Księżycowy ogród – na Ziemi!

Czy kiedykolwiek zaczniemy kolonizować Księżyc? Tego nikt na pewno obiecać nie może, jednak naukowcy już pracują nad tym, aby na naszym jedynym satelicie można uprawiać ziemniaki, pomidory, paprykę i orzeszki ziemne. Wyprzedzają swoją epokę czy marnują czas na głupoty?
Energetyki jądrowej na Księżycu nie będzie
Dwaj panowie – Phil Sadler z Sadler Machine Co. i Gene Giacomelli z University of Arizona – zaprojektowali niezwykłą szklarnię o długości 5,5 m. Co najciekawsze – nie byłaby ona ustawiona na powierzchni Srebrnego Globu, ale schowana pod nią. Wszystko po to, by uniknąć śmiertelnego promieniowania kosmicznego oraz rozbłysków słonecznych. Hodowla odbywałaby się dzięki technologii hydroponicznej, a rośliny znajdowałyby się w utrzymujących nasiona długich kopertach z pożywkami mineralnymi.
Szklarnia zaprojektowana jest tak, aby rośliny pobierały CO2 z powietrza wydychanego przez kolonizatorów. Woda ma być pozyskiwana poprzez system filtrowania ludzkiego moczu, a światło słoneczne dostarczane do roślin – przez kable światłowodów. Jednak może przydać się to nie tylko na Księżycu. Sprawdzane są możliwości wykorzystania takiego rozwiązania w przypadku rejonów miast, w których grunt jest mało podatny. Jak podsumowuje Giacomelli (na zdjęciu pod cytatem):
To pomysł na uprawę wysokojakościowego, świeżego pożywienia, które wymaga przetransportowania na bardzo krótkim dystansie. Być może również znaczenie rolnictwa mogłoby dzięki temu powrócić do codziennego życia mieszkańców miast.
Z NASA na Księżyc – wirtualnie
No cóż, plany to ambitne i pożyteczne, więc wypada tylko życzyć naukowcom powodzenia.
-
Asia
-
genius88
-
Kynareth
-
Mikołaj



![Ile rzeczy naraz w samochodzie może robić prawdziwy kretyn? [wideo]](http://s1.blomedia.pl/gadzetomania.pl/t/135x84/2010/11/wielozadaniowy-kierowca-135x84.jpg)

![Niezwykłe konstrukcje [cz. 3.]. Kalinin K-7 – radziecka latająca forteca](http://s1.blomedia.pl/gadzetomania.pl/t/135x84/2012/05/kalinin-k7-282369.jpg)




![Nissan X-Trail 2,0 dCi LE Platinum vs. Suzuki Grand Vitara 2,4 VVT Premium [wideotest autokult.pl]](http://s2.blomedia.pl/autokult.pl/t/135x84/2012/05/DSC04873-219912.jpg)






