TOP 3 serwisy do sprawdzania prędkości Internetu

TOP 3 serwisy do sprawdzania prędkości Internetu

TOP 3 serwisy do sprawdzania prędkości Internetu
Paweł Cebula
14.05.2010 15:10

Dostęp do Internetu już od kilku lat przestał być dobrem zarezerwowanym wyłącznie dla wybranych. Czasami każdy z nas odnosi wrażenie, że połączenie internetowe zwolniło wydłużając tym samym ładowanie stron lub pobieranie plików. Za pomocą specjalnych serwisów możemy sprawdzić, czy taka sytuacja ma faktycznie miejsce, czy to tylko nasze błędne wrażenie.

Dostęp do Internetu już od kilku lat przestał być dobrem zarezerwowanym wyłącznie dla wybranych. Czasami każdy z nas odnosi wrażenie, że połączenie internetowe zwolniło wydłużając tym samym ładowanie stron lub pobieranie plików. Za pomocą specjalnych serwisów możemy sprawdzić, czy taka sytuacja ma faktycznie miejsce, czy to tylko nasze błędne wrażenie.

Powodów, dla których nasz Internet nie działa tak szybko, jak powinien jest wiele. Źródłem może być chwilowe nadmierne obciążenie serwera, na którym znajduje się strona, z którą próbujemy się połączyć. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia np. w momencie szczytowej popularności serwisu społecznościowego Nasza-Klasa.

Często przyczyną jest też zwykła niewiedza. Dla przykładu - Kowalski podpisał z pewnym ISP umowę na świadczenie usług internetowych z maksymalną prędkością nieprzekraczającą 4 Mb/s. Kowalski postanowił więc pobrać trochę filmów i muzyki przez P2P. Po pewnym czasie zauważył, że ma problem z wczytaniem np. Google.

Oburzony klient dzwoni na infolinie i mówi, że Internet działa zbyt wolno, bo może on pobierać pliki z prędkością ok. 512 KB/s, a przecież jego łącze oferuje nawet do 4Mb/s! Dopiero po chwili dowiaduje się, że kilobajt to nie to samo co kilobit. Jak wiadomo - w jednym bajcie mieści się 8 bitów. Stąd też mając do dyspozycji łącze 4 Mb/s (czyli 4096 kbps), możemy pobierać pliki z maksymalną prędkością ok. 512 KB/s.

Dlatego zanim zaczniemy się awanturować z naszym ISP, sprawdźmy, czy faktycznie coś jest nie tak z naszym łączem. Oczywiście przed skorzystaniem z któregokolwiek z poniższych serwisów warto powyłączać wszystkie programy korzystające z Internetu - pomoże to w dokładniejszym sprawdzeniu prędkości.

  • Numion.com(http://numion.com)photo position=\inside\84177/photoŁadnych parę lat temu, był to jeden z najpopularniejszych serwisów tego typu. Przyznam, że od tamtego czasu niewiele się zmieniło jeżeli chodzi o wygląd i funkcjonalność, ale z tym ostatnim wcale nie jest najgorzej. Do dyspozycji użytkownika oddano m.in. funkcje testowania szybkości połączenia internetowego, wczytywania stron, a także kalkulatory pozwalające na przeliczenie różnych jednostek.photo position=\inside\84178/photoAby rozpocząć pomiar, wystarczy wejść na stronę główną, a następnie z górnego menu wybrać **\Your speed**. Po przeładowaniu strony klikamy w *\Quickstart* i czekamy na rozpoczęcie pomiaru. Po chwili pojawi się strona, na której widoczne będzie kilkanaście logotypów popularnych stron internetowych. Mniej więcej po 15 sekundach zobaczymy raport z wieloma istotnymi dla nas informacjami.
  • SpeedTest.net(http://speedtest.net)photo position=\inside\84179/photoAktualnie jednym z najchętniej wybieranych serwisów przydatnych do testowania połączenia internetowego jest Speedtest.net. Umożliwia on sprawdzenie zarówno sprawdzenia szybkości pobierania, jak i wysyłania, która również ma dość duże znaczenie dla normalnej pracy sieci.photo position=\inside\84180/photoW przypadku SpeedTest mamy możliwość wybrania serwera docelowego, z którym będziemy się łączyć na potrzeby testu łącza. Teoretycznie, czym mniejsza odległość serwera docelowego od nas, tym transfer danych trwa krócej, dzięki czemu pliki pobierają się szybciej. Możemy więc sprawdzić, jakie są różnice w szybkości w momencie, gdy łączymy się z \Warszawą\ lub Lizboną.photo position=\inside\84181/photoPrzy okazji możemy również skorzystać z PingTest.net(http://pingtest.net), którego zadaniem jest sprawdzenie jakości połączenia internetowego. Dzięki temu testowi dowiemy się także, czy po drodze nie giną żadne pakiety informacji, co również ma wpływ na to, jak szybko ładują się strony internetowe.
  • Speed.io(http://speed.io)photo position=\inside\84182/photoJeżeli chodzi o bardziej funkcjonalne i dokładne testy połączeń internetowych, to nie można zapomnieć o Speed.io. Usługa ta w ciągu kilkudziesięciu sekund sprawdzi prędkość wysyłania i pobierania wraz z oceną jakości transmisji danych. Można więc powiedzieć, że mamy naprawdę sporo informacji na temat tego, czy z naszym łączem wszystko jest w porządku.Poza tym dowiemy się również, jaką liczbę połączeń udało się nawiązać testerowi w trakcie tych kilkunastu sekund. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji na temat tego, ile czasu zajmuje przesłanie pakietu informacji oraz, czy nie giną one między serwerem a naszym komputerem.Oczywiście można dyskutować na temat tego, w jakim stopniu prawdziwe wyniki otrzymujemy na podstawie tych testów. Tak czy inaczej, wspomniane narzędzia są bardzo przydatne w momencie, gdy mamy jakieś problemy, a nie do końca jesteśmy w stanie określić, czy wina leży po stronie ISP, serwerowni, czy może naszej.Większość testów połączeń internetowych daje wyniki zbliżone do rzeczywistych. Są jednak pewne wyjątki - przykładem może być tutaj twojeip.wp.pl(http://twojeip.wp.pl). Jeszcze nigdy nie udało mi się uzyskać choćby zbliżonych wyników do tych, z którymi mam do czynienia przy okazji Speed.io, Speedtest.net, czy nawet Numion. Możemy się tylko domyślać, że celem TwojeIP.wp.pl jest zachęcenie użytkowników do przyspieszenia szybkości internetu, dzięki skorzystaniu z oferty jedynego i słusznego ISP.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)