Jak mogą wyglądać australijskie miasta za 40 lat?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule napiszę: przedziwnie. Jedne zaskakują oryginalnością rozwiązań stricte architektonicznych, inne zadziwiają ideologicznym podejściem do budownictwa. Są jednak i takie projekty, o których — co ocenić możecie sami, przeglądając galerię zdjęć umieszczoną poniżej — trudno nie myśleć, biorąc pod uwagę czas teraźniejszy, jak o dziwactwach rodem nie z tej ziemi.

W galerii znajdziecie niektóre z wyróżnionych konceptów.

Zdjęcie powyżej ilustruje podwodne miasto. Inna koncepcja oparta jest na wizji miasta bez przemocy; jeszcze inna zakłada wybudowanie gigantycznego systemu obszarów zurbanizowanych,  który niczym siatka oplecie całą Australię, zakorzeni się w pustynnych na chwilę obecną terenach i rozgałęzi tak, że obejmie pokaźną cześć przybrzeżnych wód oceanicznych.

Spośród ponad setki zgłoszonych pomysłów w konkursie "Designs for Australia's cities 2050+", wybrano 17 najciekawszych projektów. Oczywiście, wszystkie obiekty z wyróżnionych projektów mają jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu i wykorzystywać energię odnawialną. Architektoniczne wizje dla miast najmniejszego kontynentu świata będzie można podziwiać na tegorocznym Biennale w Wenecji (29.08 — 21.11.). Jak zapowiadają organizatorzy, większość z nich  zostanie tam przedstawiona w wersji 3D.

Ciekawa jestem, jaka jest Wasza ocena tych futurystycznych projektów? U mnie, przyznaję, niektóre budzą mieszane uczucia.

Źródło: Green Diary

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?