Autyzm, czyli na co zwracał uwagę Bartek Topa

Autyzm, czyli na co zwracał uwagę Bartek Topa

autyzm (fot.: sxc.hu)
autyzm (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska
15.01.2012 23:00

Od kilku dni Internet szumiał podejrzeniami, że znany aktor, Bartek Topa, najwyraźniej ma ze sobą jakiś problem. Pojawiły się nagrania z komórki pokazujące jego dziwaczne zachowanie w metrze czy sklepie. Jak się okazało w piątek, była to jednak po prostu kampania informacyjna mająca zwrócić naszą uwagę na autyzm.

Od kilku dni Internet szumiał podejrzeniami, że znany aktor, Bartek Topa, najwyraźniej ma ze sobą jakiś problem. Pojawiły się nagrania z komórki pokazujące jego dziwaczne zachowanie w metrze czy sklepie. Jak się okazało w piątek, była to jednak po prostu kampania informacyjna mająca zwrócić naszą uwagę na autyzm.

Co chciał przekazać Bartek Topa?

Cała akcja, w trakcie której do Internetu wrzucone zostały filmy z Bartkiem Topą zachowującym się... powiedzmy nietypowo - miała na celu zwrócenie uwagi na problem autyzmu i osób autystycznych, które żyją z nim na co dzień. Dziwne zachowanie natomiast imitowało po prostu to, co możemy zobaczyć spotykając osobę z tym zaburzeniem ot tak, na ulicy czy w sklepie.

Szczegóły akcji i pełne wyjaśnienie: Synapsis - Autyzm wprowadza zmysły w błąd

Na tej stronie możemy też znaleźć filmy, na których Bartek Topa pokazuje nam problemy dorosłego autystyka.

Czym jednak właściwie jest autyzm?

Autyzm nie jest wbrew powszechnej opinii chorobą psychiczną. Obecnie określa się go jako zaburzenie rozwojowe - przy czym pojęcie to obejmuje wiele różnych jednostek chorobowych. Najczęściej mówimy po prostu o "spektrum autyzmu", jako że osoby autystyczne nie tylko nie muszą wykazywać wszystkich typowych cech, ale nawet stopień nasilenia zaburzeń jest bardzo różny.

Czym charakteryzuje się autyzm?

  • \t
  • izolacja społeczna - dzieci i dorośli z autyzmem nie potrafią lub nie chcą nawiązywać kontaktu z innymi osobami, także rówieśnikami;
  • potrzeba stałości otoczenia, rytmu dnia, kolejności działań - nawet drobna zmiana może wywołać lęk i poczucie zagrożenia bezpieczeństwa;
  • zaburzenia mowy lub jej brak - wiele osób autystycznych potrafi komunikować się mową, czasami jest ona sztywna, jakby mechaniczna;
  • obsesyjne wręcz fascynacje - jedną konkretną dziedziną bądź czynnością autystyk może zajmować się niemal bez końca, przy czym może to być coś zupełnie nieadekwatnego do jego wieku;
  • mechaniczne zapamiętywanie informacji, gromadzenie danych - często dla samego gromadzenia, nie zaś w celu późniejszego wykorzystania.

Obecnie autyzm można wykrywać dość wcześnie, jako że dzieci nim dotknięte rozwijają się wyraźnie inaczej, niż zdrowe. Mogą na przykład nie gaworzyć, unikać kontaktu wzrokowego, a w późniejszym wieku nie reagować typowo na dotyk rodzica czy też nie okazywać mu swoich emocji, przywiązania do niego. Często dla ojców i matek jest to ciężkie doświadczenie, wygląda to bowiem tak, jakby dziecko nic albo niewiele do nich czuło.

Oczywiście, im te zaburzenia są bardziej nasilone, tym "głębszy" rozpoznaje się autyzm.

Do spektrum autystycznego zalicza się także tak zwany Zespół Aspergera - od innych postaci różniący się przede wszystkim tym, że dotknięte nim osoby potrafią bez problemu komunikować się z otoczeniem za pomocą dobrze rozwiniętej mowy, a ich poziom intelektualny jest normalny lub nawet wyższy od przeciętnego. Dość dobrze adaptują się również do życia w społeczeństwie i w wieku dorosłym uchodzą często raczej za ekscentryków, niż za osoby z zaburzeniami autystycznymi. Także tutaj jednak sfera kontaktów społecznych jest mocno zaburzona, występują też typowe obsesyjne zainteresowania.

A tak przy okazji - wśród osób z Zespołem Aspergera dość częste jest obsesyjne zainteresowanie... sieciami komputerowymi. I tak, dobrze wnioskujecie: kilku dosyć znanych hackerów również miało takie rozpoznanie. Nie znaczy to oczywiście, że osoba z Zespołem Aspergera zostanie przestępcą komputerowym, ale ma spore szanse na bycie rozpoznawanym specjalistą w swojej "obsesyjnej" dziedzinie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)