Paliwo z dwutlenku węgla. Kolejna stracona szansa polskich naukowców?

Paliwo pozyskiwane z powietrza? To nie fikcja

Paliwo pozyskiwane z powietrza? To nie fikcja

Wynalazek naukowców z University of Georgia wydaje się tak rewolucyjny, że aż nieprawdopodobny. Dzięki modyfikacjom genetycznym udało się im stworzyć bakterie, które nie tylko pochłaniają z atmosfery dwutlenek węgla, ale przy okazji przerabiają go na paliwo.

Dwutlenek węgla od dawna jest solą w oku ekologów, obarczających go winą za globalne ocieplenie. Choć wpływ wytworzonego przez działania ludzi dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne jest tylko jedną z hipotez, być może już niebawem nie trzeba będzie w ogóle brać jej pod uwagę. Dlaczego?

Odpowiedzią okazały się organizmy o nazwie Pyrococcus furiosus, nazywane ekstremofilami ze względu na wyjątkowe warunki, w których żyją. Pyrococcus furiosus zamieszkują bowiem okolice kominów hydrotermalnych na dnie oceanów i najlepiej czują się w temperaturze bliskiej 100 stopni Celsjusza.

Prof. Michael Adams

Zespół profesora Michaela Adamsa postanowił nieco zmienić zwyczaje żywieniowe tych mikroorganizmów, które zaczęły odżywiać się dwutlenkiem węgla, produkując z niego paliwo wydajniejsze od węgla czy ropy naftowej. Jak stwierdził prof. Adams:

Stworzyliśmy mikroorganizm, który robi z dwutlenkiem węgla to, co rośliny — pochłania go i tworzy coś użytecznego. (…) Możemy pobrać dwutlenek węgla z atmosfery i zamienić go w paliwo czy inne użyteczne chemikalia, bez konieczności wykorzystywania w tym celu hodowli roślin.


Warto przy tym zauważyć, że pomysł wykorzystania dwutlenku węgla do produkcji paliwa nie jest nowy – jeszcze w 2009 roku kierowany przez profesora Dobiesława Nazimka zespół z Zakładu Chemii Środowiskowej UMCS dzięki sztucznej fotosyntezie uzyskał z niego metanol, a następnie za sprawą procesu MTG (methanol to gasoline) wysokiej jakości paliwo.

Prof. Dobiesław Nazimek

Choć metoda spotkała się z krytyką ze strony części polskiego środowiska naukowego jako zbyt droga i nieopłacalna, dopracowanie technologii miało pozwolić na produkowanie syntetycznego paliwa znacznie tańszego od benzyny, pozyskiwanej w tradycyjny sposób.

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Niestety, starania lubelskich chemików nie spotkały się ze wsparciem Ministerstwa Gospodarki. W wywiadzie udzielanym 4 lata temu prof. Nazimek podkreślał, że nad podobnymi rozwiązaniami pracują również Amerykanie:

Byłoby szkoda, gdyby cały świat kupował urządzenia od nich, a nie od nas. Dla wielu nasza metoda jest tak abstrakcyjna, że nie potrafią uwierzyć w jej skuteczność. Kilka razy słyszałem, że trąci science fiction. Jest w tym science, ale na pewno nie fiction.


Kilka lat po tym wywiadzie prof. Nazimek jest już na emeryturze, a sądząc po najnowszych doniesieniach z University of Georgia, pesymistyczna dla polskich badaczy prognoza sprzed kilku lat wydaje się właśnie spełniać.

Źródło: University of Georgia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać