Ogniste tornado [wideo]

Czyli naprawdę kiepskie warunki pogodowe. W Polsce przez kilka tygodni doświadczaliśmy wyjątkowo uciążliwych upałów, ale nawet najgorszy z nich nie może się równać z tym, co natura zafundowała Brazylijczykom.

Płonące tornado powstało z połączenia silnego suchego wiatru i ognia. Od wielu tygodni w Brazylii panuje susza. W takich warunkach wystarczy najmniejsze źródło ognia, aby wywołać pożary traw. Jeżeli dodamy do tego porywisty wiatr, efekty mogą być wyjątkowo przerażające.

To konkretne tornado przetoczyło się przedwczoraj przez brazylijską gminę Aracatuba. Swoim nagłym pojawieniem zmusiło kierowców przejeżdżających w pobliżu do zatrzymania samochodów. Na szczęście, dość szybko zniknęło, nie powodując żadnych strat w ludziach.

Miniwideo – tornado we własnym domu

Przypominające filmowy efekt specjalny zjawisko pogodowe jest dość rzadkie, ale niejedyne w swoim rodzaju. Poniżej znajdziecie kilka innych przykładów ognistych wirów powietrznych.

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Stworzenie ognistego tornada jest również możliwe w warunkach laboratoryjnych, a przy odpowiednim wyposażeniu — nawet w domu (czego nikomu nie polecam próbować!).

Źródło: Geekologie

Podziel się:

Przeczytaj także: