TOP 6 kreatorów stron www

TOP 6 kreatorów stron www

TOP 6 kreatorów stron www
Paweł Cebula
11.03.2010 17:00

W dzisiejszych czasach, praktycznie normą jest posiadanie swojej własnej strony internetowej. Najczęściej użytkownicy decydują się na założenie i prowadzenie bloga. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy stworzyć własną witrynę internetową, ale nie znamy żadnego języka programowania jak PHP, czy nawet HTML. Z pomocą przychodzą wtedy kreatory stron www.

W dzisiejszych czasach, praktycznie normą jest posiadanie swojej własnej strony internetowej. Najczęściej użytkownicy decydują się na założenie i prowadzenie bloga. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy stworzyć własną witrynę internetową, ale nie znamy żadnego języka programowania jak PHP, czy nawet HTML. Z pomocą przychodzą wtedy kreatory stron www.

Jeszcze 10 lat temu, każda osoba, która spędzała więcej czasu w Internecie stawiała sobie za punkt honoru naukę jakiegoś języka programowania (wtedy był to po prostu HTML) w celu stworzenia własnej witryny internetowej. Nauka - w zależności od predyspozycji - zajmowała mniej lub więcej czasu, a efekt nie zawsze był zadowalający.

Dzisiaj mamy tę przewagę, że do stworzenia strony www nie potrzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani dostępu do własnej części serwera. W sieci znajdziemy sporą liczbę ciekawych narzędzi, które umożliwiają "zaistnienie w sieci" za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

  • Jimdo(http://jimdo.com)photo position=\inside\87814/photoSerwis Jimdo zaczął funkcjonować w sieci w 2004 roku. Od tamtego czasu oferta serwisu stale się zmieniała, zyskując na atrakcyjności. Do wyboru mamy kilka pakietów - jeden z nich jest darmowy, co z pewnością zainteresuje każdego użytkownika, który chce mieć swoją stronę ponosząc przy tym jak najniższe koszty - a najlepiej żadne.Rozpoczęcie korzystania z Jimdo wiąże się z założeniem konta - jego nazwa stanowić będzie przedrostek w adresie, np.: lajfmajster.jimdo.com. Po założeniu konta, na adres e-mail otrzymamy hasło, które będzie nam niezbędne przy okazji logowania. Po kliknięciu *\edit* możemy przejść do edytowania naszej strony.Użytkownik może dowolnie edytować menu, układ, wprowadzać tekst, zdjęcia, czy filmy. Darmowe konto pozwala na przesłanie aż 500 MB dowolnych plików, które mogą przydać nam się na naszej stronie internetowej.
  • Witryny Google(http://sites.google.com/)photo position=\inside\87815/photoWśród dziesiątek swoich usług i serwisów, Google posiada również \Witryny. Do stworzenia naszej strony niezbędne jest posiadanie konta Google - bez problemu możemy również posłużyć się naszym adresem Gmail. Stworzenie strony wiąże się z wybraniem szablonu, podaniem nazwy użytkownika i tytułu. Możemy także określić, czy strona będzie widoczna dla wszystkich Internautów, czy tylko dla wybranych osób.photo position=\inside\87816/photoJeżeli chodzi o edycję strony, to wszystko jest wykonane w stylu Google - proste aż do bólu. Po przejściu na stronę i kliknięciu \Edytuj\ zobaczymy pasek menu, który zawiera wszystkie narzędzia, z jakimi się spotykamy w edytorach tekstu. Układ strony modyfikujemy poprzez przesunięcie fragmentu w dowolne inne miejsce - używamy tutaj metody drag and drop.Jeżeli ktoś dysponuje minimalną wiedzą na temat HTML, to możliwy jest dostęp do kodu, dzięki czemu istnieje opcja bardziej zaawansowanego zmodyfikowania konkretnych aspektów naszej strony.
  • Weebly(http://weebly.com)photo position=\inside\87817/photoJednym z kreatorów stron www, który został mi polecony przez znajomych jest Weebly. Przygodę z tą usługą zaczynamy dość klasycznie - od założenia. Następnie określamy nazwę sub-domeny - jeżeli posiadamy własną domenę internetową, to bez najmniejszych problemów możemy ją podpiąć lub zrobić to później.photo position=\inside\87818/photoPo wykonaniu wspomnianych kroków, zostaniemy automatycznie przeniesieni do strony, która odpowiada za edycję formy i zawartości, jaka pojawiać się będzie na naszej nowej witrynie. Dodawanie funkcji do strony polega na przerzucanie wybranych elementów - w formie widgetów - z różnych kategorii.Standardowo do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych schematów stron. Każdy z szablonów możemy dodatkowo modyfikować - określając np. rodzaj i wielkość czcionek. Użytkownik może stworzyć dowolną liczbę podstron, których zawartość jest uzależniona od tego, co chcemy, aby znajdowało się na naszej witrynie.Pomimo tego, że interfejs komunikuje się z nami w języku angielski, to jego obsługa jest naprawdę dziecinnie prosta. Cały proces tworzenia strony to tak naprawdę przerzucanie odpowiednich elementów z górnego menu lub wprowadzanie tekstu.
  • KompoZer(http://kompozer.net/)photo position=\inside\87819/photoTym razem mamy do czynienia z totalnie innym narzędziem. Przede wszystkim - Kompozer jest aplikacją, którą instalujemy w systemie operacyjnym. Twórcy zadbali o wsparcie większości platform, nie ma więc znaczenia, czy korzystamy z Windows, Mac, czy Linuksa. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że aplikacja dostępna jest w wielu językach.Część osób po zainstalowaniu programu na pewno zapyta - \no i co dalej?. Jeżeli potrafimy - możemy sami stworzyć design swojej strony. Jeżeli jednak przerasta to nasze możliwości, zawsze możemy skorzystać z ogólnodostępnych, darmowych szablonów. Taki szablon możemy zaimportować do Kompozera, a następnie dodać treść, zdjęcia itp.Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z takiego programu, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie posiadanie dostępu do serwera - taka strona www nie ma zbyt dużych wymagań i praktycznie każdy darmowy hosting powinien zaspokoić nasze potrzeby.
  • Microsoft SharePoint Designer 2007(http://office.microsoft.com/pl-pl/sharepointdesigner/FX100487631045.aspx)photo position=\inside\87813/photoWielu początkujących webmasterów zaczynało swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych dzięki Microsoft Frontpage. Aplikacja ta była jednym z podstawowych składników całego pakietu biurowego Microsoft Office 2003. Pomimo niezbyt dużych możliwości, niektórym osobom udawało się stworzyć naprawdę przyzwoite strony - jak na tamte czasy.Kilka lat później Microsoft udostępnił - za darmo - SharePoint Designer. Zmieniło się nieco jego zastosowanie, ale nadal możliwe jest tworzenie bardzo prostych stron internetowych. Podobnie jak w przypadku Kompozera - tutaj również możemy korzystać z gotowych (pobranych z Sieci) szablonów, a następnie dostosowywać je do naszych potrzeb.
  • Webkreator(http://republika.onet.pl/webkreator.html)photo position=\inside\87820/photoPortal horyzontalny Onet.pl, w ramach Republiki oferuje usługę Webkreator. Dzięki niej w kilku krokach możliwe jest stworzenie prostej strony www. Na samym początku użytkownik musi założyć konto w serwisie Republiki. W przypadku konta \Start\ otrzymamy 3 GB transferu, który może stanowić pewne ograniczenie, ale mało popularnym stronom powinno to wystarczyć.Kolejnym krokiem jest wybranie szablonu - jest ich naprawdę sporo, a dodatkowo możemy modyfikować układ strony, czy kolory. Następny etap to już właściwa edycja strony i jej zawartości. Cały proces odbywa się w edytorze WYSIWYG (What You See Is What You Get), dzięki czemu przypomina to pracę nad zwykłym dokumentem tekstowym.Jest to nieporównywalnie prostszy kreator niż Jimdo, czy Weebly, ale dla początkujących użytkowników atutem może być fakt, że Webkreator jest polski, dzięki czemu jego obsługa staje się znacznie prostsza.

Źródło: Lajfmajster

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)