Pływające miasta przyszłością ludzkości?

Liczba ludności na Ziemi wciąż rośnie. Największe miasta rozrastają się w niezwykłym tempie, nie tylko próbując do cna wyeksploatować wolną przestrzeń we własnych granicach, lecz także powiększając zajmowany obszar. Jeżeli weźmiemy teraz pod uwagę, że większość powierzchni naszej planety zajmuje woda, nie sposób nie pomyśleć o morzach i oceanach jako dalszym kierunku ekspansji.

Na taki pomysł wpadł projektant E. Kevin Schopfer, tworząc projekt pływającego miasta w Zatoce Bostońskiej. Futurystycznie wyglądająca konstrukcja miałaby pomieścić 15 000 osób, jednocześnie zapewniając im wszelkie dogodności mieszkania w dużym mieście. Mogliby więc zrobić zakupy w centrum handlowym, pójść do kina, teatru lub muzeum. Posiadaliby nawet własny ratusz.

Architekt nazwał swój projekt: "Boston Arcology" (w skrócie BOA). W ten sposób nawiązał do arkologii, czyli połączenia architektury i ekologii - idei wymyślonej przez Paolo Soleriego, sprowadzającej się do budowania osiedli o bardzo dużej gęstości zaludnienia, co w efekcie prowadziłoby do zmniejszenia zajmowanej przestrzeni, a więc i mniejszej dewastacji środowiska.

Przyznać trzeba, że projekt wygląda imponująco, przywodząc na myśl filmy s-f. Niestety, pewnie tak jak i wiele innych mu podobnych niestandardowych koncepcji architektonicznych, na zawsze pozostanie jedynie na papierze. Niewykluczone jednak, że w przyszłości może nie ten konkretny projekt, ale inny, oparty na podobnych założeniach, zostanie zrealizowany.

Źródło: DVICE

Zobacz również: ASIMO - robot przynosi napoje

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią?

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać