To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa

Caproni Ca.60 Transaero

Caproni Ca.60 Transaero

Ten artykuł ma 10 stron:

Number 21 – 1901 r.

Caproni Ca.60 Transaero

W pionierskim okresie lotnictwa konstruktorzy wymyślili i zbudowali wiele nietypowych maszyn, które zadziwiały wyglądem i zastosowanymi rozwiązaniami. Oto ciekawe, dziwne i bardzo nietypowe konstrukcje, które miały jedno wspólne marzenie - bardzo chciały być samolotami. Niektórym się udało!

Sądzicie, że pierwszym samolotem w dziejach był Flyer braci Wright? To oficjalna informacja, którą można znaleźć w każdej encyklopedii. Problem w tym, że wiele lat przed słynnymi braćmi ludzie nie tylko latali maszynami cięższymi od powietrza (koniec XIX wieku to czas rozwoju szybownictwa) ale w niektórych przypadkach używali do tego konstrukcji, napędzanych silnikiem.

Number 21

Sztandarowym przykładem zapomnianego pioniera lotnictwa jest Gustave Whitehead, amerykański konstruktor niemieckiego pochodzenia, który w 1901 roku – a zatem dwa lata przed pierwszym, oficjalnie uznanym lotem braci Wright – skonstruował machinę o nazwie Number 21. Był to samolot ze skrzydłami o konstrukcji inspirowanej skrzydłami nietoperza.

Pod nimi, w roli stanowiska pilota, umieszczono solidną wannę (według innych relacji, które wydają się potwierdzone zdjęciami, była to niewielka łódź) i – co warte podkreślenia – zamontowano dwa silniki, napędzające przeciwbieżne śmigła oraz podwozie samolotu, który dzięki temu szybciej rozpędzał się podczas startu.

Number 21

Gustave Whitehead zaliczył na swoim samolocie wiele lotów. Choć niektóre doniesienia prasowe przypisują mu niemal fantastyczne osiągnięcia (np. 10-milowy lot), to potwierdzone i wiarygodne relacje wskazują, że pokonywał swoim samolotem dystans nawet do 800 metrów!

Zobacz również: Acer Aspire R7

Dlaczego zatem nie został uznany za konstruktora pierwszego samolotu? Choć jego konstrukcja latała – i to całkiem nieźle – nie pozwalała pilotowi na wybór kierunku lotu. Po prostu wzbijała się w powietrze i leciała mniej więcej po linii prostej.

Co ciekawe, według niepotwierdzonych informacji Gustave Whitehead był odwiedzany przez braci Wright, którzy bezskutecznie usiłowali odkupić konstruowane przez niego silniki na acetylen i naftę. Trudno określić, jak bardzo zainspirowała ich konstrukcja Whiteheada, nie ulega jednak wątpliwości, że nie byli pierwszymi ludźmi, którzy wznieśli się w powietrze na konstrukcji z napędem silnikowym.

Współczesna rekonstrukcja samolotu Whiteheada

Lockheed pokazuje następcę Herculesa. Oto samolot transportowy przyszłości

Wysłużony C-130 Hercules znalazł w końcu godnego następcę. Lockheed Martin ujawnił projekt nowego samolotu transportowego. Skrócony start i…

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem Tak trafia rakieta NSM! Ten sprzęt broni polskiego wybrzeża Połącz drukarkę ze smartfonem - printWiFi sprawi, że drukowanie będzie wygodniejsze

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy