Jak zmienić wygląd FaceBooka?

Ciężko nie zauważyć stale rosnącego zainteresowania FaceBookiem wśród Polaków. Użytkownicy najwyraźniej mają już trochę dość naszych lokalnych serwisów tego typu i ze zwykłej ciekawości dołączają do ponad 500 milionowej społeczności. Dzięki tak ogromnej popularności, FaceBook doczekał się dziesiątek aplikacji, rozszerzeń i sposobów na jego modyfikację.

Popularność serwisów społecznościowych w polskim społeczeństwie jest w pewnym stopniu uzależniona od tego, jaka panuje aktualnie moda. Jeszcze kilka lat temu, większość Internautów zachwycała się Gronem, które zdecydowanie było najbardziej 'trendy' serwisem tego typu. Później pojawiła się Nasza-Klasa, która diametralnie zmieniła sytuację — jednak z powodu kiepskiej opinii na temat użytkowników tego serwisu, coraz wyraźniej widać odwrót w kierunku FaceBooka.

Ogromna popularność tego serwisu wiąże się z powstawaniem i dostępnością różnych aplikacji, narzędzi, a także np. sposobów na modyfikację wyglądu lub sposobu działania FaceBooka. My dzisiaj przyjrzymy się kwestii zmiany wyglądu. Standardowo serwis ten nie obsługuje schematów, które dzięki kilku kliknięciom diametralnie odmieniłyby sposób, w jaki się prezentuje.

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z innych rozwiązań. Największa baza modyfikacji wyglądu (m.in. dla FaceBooka) znajduje się na stronie UserStyles.org. Do obsługi specjalnych skryptów potrzebujemy przeglądarki Firefox (z rozszerzeniem Stylish lub GreaseMonkey), albo Chrome.

Baza stylów jest naprawdę ogromna, ale znalezienie jakiegoś ładnego, poprawnie działającego i dopracowanego wyglądu nie należy do rzeczy łatwych. Po przejrzeniu blisko 200 stylów udało mi się znaleźć zaledwie kilka godnych polecenia.

 • Ciemny niebieski

  Pierwszym stylem, który chciałbym zaprezentować jest "Dark Shiny Blue". Zdecydowanie będzie to jeden z faworytów wśród osób, które bardzo lubią ciemne kolory lub najintensywniej korzystają z Internetu w nocy. Styl jest stale rozwijany przez twórce, dzięki czemu wszystkie problemy (wynikające ze zmian wprowadzanych na FaceBooku) są rozwiązywane na bieżąco.

  Do atutów na pewno warto zaliczyć bardzo dużą przejrzystość — pomimo zmiany schematu kolorów nie powinniśmy mieć większych problemów z odczytywaniem treści, jakie publikują nasi znajomi. Z ciekawych optycznie rzeczy, warto zwrócić uwagę na to, że po najechaniu kursorem na jakiś post jest on podświetlany. Być może niektórym spodoba się pływający pasek menu, który daje dostęp do ustawień niezależnie od tego, czy znajdujemy się w górnej, czy dolnej części strony.

 • Purpurowy

  Innym wariantem kolorystycznym — z zachowaniem identycznej formy — jest wersja purpurowa. Jest ona nieco jaśniejsza, ale daleko jej od standardowej bieli i błękitu, która dominuje w "gołym" FaceBooku. Połączenie kolorów z przeźroczystymi elementami daje naprawdę fajny efekt i może stanowić ciekawą alternatywę dla standardowego wyglądu FaceBooka.

  Styl może zostać zainstalowany zarówno przy użyciu Stylish, jak i GreaseMonkey. W obu przypadkach zalecane jest używanie ich w przeglądarce Firefox 3.6 - niestety w przypadku Google Chrome nie wyglądają już tak atrakcyjnie.

 • XBOX 360

  Teoretycznie, ten styl jest dedykowany przede wszystkim dla użytkowników konsoli gier Microsoftu. Na szczęście, jego wygląd jest tak neutralny, że poza drobnymi elementami, ciężko zauważyć jakiekolwiek powiązania z XBOX'em. Ten layout przypadnie do gustu użytkownikom, którzy lubią żywe i intensywne kolory.

  Nie znajdziemy tutaj żadnych przykuwających wzrok efektów, ale jest za to bardzo prosto, przejrzyście, co stanowi duży atut. W przypadku tego stylu nie ma najmniejszych problemów z poprawnym działaniem w przypadku przeglądarki Google Chrome — różnice między Firefoksem są naprawdę minimalne (np. brak zaokrągleń przy polu wyszukiwarki).

 • Black & White

  Po zainstalowaniu tego stylu, moim pierwszym skojarzeniem był "Windows Vista". Wszystko za sprawą intensywnego niebieskiego i przeźroczystych elementów przypominających efekt szkła znany z Visty i Windows 7. Zastanawiające jest tylko to, co w miejscu loga "FaceBook" robi charakterystyczne logo Ubuntu?

  Podczas poszukiwań natknąłem się na kilka tego typu schematów, ale ze wszystkich właśnie "Black & White" jest zdecydowanie najbardziej dopracowany. W przypadku, gdy zdecydujemy się zainstalować go w przeglądarce Chrome, musimy liczyć się z niewielkim, aczkolwiek widocznym, pogorszeniem efektu.

 • Dark & Gery

  Tym razem mam propozycję dla osób, które lubią naprawdę ciemne kolory. W przypadku tego schematu, dominuje czerń i szarość. Poza zmianą kolorów można zauważyć zmiany w układzie i sposobie funkcjonowania FaceBooka — lewy i prawy blok nie zmieniają swojej pozycji, podczas gdy środkowy blok z postami i komentarzami jest przewijany w górę lub dół.

  Zdecydowanie widać, że twórca stylu włożył sporo pracy w różnego rodzaju detale, które dają naprawdę bardzo interesujący efekt. Jedyną wadę, jaką udało mi się zauważyć, są znikające odnośniki po najechaniu na nie kursorem — po prostu stają się niewidoczne na czarnym tle.

Zobacz również: Acer Aspire R7

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?