Ogniste tornado [wideo]

Czyli naprawdę kiepskie warunki pogodowe. W Polsce przez kilka tygodni doświadczaliśmy wyjątkowo uciążliwych upałów, ale nawet najgorszy z nich nie może się równać z tym, co natura zafundowała Brazylijczykom.

Płonące tornado powstało z połączenia silnego suchego wiatru i ognia. Od wielu tygodni w Brazylii panuje susza. W takich warunkach wystarczy najmniejsze źródło ognia, aby wywołać pożary traw. Jeżeli dodamy do tego porywisty wiatr, efekty mogą być wyjątkowo przerażające.

To konkretne tornado przetoczyło się przedwczoraj przez brazylijską gminę Aracatuba. Swoim nagłym pojawieniem zmusiło kierowców przejeżdżających w pobliżu do zatrzymania samochodów. Na szczęście, dość szybko zniknęło, nie powodując żadnych strat w ludziach.

Miniwideo – tornado we własnym domu

Przypominające filmowy efekt specjalny zjawisko pogodowe jest dość rzadkie, ale niejedyne w swoim rodzaju. Poniżej znajdziecie kilka innych przykładów ognistych wirów powietrznych.

Zobacz również: Star Trek obnażony

Stworzenie ognistego tornada jest również możliwe w warunkach laboratoryjnych, a przy odpowiednim wyposażeniu — nawet w domu (czego nikomu nie polecam próbować!).

Źródło: Geekologie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację