Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej

Ten artykuł ma 8 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądał czołg nazywany Nietoperzem
  • w jaki sposób działał czołg, zbudowany z jednej gąsienicy
  • kto zbudował czołg o napędzie parowym
  • który czołg miał dysponować systemem kierowania ogniem z okrętu wojennego

Maszyna Boiraulta albo Diplodocus militaris

Maszyna Boiraulta

Pionierska epoka w dziejach każdego sprzętu ma to do siebie, że nie bardzo wiadomo, jak powinien wyglądać. Dobrym przykładem są projekty pierwszych samolotów, o których przeczytacie w artykule „To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa”.

Gdy w czasie I wojny światowej zachodnia Europa utkwiła w okopach, a wielkie armie mimo setek tysięcy ofiar nie były zdolne do jakiegokolwiek rozstrzygnięcia, w głowach sztabowców zaświtała pewna genialna myśl, którą wyraził m.in. francuski generał artylerii, Jean Baptiste Eugène Estienne:

Wojnę wygra ten, kto pierwszy umieści działo w pojeździe zdolnym do poruszania się w każdym terenie.


Jeszcze w 1914 roku Francuzi zbudowali taki pojazd. Była to w gruncie rzeczy jedna, wielka, kratownicowa gąsienica, składająca się z sześciu segmentów. Wewnątrz gąsienicy umieszczono w opancerzonym wózku silnik i 2-osobową załogę.

Maszyna Boiraulta

Monstrum, do którego przylgnął przydomek Diplodocus militaris, ważyło 30 ton, mogło poruszać się z prędkością około 3 kilometrów na godzinę, miało całkiem niezłą zdolność pokonywania przeszkód i dyskwalifikującą wadę – nie potrafiło skręcać.

Diplodocus militaris - zasada działania

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... floppy disc

Konstruktor tego sprzętu w ciągu roku udoskonalił go i pokazał światu drugi prototyp. Nowa wersja działała na podobnej zasadzie, ale poruszała się z prędkością zaledwie 1 km/h i w przeciwieństwie do poprzednika była zdolna do skręcania, jednak promień skrętu sięgał aż 100 metrów.

Dopracowanie sprzętu trwało jednak aż do 1916 roku, kiedy z pomysłu ostatecznie zrezygnowano – pojawiły się już bowiem projekty i pierwsze konstrukcje znacznie nowocześniejszych i bardziej zbliżonych do nowoczesnych czołgów maszyn.

Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej

Pantery, Tygrysy czy „Rudy” T-34 (którym Szarik wygrał wojnę) są powszechnie kojarzone i uznawane za najlepszy sprzęt pancerny. Nie zawsze jest to…

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać