Sprawdzamy faktyczną prędkość łącza

lacze-ks

lacze-ks

Większość z nas korzysta już z łącz internetowych nie tylko w pracy, szkole czy na uczelni, ale także w domu. To zaś wiąże się z podpisaniem umowy na usługę dostępu do Internetu. Providerzy od dawna te umowy formułują w taki sposób, że minimalna prędkość nie jest zazwyczaj określona, natomiast dokładnie powiedziane jest, jakiej szybkości nie przekroczymy — np. prędkość do 1Mbps.

Ale "do" - to równie dobrze może być 0,9Mbps, jak i 0,1Mbps. Czasami warto sprawdzić, ile rzeczywiście mamy "dane" od swojego dostawcy Internetu. Jeżeli notorycznie prędkość jest znacznie niższa niż ta, której oczekujemy — to może czas zastanowić się nad zmianą usługodawcy?

Uwaga! Zanim zaczniesz testy, wyłącz wszystkie programy P2P i upewnij się, że akurat niczego nie ściągasz. Z pocztą włącznie.

Jeżeli systematycznie używasz klienta P2P — czyli, bądźmy szczerzy, masz go w autostarcie i ściąganie rusza jak tylko włączysz komputer — siłą rzeczy strony będą się ładować wolno. Provider nie ma z tym nic wspólnego.

Strony testujące łącze:

W Internecie można znaleźć całe mnóstwo różnych stron WWW, które poprzez testowanie połączenia z twoim komputerem sprawdzić mogą faktyczną prędkość twojego łącza internetowego. Użycie któregoś z tych programów jest najłatwiejszą istniejącą metodą sprawdzenia łącza: wchodzisz na stronę internetową… i chwilę czekasz. Po kilkudziesięciu sekundach otrzymasz przedstawiane w postaci graficznej lub tekstowej wyniki testu.

lacze-serwisy

Kilka adresów:
- Komputerswiat.pl (screen na początku tekstu)
- http://www.dsl.cz
- http://www.numion.com
- http://www.wp.pl

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Inne metody sprawdzania providera:

Wtyczka do przeglądarki Firefox

Jeżeli używasz przeglądarki Firefox, to możesz zainstalować specjalne rozszerzenie o nazwie Bandwidth Tester. Pozwoli ci ona na bieżąco sprawdzać prędkość twojego łącza.

lacze-dodatki

Programy testujące połączenie

Istnieje szereg różnych programów komputerowych, które pozwalają śledzić różne parametry połączenia internetowego. Oprócz samej prędkości łącza, sprawdzą dla nas jego wykorzystanie, ilość wysyłanych i odbieranych danych, a nawet pokaże, z jakimi miejscami w Internecie się łączymy.

Wybór jest na tyle duży, że proponuję dopasować sobie samodzielnie taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Sprawdzenie prędkości ściągania danych
Można również rozpocząć po prostu ściąganie jakiegoś dość dużego pliku z zewnętrznego serwera FTP i po prostu zobaczyć, z jaką szybkością się ściąga. Niestety musi to być znany nam serwer, nie za bardzo obciążony, bez ograniczenia prędkości od jego strony. Pewne wyobrażenie o faktycznej prędkości łącza będziemy jednak mieli po takim teście. Prywatnie sugeruję http://noc.gts.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?