Wynalazki XXI wieku

Dziwny egzoszkielet

Dziwny egzoszkielet

Choć XXI wiek liczy sobie zaledwie dekadę, już pojawiło się kilka ciekawych wynalazków. Są to zarówno rzeczy, które już wykorzystujemy, jak i takie, które znajdują się dopiero na etapie ciekawostki. Zapraszam na mały przegląd zdobyczy ludzkiej myśli ostatnich lat.

Płyty Blu-ray — wynalazki XXI wieku

Pierwsze prace, które doprowadziły do powstania nowych płyt Blu-ray, rozpoczęły się na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero dekadę później pierwsze egzemplarze zagościły na rynku. Krążek o pojemności minimum 25 GB jest kolejnym krokiem w ewolucji nośników danych rozpoczętej przez taśmy magnetofonowe i dyskietki. A ponieważ technologia ta rozwija się non stop, wypada śledzić, w jakim kierunku pójdzie. Te wynalazki XXI wieku mają przed sobą dużą przyszłość.

Blu-ray - wynalazki XXI wieku

Egzoszkielety

Pierwsze próby stworzenia egzoszkieletu miały miejsce 50 lat temu, jednak po niepowodzeniach zarzucono je na kilka dekad. Po roku 2000 firmy zaczęły nad nimi intensywnie pracować, a ostatnie lata przyniosły mnóstwo nowości w tej kwestii. Przykładem są choćby wpisy na naszej stronie — w miesiącu pojawia się ich co najmniej kilka.

Egzoszkielety mogą posłużyć w wojsku, ciężkich pracach, a także umożliwić niepełnosprawnym chodzenie. Te wynalazki XXI wieku są póki co drogie, jednak z pewnością za kilkanaście lat będą już w przystępnych cenach i z pewnością nie zdziwi nas na ulicy widok kogoś ubranego w egzoszkielet.

Egzoszkielet - wynalazki XXI wieku

Świat taki sam, a jakby inny

Rzeczywistość rozszerzona pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak już zaczyna panoszyć się w wielu dziedzinach życia. Korzysta z niej medycyna, lotnictwo, muzea i targi, a także prywatne firmy. Tylko patrzeć, jak wkroczy do szkół i domów. Zważywszy na jej wielkie możliwości, można pokusić się o stwierdzenie, że taki obszar może posłużyć do tego, by testować w nim kolejne wynalazki XXI wieku.

Rzeczywistośc poszerzona

Zobacz również: LG InnoFest

Internet to Ty!

Określenie Web 2.0 pojawiło się w 2001 roku, jednak dopiero od 2005 roku system ten stosowany jest szeroko na świecie. To właśnie dzięki Web 2.0 powstają dziesiątki stron, na których treść wpływa każdy użytkownik. To blogi, mikroblogi, systemy wiki i AJAX, a także olbrzymie, tworzone przez samych użytkowników serwisy, jak YouTube czy MySpace. Dzięki Web 2.0 każdy może zaistnieć i pokazać całemu światu, co myśli, widział czy tworzy. I to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych rzeczy w zakresie wynalazków XXI wieku.

Web 2.0
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?