Przegląd najbardziej kontrowersyjnych filmów religijnych

Przegląd najbardziej kontrowersyjnych filmów religijnych

religion
religion
Ireneusz Podsobiński
10.04.2009 17:00

W poniedziałek Polsat wyemitował Kod da Vinci. Ciekawe, czy mieli zamiar wkurzyć katolików i wystawić ich cierpliwość na próbę przed świętami Wielkiej Nocy? Skąd inąd wiem, że w przypadku niektórych się to udało, dlatego sytuacja ta zainspirowała mnie do przyjrzenia się najbardziej kontrowersyjnym filmom religijnym. Jeśli Wasza tolerancja jest na miejscu i macie odwagę zajrzeć dalej, serdecznie zapraszam.

W poniedziałek Polsat wyemitował Kod da Vinci. Ciekawe, czy mieli zamiar wkurzyć katolików i wystawić ich cierpliwość na próbę przed świętami Wielkiej Nocy? Skąd inąd wiem, że w przypadku niektórych się to udało, dlatego sytuacja ta zainspirowała mnie do przyjrzenia się najbardziej kontrowersyjnym filmom religijnym. Jeśli Wasza tolerancja jest na miejscu i macie odwagę zajrzeć dalej, serdecznie zapraszam.

Kod da Vinci (The Da Vinci Code)

Jezus nie jest synem Boga, tylko prorokiem. Związał się on z Marią Magdaleną, która jest uważana za Świętego Graala. Przedłużyła ona mianowicie ród Chrystusa, którego potomek żyje do dzisiaj. Kościół z kolei chce ukryć prawdę i robi to wszystkimi możliwymi sposobami. Uff, za dużo tego, Watykan musiał zbojkotować film.

Stygmaty (Stigmata)

Wiara nie potrzebuje kościoła jako budynku, księży jako pośredników między ludźmi a Bogiem. Bóg jest wszędzie, w nas, w każdym przedmiocie. Nie dziwota, że Kościołowi taka wizja wiary się nie spodobała. Na dodatek romans pomiędzy księdzem a doświadczoną przez stygmaty ateistką to już trochę za wiele.

Pytanie do Boga (The Body)

Co by się stało, gdyby odnaleziono grobowiec z ciałem Jezusa? Jak by to wpłynęło na chrześcijaństwo? Wszak religia ta opiera się mocno na zmartwychwstaniu Chrystusa i wierze, że jest synem Boga. Film z Antonio Banderasem na podstawie książki Richarda Sapira stawia ciekawe pytania, na które Kościół nawet nie ma zamiaru odpowiadać.

Ostatnie kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ)

Film Martina Scorsese na podstawie książki Nikosa Kazantzakisa wywołał wiele protestów ze strony grup religijnych. Oburzenie spowodowało ostatnie 15-20 minut filmu, w których Jezus nie umiera na krzyżu, lecz bierze ślub z Marią. Na dodatek pokazano scenę seksu między nimi. Biorąc jednak pod uwagę tytuł, sceny te powinny być całkiem inaczej interpretowane, co też uświadamia Jezusowi Judasz (kolejna kontrowersja w ukazaniu tej postaci).

Pasja (The Passion of Christ)

Film Mela Gibsona jedni uważają za przedstawiciela gatunku gore lub torture porn, zaś inni za przejmujące zobrazowanie drogi krzyżowej. Obraz był krytykowany za nadmierną przemoc, antysemityzm i niezgodność z faktami historycznymi.

Dogma

Kevin Smith odważył się zabawić dogmatami religii katolickiej. Niewierząca Bethany, pracująca w klinice aborcyjnej, okazuje się być ostatnim potomkiem Jezusa. Bóg jest kobietą. Kościół musi odświeżyć religię, więc? patrz obrazek powyżej. Dorzućmy do tego czarnoskórego apostoła, którego z wiadomych przyczyn nie wymienia się w Biblii, dwóch ćpunów-proroków, myślących tylko o jednym, oraz parę zbuntowanych aniołów, zabawiających się na Ziemi. I w ten sposób skandal gwarantowany.

Żywot Briana (Life of Brian)

Monty Python w pełnej krasie - satyra na życie Jezusa. Twórcy byli oskarżeni o bluźnierstwo, a w gruncie rzeczy chcieli tylko skrytykować fanatyzm religijny. Najlepiej obrazuje to poniższy cytat z filmu:

Brian: Nie musicie iść za mną, nie musicie iść za kimkolwiek! Musicie myśleć! Jesteście indywidualistami!

Tłum: Tak! Jesteśmy indywidualistami!

Brian: Wszyscy jesteście różni!

Tłum: Tak, wszyscy jesteśmy różni!

Człowiek w tłumie: Ja nie jestem?

Tłum: Ćśśś!*

  • cyt. Wikipedia

Ksiądz (Priest)

Jakiż to swego czasu był skandal w Polsce, gdy ten film wchodził na duży ekran. Awantury w mediach, demonstracje przed kinami, oj działo się. Dzisiaj już tego nie ma ? czyżby nasz naród stawał się bardziej liberalny? W każdy razie przedstawienie wtedy księdza homoseksualisty, uczęszczającego do klubów gejowskich, było nie do pomyślenia. Na dodatek proboszcz sypia z gospodynią i ma poglądy lewicowe?

Zdrowaś Mario (Je vous salue, Marie aka Hail Mary)

Współczesna wizja przypadku Marii dziewicy. Dziewczyna zachodzi w ciążę, mimo że nie spała ze swoim chłopakiem, ani nikim innym. Jej partner nie potrafi uwierzyć w niepokalane poczęcie, więc pomaga mu w tym Gabriel. To w połączeniu z nagością doprowadziło do wielu protestów, w tym ze strony Jana Pawła II, który powiedział, że film ?rani głęboko uczucia religijne wierzących.?

Submission Part 1

Krótkometrażowy film Theo van Gogha (możecie go obejrzeć w całości TUTAJ) traktuje o mizoginizmie i przemocy wobec kobiet w islamskim świecie. Występuje w nim jedna aktorka, która opowiada historie czterech kobiet. Na jej nagim ciele wymalowane są wersy z Koranu. Film spotkał się z falą protestów ze świata islamskiego, czego momentem kulminacyjnym było morderstwo reżysera przez muzułmanina mieszkającego w Holandii.

Rodzynek na koniec:

Bitwa o Ziemię (Battlefield Earth)

Ktoś się spodziewał, że ten gniot znajdzie się w gronie powyższych produkcji? Może nie wszyscy wiedzą, ale według Marka Bunkera (dziennikarz, zdobywca nagrody Emmy) film ten jest swoistym wabikiem do Kościoła Scjentologów. Autor książkowego oryginału (L. Ron Hubbard) to twórca scjentologii, zaś jeden z aktorów (John Travolta) jest sławnym członkiem owej organizacji religijnej. I pytanie do Was: poczuliście ochotę na dołączenie do tego ruchu? Bo ja jakoś nie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)