Jak znaleźć pracę - zamiast ciągle tylko szukać

Jak znaleźć pracę - zamiast ciągle tylko szukać

szukanie pracy
szukanie pracy
Kira Czarczyńska
30.09.2009 23:15

Niedawno Sabina pisała o tym, jak można kreatywnie znaleźć pracę. Ja dla odmiany napiszę parę słów o tym, jak jej szukać niekoniecznie kreatywnie, nawet wręcz nudno i standardowo, ale i tak skutecznie...

Niedawno Sabina pisała o tym, jak można kreatywnie znaleźć pracę. Ja dla odmiany napiszę parę słów o tym, jak jej szukać niekoniecznie kreatywnie, nawet wręcz nudno i standardowo, ale i tak skutecznie...

  1. Przygotuj potrzebne rzeczy.

Potrzebne będzie:

  • kilka kartek papieru, najlepiej takich A4 z drukarki;
  • kolorowe (koniecznie!) flamastry;
  • długopis, ołówek czy inne pisadło.
  1. Określ swoje umiejętności.

Znalezienie odpowiadającej nam pracy wymaga niestety dość dokładnego określenia, co możemy zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. A to z kolei - spojrzenia na siebie nieco krytycznym okiem.

[u]na pierwszej kartce wynotuj wszystko, co lubisz robić[/u]

Dokładnie wszystko. Jeżeli lubisz czytać gazety, biegać, gotować, rzucać patykiem psu - dodaj to do listy. Oczywiście skupiamy się również na kwestiach zawodowych - lubisz szukać informacji w Internecie, prowadzić samochód, rozmawiać z ludźmi? Dopisz.

Na tej kartce masz mieć długą listę czynności, które sprawiają ci przyjemność.

Już?

Wobec tego łap za dwa mazaki. Pierwszym oznacz wszystkie pozycje z listy dotyczące czynności, w których jesteś naprawdę dobry. Chodzi o te rzeczy, w których jesteś przeciętnie patrząc lepszy, niż inni. Drugim mazakiem natomiast oznaczysz to wszystko, w czym co prawda nie jesteś rewelacyjny, ale lubisz to na tyle, że jesteś gotów poważnie się podszkolić.

Pozycje zaznaczone pierwszym mazakiem przepisz na kartkę 2.

Pozycje zaznaczone drugim mazakiem przepisz na kartkę 3.

[u]kartka nr. 2 - to, w czym jesteś dobry[/u]

Teraz do każdego przepisanego punktu dopisz po 2-3 miejsca, w których dana umiejętność może być potrzebna. Np.: czytanie prasy - firmy monitorujące media, redakcje czasopism, portale informacyjne, etc.

Mazak - i z wypisanych potencjalnych miejsc pracy wybierz te, w których chcesz pracować. Resztę zignoruj, wybrane przepisz na kartkę 4.

[u]kartka nr. 3 - to, w czym możesz być dobry[/u]

Na kartce nr. 3 masz wypisane to, w czym rewelacyjny nie jesteś, ale co bardzo lubisz. Do każdej pozycji na tej liście dopisz teraz jakiś sposób, w który możesz poprawić swoje umiejętności. Np. lubisz pisać opowiadania? - możesz znaleźć kogoś, kto będzie je przeglądał i wskaże ci ewentualne błędy czy udzieli wskazówek.

  1. Kartka nr. 4 - czyli szukamy odpowiedniej firmy.

Na kartce z numerkiem 4. masz teraz wypisane miejsca, w których chcesz pracować. I teraz najtrudniejsza część szukania...:

-> odpalasz Google albo bierzesz Panoramę Firm czy innego rodzaju katalog firm z danego obszaru;

-> szukasz firm z wypisanych branż, w których dane stanowisko występuje;

-> spisujesz sobie: nazwę firmy, adres, telefon, stronę WWW, adres e-mail.

Z uzyskanej listy skreśl od ręki te firmy, co do których wiesz, że to nie ta atmosfera, nie te warunki pracy i ogólnie znasz je na tyle dobrze, że wiesz że tam nie pasujesz. Tymi się więcej nie będziemy zajmować.

  1. Przekonujemy pracodawcę do siebie.

Formułując ofertę - a CV i list motywacyjny to właśnie twoja oferta dla danej firmy - skup się nie na tym czego potrzebujesz, ale na tym, jakie dana firma, jako twój przyszły pracodawca, może mieć korzyści ze współpracy z tobą. To drugie zawsze bardziej ich interesuje, co jest całkowicie naturalne...

Zrób listę takich korzyści, a następnie na jej podstawie napisz dla każdej firmy indywidualną ofertę współpracy - z uwzględnieniem jak największej ilości zanotowanych korzyści, uzasadnionych oczywiście twoimi umiejętnościami.

Absolutnie nie kopiuj ofert kierowanych do pracodawców!

Ani z Internetu, ani ze swoich własnych dokumentów. Jeśli roześlesz do kilkunastu firm ten sam list motywacyjny, raczej nie masz wielkich szans na rozmowę. Z prostego powodu - nie jesteś w stanie ściśle określić korzyści wynikających z zatrudnienia cię, jeśli tego opisu nie kierujesz do konkretnej firmy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)