Classmate PC - wszystkoodporne komputery edukacyjne również w polskich szkołach

Classmate PC - wszystkoodporne komputery edukacyjne również w polskich szkołach

Classmate PC
Classmate PC
Łukasz Michalik
07.09.2012 10:09, aktualizacja: 10.03.2022 13:02

OLPC, który miał zapewnić uboższym krajom skok cywilizacyjny i dostęp do edukacji, nie jest jedynym projektem tego typu. Konkurencyjna propozycja nosi nazwę Classmate i jest skierowana do szkół na całym świecie.

OLPC, który miał zapewnić uboższym krajom skok cywilizacyjny i dostęp do edukacji, nie jest jedynym projektem tego typu. Konkurencyjna propozycja nosi nazwę Classmate i jest skierowana do szkół na całym świecie.

Classmate nie ma zbawiać świata – to komercyjny projekt będący efektem współpracy Microsoftu i Intela. Również w tym przypadku specyficzne wymagania stawiane przed sprzętem edukacyjnym wymusiły zastosowanie kilku interesujących rozwiązań, które zwiększają użyteczność laptopów.

W przeciwieństwie do projektu OLPC, gdzie poza kilkoma projektami w ofercie znalazły się dwa modele sprzętu, propozycja Classmate jest znacznie bardziej zróżnicowana. Na stronie projektu znajdziemy długą listę kompatybilnych urządzeń, w tym dostępny również w Polsce model 2go Convertible Classmate PC NL3.

Komputery zostały zaprojektowane tak, aby przetrwać starcie z najmłodszymi, a tym samym najbardziej bezwzględnymi użytkownikami, stąd m.in. odporne na zalanie klawiatury, powłoki antybakteryjne czy baterie pozwalające na ponad 8 godzin nieprzerwanej pracy.

2go Convertible Classmate PC NL3 oferuje całkiem niezłą – w porównaniu z OLPC – konfigurację, m.in. dwurdzeniowy procesor Intel Atom N2600, 2 GB RAM-u, Windowsa 7 i obrotowy, dotykowy 10-calowy ekran o rozdzielczości 1366x768. Lepsza konfiguracja oznacza znacznie wyższą cenę – w Polsce pojedynczy komputer kosztuje niemal 2,3 tys. zł.

Same komputery przeznaczone dla uczniów to jednak tylko jeden z elementów systemu. Własnymi laptopami pozwalającymi na zdalną kontrolę nad pracą uczniów dysponują również nauczyciele, a w ramach projektu szkoły mają możliwość kupienia zróżnicowanych zestawów oprogramowania edukacyjnego.

Classmate 2 Convertible PC

Uzupełnieniem komputerów są m.in. tablice interaktywne SMART Board czy zestawy laboratoryjne. Całość może zastąpić tradycyjne szkolne sprzęty – uczniowie zamiast zeszytów używają laptopów, a zamiast korzystać z tablicy, nauczyciel wyświetla odpowiednie informacje za pomocą SMART Board.

Co istotne, to nowoczesne rozwiązanie jest wdrażane również w Polsce. Od 2009 roku w ramach projektu „Razem do pierwszej klasy”, realizowanego przez Intela i NTT, z komputerów Classmate PC mogą korzystać uczniowie kilkudziesięciu polskich szkół.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)