technologia ta rozwija się non stop, wypada śledzić, w jakim kierunku pójdzie. Te wynalazki XXI wieku mają przed sobą dużą przyszłość.

Blu-ray - wynalazki XXI wieku

Egzoszkielety

Pierwsze próby stworzenia egzoszkieletu miały miejsce 50 lat temu, jednak po niepowodzeniach zarzucono je na kilka dekad. Po roku 2000 firmy zaczęły nad nimi intensywnie pracować, a ostatnie lata przyniosły mnóstwo nowości w tej kwestii. Przykładem są choćby wpisy na naszej stronie — w miesiącu pojawia się ich co najmniej kilka.

Egzoszkielety mogą posłużyć w wojsku, ciężkich pracach, a także umożliwić niepełnosprawnym chodzenie. Te wynalazki XXI wieku są póki co drogie, jednak z pewnością za kilkanaście lat będą już w przystępnych cenach i z pewnością nie zdziwi nas na ulicy widok kogoś ubranego w egzoszkielet.

Egzoszkielet - wynalazki XXI wieku

Świat taki sam, a jakby inny

Rzeczywistość rozszerzona pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak już zaczyna panoszyć się w wielu dziedzinach życia. Korzysta z niej medycyna, lotnictwo, muzea i targi, a także prywatne firmy. Tylko patrzeć, jak wkroczy do szkół i domów. Zważywszy na jej wielkie możliwości, można pokusić się o stwierdzenie, że taki obszar może posłużyć do tego, by testować w nim kolejne wynalazki XXI wieku.

Rzeczywistośc poszerzona

Zobacz również: Acer Aspire R7

Internet to Ty!

Określenie Web 2.0 pojawiło się w 2001 roku, jednak dopiero od 2005 roku system ten stosowany jest szeroko na świecie. To właśnie dzięki Web 2.0 powstają dziesiątki stron, na których treść wpływa każdy użytkownik. To blogi, mikroblogi, systemy wiki i AJAX, a także olbrzymie, tworzone przez samych użytkowników serwisy, jak YouTube czy MySpace. Dzięki Web 2.0 każdy może zaistnieć i pokazać całemu światu, co myśli, widział czy tworzy. I to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych rzeczy w zakresie wynalazków XXI wieku.

Web 2.0
Podziel się:

Przeczytaj także: