Sprawdzamy faktyczną prędkość łącza

lacze-ks

lacze-ks

Większość z nas korzysta już z łącz internetowych nie tylko w pracy, szkole czy na uczelni, ale także w domu. To zaś wiąże się z podpisaniem umowy na usługę dostępu do Internetu. Providerzy od dawna te umowy formułują w taki sposób, że minimalna prędkość nie jest zazwyczaj określona, natomiast dokładnie powiedziane jest, jakiej szybkości nie przekroczymy — np. prędkość do 1Mbps.

Ale "do" - to równie dobrze może być 0,9Mbps, jak i 0,1Mbps. Czasami warto sprawdzić, ile rzeczywiście mamy "dane" od swojego dostawcy Internetu. Jeżeli notorycznie prędkość jest znacznie niższa niż ta, której oczekujemy — to może czas zastanowić się nad zmianą usługodawcy?

Uwaga! Zanim zaczniesz testy, wyłącz wszystkie programy P2P i upewnij się, że akurat niczego nie ściągasz. Z pocztą włącznie.

Jeżeli systematycznie używasz klienta P2P — czyli, bądźmy szczerzy, masz go w autostarcie i ściąganie rusza jak tylko włączysz komputer — siłą rzeczy strony będą się ładować wolno. Provider nie ma z tym nic wspólnego.

Strony testujące łącze:

W Internecie można znaleźć całe mnóstwo różnych stron WWW, które poprzez testowanie połączenia z twoim komputerem sprawdzić mogą faktyczną prędkość twojego łącza internetowego. Użycie któregoś z tych programów jest najłatwiejszą istniejącą metodą sprawdzenia łącza: wchodzisz na stronę internetową… i chwilę czekasz. Po kilkudziesięciu sekundach otrzymasz przedstawiane w postaci graficznej lub tekstowej wyniki testu.

lacze-serwisy

Kilka adresów:
- Komputerswiat.pl (screen na początku tekstu)
- http://www.dsl.cz
- http://www.numion.com
- http://www.wp.pl

Zobacz również: Samsung Chronos 700Z5A

Inne metody sprawdzania providera:

Wtyczka do przeglądarki Firefox

Jeżeli używasz przeglądarki Firefox, to możesz zainstalować specjalne rozszerzenie o nazwie Bandwidth Tester. Pozwoli ci ona na bieżąco sprawdzać prędkość twojego łącza.

lacze-dodatki

Programy testujące połączenie

Istnieje szereg różnych programów komputerowych, które pozwalają śledzić różne parametry połączenia internetowego. Oprócz samej prędkości łącza, sprawdzą dla nas jego wykorzystanie, ilość wysyłanych i odbieranych danych, a nawet pokaże, z jakimi miejscami w Internecie się łączymy.

Wybór jest na tyle duży, że proponuję dopasować sobie samodzielnie taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Sprawdzenie prędkości ściągania danych
Można również rozpocząć po prostu ściąganie jakiegoś dość dużego pliku z zewnętrznego serwera FTP i po prostu zobaczyć, z jaką szybkością się ściąga. Niestety musi to być znany nam serwer, nie za bardzo obciążony, bez ograniczenia prędkości od jego strony. Pewne wyobrażenie o faktycznej prędkości łącza będziemy jednak mieli po takim teście. Prywatnie sugeruję http://noc.gts.pl

Podziel się:

Przeczytaj także: