Ogniste tornado [wideo]

Czyli naprawdę kiepskie warunki pogodowe. W Polsce przez kilka tygodni doświadczaliśmy wyjątkowo uciążliwych upałów, ale nawet najgorszy z nich nie może się równać z tym, co natura zafundowała Brazylijczykom.

Płonące tornado powstało z połączenia silnego suchego wiatru i ognia. Od wielu tygodni w Brazylii panuje susza. W takich warunkach wystarczy najmniejsze źródło ognia, aby wywołać pożary traw. Jeżeli dodamy do tego porywisty wiatr, efekty mogą być wyjątkowo przerażające.

To konkretne tornado przetoczyło się przedwczoraj przez brazylijską gminę Aracatuba. Swoim nagłym pojawieniem zmusiło kierowców przejeżdżających w pobliżu do zatrzymania samochodów. Na szczęście, dość szybko zniknęło, nie powodując żadnych strat w ludziach.

Miniwideo – tornado we własnym domu

Przypominające filmowy efekt specjalny zjawisko pogodowe jest dość rzadkie, ale niejedyne w swoim rodzaju. Poniżej znajdziecie kilka innych przykładów ognistych wirów powietrznych.

Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie

Stworzenie ognistego tornada jest również możliwe w warunkach laboratoryjnych, a przy odpowiednim wyposażeniu — nawet w domu (czego nikomu nie polecam próbować!).

Źródło: Geekologie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią?