Uzyskano dowód na to, że wszystkie gwiazdy rodzą się tak samo

Uzyskano dowód na to, że wszystkie gwiazdy rodzą się tak samo

Gwiazda
Gwiazda
Henryk Tur
15.07.2010 11:40

Pierwszy raz w historii astronomowie uzyskali niezbity dowód na to, że masywne gwiazdy powstają tak samo, jak małe. Aby to stwierdzić, trzeba było kilku supernowoczesnych teleskopów.

Pierwszy raz w historii astronomowie uzyskali niezbity dowód na to, że masywne gwiazdy powstają tak samo, jak małe. Aby to stwierdzić, trzeba było kilku supernowoczesnych teleskopów.

[url=http://gadzetomania.pl/22511,kolejne-planety-pozasloneczne-odkryte]Kolejne planety pozasłoneczne odkryte!

[/url]Astronomowie skoncentrowali się na obserwacji obiektu IRAS 13481-6124. Ta młoda gwiazda jest dwudziestokrotnie większa od Słońca i ma pięciokrotnie większą od niego średnicę. Jeśli ktoś z Czytelników potrafi identyfikować gwiazdozbiory na nocnym niebie, wypatrzy ją w Centaurze. Choć na tle innych nie wyróżnia się zbytnio, to jednak promieniuje 30 tysięcy razy silniej niż nasza gwiazda! Wedle wyliczeń jej wiek to 60 tysięcy lat, czyli jest gwiezdnym oseskiem. Stefan Kraus, kierujący badaniami na University of Michigan, ujął to w ten sposób:

Nasze obserwacje pokazują dysk otaczający bardzo młodą, masywną gwiazdę, która jest obecnie w pełni uformowana. Można powiedzieć, że dziecko właśnie się rodzi!

[url=http://gadzetomania.pl/21692,symulacje-zycia-na-tytanie]

Symulacje życia na Tytanie[/url]

Aby obserwować gwiazdę, użyto Kosmicznego Teleskopu Spitzera (NASA), teleskopu submilimetrowego APEX (ESO) oraz interferometru Bardzo Dużego Teleskopu (VLTI) należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Najpierw wykryto dżety, czyli strugi materii obserwowane w pobliżu dysku, z którego formuje się gwiazda. Wspomniany interferometr pozwolił uzyskać rozdzielczość 2,4 milisekundy łuku - można to porównać do dostrzeżenia z Ziemi główki śrubki na ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)! Dla pewności użyto jeszcze 3,58-metrowego Teleskopu Nowej Technologii NTT. Dlaczego astronomowie byli aż tak zainteresowani IRAS 13481-6124?

Dyski występują podczas formowania się gwiazd ciągu głównego, do których zalicza się i Słońce. Nie było jednak jasne, czy tak samo przebiega proces w przypadku gwiazd o masie większej niż dziesięciokrotność Słońca. Te potężne gwiazdy promieniują bowiem tak silnie, że może to powstrzymać koncentrowanie się masy w dysku. Ba, niektórzy astronomowie wysunęli nawet hipotezę, że bardzo masywne gwiazdy powstają w wyniku łączenia się mniejszych! Jednak teraz wiadomo już, że proces przebiega tak samo.

Nasze obserwacje pokazują, że formowanie się gwiazd zachodzi tak samo dla wszystkich gwiazd, niezależnie od ich masy

[url=http://gadzetomania.pl/21815,nowe-superdokladne-mikrofalowe-zdjecie-wszechswiata]Superdokładne zdjęcie mikrofalowe Wszechświata

[/url]Aby uzmysłowić Państwu, jak wielki jest tego typu dysk, napiszę, że rozciąga się on na 130 jednostek astronomicznych (czyli 130xodległość od Ziemi do Słońca). Ze względu na silne promieniowanie powinien dość szybko wyparować. Astronomowie będą obserwować ten proces za pomocą sieci radioteleskopów ALMA, które są budowane obecnie w Chile. No dobra, zapyta ktoś - ale co nam właściwie daje ta wiedza? Odpowiem prosto: dołożyliśmy kolejną rzecz do naszej skarbnicy wiedzy o rzeczywistości, przez co możemy lepiej zrozumieć, jak skonstruowany jest Wszechświat i wszystko, co zawiera. A zrozumienie jest pierwszy krokiem do opanowania.

Źródło: www.eso.org

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)