Będziemy żyć dłużej dzięki... żółci?

Będziemy żyć dłużej dzięki... żółci?

Medycyna
Medycyna
Henryk Tur
18.09.2010 14:00, aktualizacja: 11.03.2022 13:25

"Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni" - te słowa jak ulał pasują do zaskakującego, najnowszego odkrycia medycyny. Warto zwrócić na nie uwagę, bowiem być może dzięki niemu pożyjemy dłużej.

"Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni" - te słowa jak ulał pasują do zaskakującego, najnowszego odkrycia medycyny. Warto zwrócić na nie uwagę, bowiem być może dzięki niemu pożyjemy dłużej.

Jak poinformowało pismo AGING, zawarty w żółci kwas litocholowy przedłuża życie. Szkopuł w tym, że jak na razie zaobserwowano to tylko u drożdży. Już widzę, jak czytelnicy prychają z rozczarowaniem lub też zabierają się do pisania komentarza, w którym padną brzydkie słowa pod adresem autora, ale proszę się jeszcze moment wstrzymać. Choć drożdże wyglądają zupełnie inaczej, pod względem genetycznym wiele łączy je z człowiekiem. Nadto już wcześniej zaobserwowano podwyższony poziom kwasów żółciowych we krwi długo żyjących myszy. Oczywiście zastosowanie kwasu litocholowego u ludzi wymaga dalszych badań, jednak zobaczmy, jak to działa u drożdży.

Kwas litocholowy(3-hydroksycholanowy) jest jednym z kwasów żółciowych. Powstaje na bazie innych wytwarzanych w wątrobie kwasów żółciowych pod wpływem bakterii jelitowych. W jelicie jest wchłaniany i trafia następnie do wątroby, która wydziela w żółci - po czym jego część znowu jest wchłaniana. Gdyby nie ten "recycling" kwasów żółciowych, które działają jak detergent, byłyby trudności z trawieniem tłuszczów. Wątroba może wytwarzać około 1,5 litra żółci na dobę. Ponieważ kwas litocholowy jest słabo rozpuszczalny w wodzie, przyczynia się do tworzenia kamieni żółciowych.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/Kwas.jpg)

Co prawda drożdże nie potrafią syntetyzować ani kwasu litocholowego, ani też innych kwasów zawartych w żółci człowieka i innych ssaków. Jak jednak odkryli naukowcy z zespołu prowadzonego przez profesora Vladimira Titorenko (Concordia University, Montreal), kwas litocholowy przedłuża drożdżom życie! Jest on dla nich nieco toksyczny - co naturalnie uruchamia mechanizmy obronne, a te z kolei przedłużają im życie. Oprócz kwasu litocholowego badacze poddali drożdże działaniu jeszcze 19 000 innych substancji, ale żadna z nich nie miała tak spektakularnego działania. Specjaliści uznali wyniki badań za obiecujące i tylko czekać, kiedy zabiorą się za badanie kwasu na większych organizmach..

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)