TOP 3 serwisy do sprawdzania prędkości Internetu

Dostęp do Internetu już od kilku lat przestał być dobrem zarezerwowanym wyłącznie dla wybranych. Czasami każdy z nas odnosi wrażenie, że połączenie internetowe zwolniło wydłużając tym samym ładowanie stron lub pobieranie plików. Za pomocą specjalnych serwisów możemy sprawdzić, czy taka sytuacja ma faktycznie miejsce, czy to tylko nasze błędne wrażenie.

Powodów, dla których nasz Internet nie działa tak szybko, jak powinien jest wiele. Źródłem może być chwilowe nadmierne obciążenie serwera, na którym znajduje się strona, z którą próbujemy się połączyć. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia np. w momencie szczytowej popularności serwisu społecznościowego Nasza-Klasa.

Często przyczyną jest też zwykła niewiedza. Dla przykładu — Kowalski podpisał z pewnym ISP umowę na świadczenie usług internetowych z maksymalną prędkością nieprzekraczającą 4 Mb/s. Kowalski postanowił więc pobrać trochę filmów i muzyki przez P2P. Po pewnym czasie zauważył, że ma problem z wczytaniem np. Google.

Oburzony klient dzwoni na infolinie i mówi, że Internet działa zbyt wolno, bo może on pobierać pliki z prędkością ok. 512 KB/s, a przecież jego łącze oferuje nawet do 4Mb/s! Dopiero po chwili dowiaduje się, że kilobajt to nie to samo co kilobit. Jak wiadomo — w jednym bajcie mieści się 8 bitów. Stąd też mając do dyspozycji łącze 4 Mb/s (czyli 4096 kbps), możemy pobierać pliki z maksymalną prędkością ok. 512 KB/s.

Dlatego zanim zaczniemy się awanturować z naszym ISP, sprawdźmy, czy faktycznie coś jest nie tak z naszym łączem. Oczywiście przed skorzystaniem z któregokolwiek z poniższych serwisów warto powyłączać wszystkie programy korzystające z Internetu - pomoże to w dokładniejszym sprawdzeniu prędkości.

 • Numion.com

  Ładnych parę lat temu, był to jeden z najpopularniejszych serwisów tego typu. Przyznam, że od tamtego czasu niewiele się zmieniło jeżeli chodzi o wygląd i funkcjonalność, ale z tym ostatnim wcale nie jest najgorzej. Do dyspozycji użytkownika oddano m.in. funkcje testowania szybkości połączenia internetowego, wczytywania stron, a także kalkulatory pozwalające na przeliczenie różnych jednostek.

  Aby rozpocząć pomiar, wystarczy wejść na stronę główną, a następnie z górnego menu wybrać "Your speed". Po przeładowaniu strony klikamy w "Quickstart" i czekamy na rozpoczęcie pomiaru. Po chwili pojawi się strona, na której widoczne będzie kilkanaście logotypów popularnych stron internetowych. Mniej więcej po 15 sekundach zobaczymy raport z wieloma istotnymi dla nas informacjami.

 • SpeedTest.net

  Aktualnie jednym z najchętniej wybieranych serwisów przydatnych do testowania połączenia internetowego jest Speedtest.net. Umożliwia on sprawdzenie zarówno sprawdzenia szybkości pobierania, jak i wysyłania, która również ma dość duże znaczenie dla normalnej pracy sieci.

  W przypadku SpeedTest mamy możliwość wybrania serwera docelowego, z którym będziemy się łączyć na potrzeby testu łącza. Teoretycznie, czym mniejsza odległość serwera docelowego od nas, tym transfer danych trwa krócej, dzięki czemu pliki pobierają się szybciej. Możemy więc sprawdzić, jakie są różnice w szybkości w momencie, gdy łączymy się z "Warszawą" lub Lizboną.

  Przy okazji możemy również skorzystać z PingTest.net, którego zadaniem jest sprawdzenie jakości połączenia internetowego. Dzięki temu testowi dowiemy się także, czy po drodze nie giną żadne pakiety informacji, co również ma wpływ na to, jak szybko ładują się strony internetowe.

 • Speed.io

  Jeżeli chodzi o bardziej funkcjonalne i dokładne testy połączeń internetowych, to nie można zapomnieć o Speed.io. Usługa ta w ciągu kilkudziesięciu sekund sprawdzi prędkość wysyłania i pobierania wraz z oceną jakości transmisji danych. Można więc powiedzieć, że mamy naprawdę sporo informacji na temat tego, czy z naszym łączem wszystko jest w porządku.

  Poza tym dowiemy się również, jaką liczbę połączeń udało się nawiązać testerowi w trakcie tych kilkunastu sekund. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji na temat tego, ile czasu zajmuje przesłanie pakietu informacji oraz, czy nie giną one między serwerem a naszym komputerem.

  Oczywiście można dyskutować na temat tego, w jakim stopniu prawdziwe wyniki otrzymujemy na podstawie tych testów. Tak czy inaczej, wspomniane narzędzia są bardzo przydatne w momencie, gdy mamy jakieś problemy, a nie do końca jesteśmy w stanie określić, czy wina leży po stronie ISP, serwerowni, czy może naszej.

  Większość testów połączeń internetowych daje wyniki zbliżone do rzeczywistych. Są jednak pewne wyjątki — przykładem może być tutaj twojeip.wp.pl. Jeszcze nigdy nie udało mi się uzyskać choćby zbliżonych wyników do tych, z którymi mam do czynienia przy okazji Speed.io, Speedtest.net, czy nawet Numion. Możemy się tylko domyślać, że celem TwojeIP.wp.pl jest zachęcenie użytkowników do przyspieszenia szybkości internetu, dzięki skorzystaniu z oferty jedynego i słusznego ISP.

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Muzyka prosto z burzowej chmury. Making Weather to niesamowity, lewitujący głośnik Bluetooth Skandal czy przypadek? Lodówka Samsunga wyświetla plan niemieckiej inwazji na Polskę Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Jak to działa? Cz. 8: radio Nvidia Ansel, czyli zrzuty ekranu, jakich jeszcze nie widzieliście Oakley Radar Pace: sportowe okulary z wirtualnym trenerem i obsługą głosową