WR22 – gigantyczna gwiazda uwieczniona na zdjęciu

ESO ujawniło zapierający dech w piersiach obraz gigantycznej gwiazdy WR22 i jej otoczenia. Oczywiście nie mogło zabraknąć go i u nas, dlatego zapraszam do obejrzenia tego nieziemskiego pejzażu.
Co zjadł biały karzeł?
Widoczna na zdjęciu gwiazda ma masę aż siedemdziesięciu słońc i jest częścią układu podwójnego. WR to skrót od nazwisk Wolf i Rayet. Byli to dwaj francuscy astronomowie, którzy w XIX wieku jako pierwsi odkryli tego typu ciała niebieskie. „Dwudziestka dwójka” znajduje się pięć tysięcy lat świetlnych od nas i z pewnością podzieli los innych olbrzymów – czyli będzie istnieć dość krótko. Krótko w skali gwiezdnej oczywiście, czyli góra kilka miliardów lat (dla porównania – Słońce ma istnieć ponad 10 miliardów). WR 22 widać na nocnym niebie w południowej konstelacji Kila.
Superszybka gwiazda ucieka z Drogi Mlecznej
WR22 otacza Mgławica Carina – ona właśnie stanowi kolorowe tło tych niezwykłych zdjęć. WR22 na jej tle promieniuje jeszcze bardziej intensywnie, njednak niestety – nie widać, jak wyrzuca z siebie materię, którą po kosmosie rozprzestrzeniają wiatry gwiezdne. Sama zaś Mgławica posiada imponujące rozmiary, które wynoszą dokładnie 72×72 lata świetlne. Dodam jeszcze, że prezentowane zdjęcie wykonano w Chile, dzięki pracującemu na 2,2-metrowym teleskopie urządzeniu Wide Field Imager. Piękne, prawda?
-
bako
-
http://niemamstrony.abcdefgh.pl michal
-
Henryk
-
http://www.chanelearrings.org jewellery earrings


![Ile rzeczy naraz w samochodzie może robić prawdziwy kretyn? [wideo]](http://s1.blomedia.pl/gadzetomania.pl/t/135x84/2010/11/wielozadaniowy-kierowca-135x84.jpg)




![Mitsubishi Outlander 2,2 DI-D MIVEC – dobre połączenie [wideotest]](http://s1.blomedia.pl/blog.pgd.pl/t/135x84/2012/01/DSC02578.jpg)








