Sprawdzamy faktyczną prędkość łącza

lacze-ks

lacze-ks

Większość z nas korzysta już z łącz internetowych nie tylko w pracy, szkole czy na uczelni, ale także w domu. To zaś wiąże się z podpisaniem umowy na usługę dostępu do Internetu. Providerzy od dawna te umowy formułują w taki sposób, że minimalna prędkość nie jest zazwyczaj określona, natomiast dokładnie powiedziane jest, jakiej szybkości nie przekroczymy — np. prędkość do 1Mbps.

Ale "do" - to równie dobrze może być 0,9Mbps, jak i 0,1Mbps. Czasami warto sprawdzić, ile rzeczywiście mamy "dane" od swojego dostawcy Internetu. Jeżeli notorycznie prędkość jest znacznie niższa niż ta, której oczekujemy — to może czas zastanowić się nad zmianą usługodawcy?

Uwaga! Zanim zaczniesz testy, wyłącz wszystkie programy P2P i upewnij się, że akurat niczego nie ściągasz. Z pocztą włącznie.

Jeżeli systematycznie używasz klienta P2P — czyli, bądźmy szczerzy, masz go w autostarcie i ściąganie rusza jak tylko włączysz komputer — siłą rzeczy strony będą się ładować wolno. Provider nie ma z tym nic wspólnego.

Strony testujące łącze:

W Internecie można znaleźć całe mnóstwo różnych stron WWW, które poprzez testowanie połączenia z twoim komputerem sprawdzić mogą faktyczną prędkość twojego łącza internetowego. Użycie któregoś z tych programów jest najłatwiejszą istniejącą metodą sprawdzenia łącza: wchodzisz na stronę internetową… i chwilę czekasz. Po kilkudziesięciu sekundach otrzymasz przedstawiane w postaci graficznej lub tekstowej wyniki testu.

lacze-serwisy

Kilka adresów:
- Komputerswiat.pl (screen na początku tekstu)
- http://www.dsl.cz
- http://www.numion.com
- http://www.wp.pl

Zobacz również: Wideorecenzja: Toshiba Qosmio X770

Inne metody sprawdzania providera:

Wtyczka do przeglądarki Firefox

Jeżeli używasz przeglądarki Firefox, to możesz zainstalować specjalne rozszerzenie o nazwie Bandwidth Tester. Pozwoli ci ona na bieżąco sprawdzać prędkość twojego łącza.

lacze-dodatki

Programy testujące połączenie

Istnieje szereg różnych programów komputerowych, które pozwalają śledzić różne parametry połączenia internetowego. Oprócz samej prędkości łącza, sprawdzą dla nas jego wykorzystanie, ilość wysyłanych i odbieranych danych, a nawet pokaże, z jakimi miejscami w Internecie się łączymy.

Wybór jest na tyle duży, że proponuję dopasować sobie samodzielnie taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Sprawdzenie prędkości ściągania danych
Można również rozpocząć po prostu ściąganie jakiegoś dość dużego pliku z zewnętrznego serwera FTP i po prostu zobaczyć, z jaką szybkością się ściąga. Niestety musi to być znany nam serwer, nie za bardzo obciążony, bez ograniczenia prędkości od jego strony. Pewne wyobrażenie o faktycznej prędkości łącza będziemy jednak mieli po takim teście. Prywatnie sugeruję http://noc.gts.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Muzyka prosto z burzowej chmury. Making Weather to niesamowity, lewitujący głośnik Bluetooth Skandal czy przypadek? Lodówka Samsunga wyświetla plan niemieckiej inwazji na Polskę Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Jak to działa? Cz. 8: radio Nvidia Ansel, czyli zrzuty ekranu, jakich jeszcze nie widzieliście Oakley Radar Pace: sportowe okulary z wirtualnym trenerem i obsługą głosową