Bardzo niedopasowane stopy można ujarzmić

Bardzo niedopasowane stopy można ujarzmić

panel solarny
panel solarny
Katarzyna Kieś
11.09.2010 09:00

Bardzo uparci naukowcy udowodnili, że wykorzystanie bardzo niedopasowanych stopów może zaskoczyć gwałtownym wzrostem wydajności pracy ogniw słonecznych.

Bardzo uparci naukowcy udowodnili, że wykorzystanie bardzo niedopasowanych stopów może zaskoczyć gwałtownym wzrostem wydajności pracy ogniw słonecznych.

Zespół złożony z mądrych głów pracujących na Uniwersytecie Michigan zabrał się za ujarzmianie tak krnąbrnego związku jak półprzewodnikowy materiał będący stopem galu i arsenu w połączeniu z azotem. To jeden z przedstawicieli klasy materiałów będących kombinacją niedopasowanych elementów, które naturalnie nie mieszają się ze sobą.

Działając jednak odpowiednimi siłami można doprowadzić do tego, że poszczególne składniki mieszaniny połączą się ze sobą i powstanie nowej klasy materiał o niespotykanych do tej pory właściwościach. Można np. dzięki temu uzyskać radykalną zmianę właściwości elektrycznych i optycznych materiału i dzięki temu opracować wydajniejsze ogniwa słoneczne. Wydajniejsze, ponieważ pochłaniające więcej światła – właśnie poprzez zastosowaniu materiałów, które dzięki swojej budowie absorbują różne długości fali świetlnych.

Skoro można, to czemu nie spróbować?

Naukowcy spróbowali więc dokonać czegoś, co porównują do zmiksowania wysokoprocentowej śmietanki z absolutnie odtłuszczonym mlekiem w warunkach wysokiego ciśnienia. W eksperymencie nie użyli jednak robota kuchennego, ale techniki epitaksji z wiązek molekularnych (MBE – z ang. Molecular Beam Epitaxy).

W Wikipedii mądrze wyjaśniono, że jest to proces osadzania naprawdę cienkich warstw półprzewodnikowych z wiązek molekularnych w ultrawysokiej próżni. W opisywanym eksperymencie dzięki zastosowaniu MBE powstała warstwa gładka jak idealnie rozsmarowane masło. W dodatku mająca zdolność do pochłaniania światła o różnej długości fali.

Próby ujarzmienia produkcji wysoce niedopasowanych stopów podejmuje się od wielu lat. Naukowców mierzi zwiększenie wydajności konwersji ciepła i światła do energii elektrycznej. I chwała im za podejmowane wysiłki – może wreszcie panele słoneczne zacznie się OPŁACAĆ instalować.

Obraz

Źródło: Nanotechwire

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)