Jak znaleźć tytuł i wykonawcę nieznanej piosenki?

Jak znaleźć tytuł i wykonawcę nieznanej piosenki?

Jak znaleźć tytuł i wykonawcę nieznanej piosenki?
Paweł Cebula
09.04.2010 15:00

Chyba każdemu z nas zdarzyło się, że słuchając radia usłyszeliśmy utwór, który bardzo nam się spodobał. Problematyczna może być sytuacja, w której prowadzący audycję nie podał ani tytułu utworu, ani jego wykonawcy. Znalezienie takich informacji może być bardzo proste - pod warunkiem, że skorzystamy z odpowiednich narzędzi.

Chyba każdemu z nas zdarzyło się, że słuchając radia usłyszeliśmy utwór, który bardzo nam się spodobał. Problematyczna może być sytuacja, w której prowadzący audycję nie podał ani tytułu utworu, ani jego wykonawcy. Znalezienie takich informacji może być bardzo proste - pod warunkiem, że skorzystamy z odpowiednich narzędzi.

Na wielu forach internetowych i grupach dyskusyjnych przewijają się tematy, w których użytkownicy pytają inne osoby, czy nie znają może tytułu jakiejś piosenki. Skuteczność tej metody bywa różna, wiele zależy od tego, czy uda nam się dokładnie opisać utwór i czy trafimy na osobę, która ma akurat podobny gust.

Z racji tego, że problem jest dość powszechny, to łatwo się domyślić, że powstały różne metody na sprawne zidentyfikowanie nieznanego tytułu i wykonawcy. Nagranie krótkiego fragmentu poszukiwanej piosenki w sposób znaczący skróci czas, jaki będziemy musieli poświęcić na cały ten proces.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/Shazamznalezione.jpg)

Jedną z moich ulubionych aplikacji, jaką używam do rozpoznawania nieznanych mi utworów jest Shazam. Program ten przeznaczony jest dla telefonów komórkowych - obsługiwane są praktycznie wszystkie najpopularniejsze marki telefonów i systemy takie jak Android, iPhone OS, Windows Mobile. Niestety, ale tylko w przypadku iPhone'a dostępna jest darmowa wersja - w pozostałych przypadkach możemy skorzystać z 30-dniowej wersji testowej.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/Shazamszuka.jpg)

Obsługa Shazama jest banalnie prosta. W momencie, gdy słyszymy interesującą nas piosenkę uruchamiamy Shazam i wciskamy "Tag Now". Następnie przez kilkanaście sekund powinniśmy pozwolić temu programowi na zapis i analizę utworu. Jeżeli proces ten przebiegł bez większych problemów, to po chwili zobaczymy interesujące nas informacje.

Shazam zasługuje na pochwałę z kilku powodów. Przede wszystkim bardzo trafnie rozpoznaje utwory, rzadko zdarza mu się pomyłka lub brak informacji na temat poszukiwanego utworu. Kolejnym atutem jest szybkość działania - wystarczy zaledwie kilkunastosekundowy fragment utworu. Do poprawnego działania aplikacji konieczne jest połączenie z siecią - transmisja via WiFi lub przez sieć komórkową.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/Midomi.png)

Nieco inne podejście do tematu rozpoznawania utworów prezentuje Midomi. Do jego obsługi potrzebujemy przeglądarki internetowej oraz mikrofonu. Znalezienie odpowiedniego utworu jest uzależnione od tego, czy będziemy w stanie przez minimum 10 sekund zaśpiewać lub zanucić fragment utworu.

Na podstawie tego, co byliśmy w stanie "wygenerować" opracowana zostanie lista kilku lub kilkunastu pasujących utworów. Naszym zadaniem będzie sprawdzenie, który z wyników jest poprawny i był dokładnie tym, czego nerwowo poszukiwaliśmy przez ostatnie godziny. Skuteczność Midomi jest niestety mniejsza niż omawianego wcześniej Shazama, ale i tak nie jest najgorzej.

Z Midomi możemy korzystać nie tylko przy użyciu przeglądarki internetowej, ale również za pośrednictwem iPhone'a i specjalnej aplikacji, którą można ściągnąć za pośrednictwem AppStore.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/whatzatsong.png)

Kolejnym serwisem internetowym przydatnym w trakcie poszukiwań piosenek, które utknęły nam w głowie i towarzyszą nam cały dzień jest WatZatSong. Do skorzystania z podstawowej funkcji wymagane jest zarejestrowanie konta użytkownika i zalogowanie się - nie powinno zająć Ci to dłużej niż minutę.

Następnie przechodzimy tutaj i staramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą w precyzyjnym wyszukiwaniu. Jeżeli więc jesteś w stanie określić gatunek lub język, który jest używany przez wykonawcę - wskaż odpowiednie pozycje. Następnie możesz zaśpiewać (zanucić) utwór lub przesłać plik nagrany np. przy użyciu dyktafonu.

Po zatwierdzeniu nie pojawi się od razu lista wyników. W identyfikacji utworu udział będzie brała społeczność użytkowników. To rozwiązanie na pewno nie należy do idealnych, ale w sytuacji, gdy żadna inna aplikacja czy serwis nie był w stanie nam pomóc nie mamy praktycznie wyboru.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/AudioTag.png)

Niecierpliwi użytkownicy, którzy nie chcą czekać na pomoc ze strony użytkowników WatZatSong mają jeszcze inne wyjście z sytuacji. Jest nim serwis AudioTag. Musimy jednak dysponować zapisem fragmentu utworu, który trwa od 15 do 45 sekund. Nie ma znaczenia, czy plik będziemy wysyłać z naszego komputera, czy znajduje się on w Internecie.

Rozpoznawanie odbywa się w trzech krokach. Pierwszym jest podanie bezpośredniej lokalizacji pliku audio lub przesłanie go z dysku lokalnego. Transfer nie powinien trwać zbyt długo. Następnie będziemy musieli potwierdzić, że nie jesteśmy żadnym botem - jako mechanizm weryfikujący zastosowano proste działania matematyczne. Po chwili pojawią się różne przydatne informacje dotyczące poszukiwanej piosenki.

Szukaj fragmentów tekstu w Google

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/Google1.png)

Ostatnią deską ratunku jest po prostu przytoczenie fragmentu tekstu, jaki udało nam się wychwycić i zapamiętać. Nawet jeżeli pomyliliśmy jakieś słowa, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Google poradzi sobie z tym problemem i zasugeruje nam poprawniejszą wersje tekstu. W ten sposób jednym z pierwszych wyników będzie jakiś serwis gromadzący teksty utworów, a stąd już tylko krok do znalezienia tytułu piosenki.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)