Jak zrobić screencast?

Jak zrobić screencast?

Jak zrobić screencast?
Paweł Cebula
16.01.2010 16:00

Jest wiele sposobów na zrobienie zrzutów ekranu. W pewnych sytuacjach możemy jednak potrzebować czegoś więcej niż tylko jednego lub dwóch screenshotów. Idealnym rozwiązaniem może być sekwencja wideo, która określana jest mianem screencastu. W jaki sposób szybko i wygodnie nagrać takie wideo?

Jest wiele sposobów na zrobienie zrzutów ekranu. W pewnych sytuacjach możemy jednak potrzebować czegoś więcej niż tylko jednego lub dwóch screenshotów. Idealnym rozwiązaniem może być sekwencja wideo, która określana jest mianem screencastu. W jaki sposób szybko i wygodnie nagrać takie wideo?

Całkiem niedawno miałem okazję zaprezentować Wam kilka sposobów na wygodne wykonanie zrzutu ekranu. Przedstawiłem tam zarówno natywne aplikacje dostępne w systemie, jak i dodatkowe bardziej funkcjonalne programy. W większości przypadków, gdy chcemy komuś coś opisać wystarczy zrobić taki zrzut i ewentualnie dodać kilka zdań opisu.

W sytuacji, gdy problem jest bardziej złożony potrzebujemy również bardziej funkcjonalnych narzędzi. Web 2.0 niesie ze sobą nie tylko serwisy społecznościowe - bo wydawać by się mogło, że tak właśnie jest - ale także wiele przydatnych i funkcjonalnych aplikacji webowych, które doskonale spełniają swoje zadanie.

Normalnie chcąc nagrać screencast musielibyśmy rozpocząć poszukiwania odpowiedniego programu - najlepiej darmowego, przeznaczonego dla naszej platformy i oferujący dokładnie to, czego akurat my potrzebujemy. Rewelacyjnym alternatywą dla klasycznych aplikacji screencastowych instalowanych w systemie jest Screenr.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/01/screenrstrona.jpg)

Przyjrzymy się bliżej, jak wygląda proces tworzenia takiego nagrania. Przede wszystkim powinniśmy posiadać konto w serwisie Twitter.com, które umożliwi nam publikacje. Przechodzimy na stronę Screenr. Następnie klikamy "Record your screencast now!", a po przeładowaniu strony nastąpi proces ładowania aplikacji, która umożliwi nam przygotowanie całej ekspozycji, jak i wykonanie nagrania.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/01/screenrramka.jpg)

Gdy wszystko już będzie gotowe, powinna być widoczna charakterystyczna ramka - w zależności od tego, jaką część naszego ekranu ma obejmować nagranie, zmniejszamy lub zwiększamy jej rozmiar. Utrwalona zostanie wyłącznie ta część ekranu, która znajduje się wewnątrz ramki. Następnym krokiem jest wciśnięcie czerwonego kółka, które sprawi, że proces nagrywania zostanie rozpoczęty.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/01/Screenrprzesyłanie.jpg)

Po wciśnięciu przycisku "Done" nastąpi proces przetwarzania nagrania. Według twórców serwisu zajmuje on zazwyczaj dwa razy tyle, ile trwało samo nagranie. Powyżej macie możliwość zobaczenia finalnego screencastu wykonanego na potrzeby tego tekstu. Screencast możemy opublikować automatycznie w serwisie Twitter lub też zrobić to ręcznie.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/01/Screenrdzieleniesię.jpg)

Jak widać, tworzenie tego typu nagrań może być bardzo proste i przyjemne. Jakieś wady? Niektórym może się nie podobać ograniczenie czasu trwania nagrania - wynosi on 5 minut, co moim zdaniem jest w zupełności wystarczający. Utrudnieniem dla niektórych może być konieczność posiadania konta w serwisie Twitter, ale kto w dzisiejszych czasach nie korzysta z Twittera?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)