Pasek Tłumacza Google w Twojej przeglądarce

Tłumacz z Koreańskiego

Tłumacz z Koreańskiego

Google pośród setek swoich mniej lub bardziej przydatnych usług oferuje również Tłumacz Google. Jak łatwo się domyślić — serwis ten ma nam pomóc w przetłumaczeniu tekstu z języka obcego na nasz ojczysty lub inny, który jest w stanie pomóc nam w lepszym zrozumieniu przekazu. Jak sprawniej korzystać z Google Tłumacza?

Jakiś czas temu, na niektórych stronach pojawiła się charakterystyczna belka, która oferuje możliwość bardzo prostego przetłumaczenia całej zawartości serwisu bez potrzeby opuszczania go. My — jako użytkownicy — musieliśmy tylko zdecydować, na jaki język ma zostać wykonane tłumaczenie.

Opcja ta bardzo wielu osobom przypadła do gustu. Niestety, ale nie wszyscy webmasterzy wykazali się taką "troską", dodając obsługę Google Translate do swojego serwisu. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu uzyskamy bardzo zbliżony efekt.

Praktycznie każda przeglądarka internetowa oferuje możliwość dodawania zakładek na specjalnym pasku, dzięki czemu użytkownik może bardzo szybko przejść do wybranej strony. Fakt ten został wykorzystany przez osobę, której brakowało paska Tłumacza Google na każdej stronie. W ten sposób powstała specjalna zakładka, po kliknięciu której, wyświetlony zostanie charakterystyczny pasek.

Przed przystąpieniem do dalszej części musisz włączyć pasek zakładek (jeżeli jest on ukryty). W kolejnych przeglądarkach musisz wykonać następujące kroki:

  • Firefox: Widok -> Paski narzędzi -> Pasek zakładek
  • Opera: Widok -> Paski narzędzi -> Pasek osobisty
  • Chrome: Widok -> Zawsze pokazuj pasek zakładek (Ctrl + B)

Tłumacz

Zobacz również: Gadżetomania.TV: D&D Neverwinter po polsku - Wywiad z autorami

Ewentualnie możemy sami stworzyć nową zakładkę podając dowolną nazwę (np. "Tłumacz") i wklejając następujący adres:

javascript:{d=document;b=d.body;o=d.createElement('scri'+'pt');o.setAttribute('src','http://translate.google.com/translate_a/element.js?cb=googleTranslateElementInit');o.setAttribute('type','text/javascript');b.appendChild(o);v=b.insertBefore(d.createElement('div'),b.firstChild);v.id='google_translate_element';v.style.display='none';p=d.createElement('scri'+'pt');p.text='function%20googleTranslateElementInit(){new%20google.translate.TranslateElement({pageLanguage:%22%22},%22google_translate_element%22);}';p.setAttribute('type','text/javascript');b.appendChild(p);}void%200


Następnie zatwierdzamy przyciskiem "OK". Jeżeli wszystkie czynności wykonałeś poprawnie, to po kliknięciu w przycisk "Tłumacz" z paska zakładek, na stronie internetowej powinien pokazać się panel Tłumacza Google. Część osób na pewno zaraz zwróci uwagę, że jakość tłumaczeń Google jest bardzo niska i niestety muszę się z nimi zgodzić. Pomimo tego, że Google stosuje dość innowacyjny algorytm tłumaczeń, to niekiedy naprawdę trudno jest zrozumieć sens tłumaczenia, w sytuacji, gdy nie widzieliśmy oryginalnego tekstu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy trafiamy na jakąś stronę, która stworzona jest przez kogoś, kto posługuje się zupełnie egzotycznym i nieznanym nam językiem.

Źródło: GoogleSystem

Podziel się:

Przeczytaj także: