Bezpieczne czyszczenie srebra

Ze srebra wykonuje się nie tylko biżuterię, ale również różnego rodzaju ozdoby domu, figurki, łyżeczki, świeczniki… Jest to piękny metal, ale jak wszystko — z czasem ulega zabrudzeniu. Pojawiać się też na nim może nalot, bądź też cały przedmiot zaczyna czernieć.

Nasze babcie (albo ich pokojówki) do czyszczenia srebra używały popiołu. Obecnie jedną z najpopularniejszych metod jest… użycie pasty do zębów i szczoteczki. Oba sposoby są skuteczne, ale inwazyjne — srebro ulega zarysowaniu, powierzchnia przestaje być gładka, przez co jeszcze szybciej będzie czernieć. Jest jednak skuteczniejszy i bezpieczniejszy sposób.

Potrzebne nam będą:
* naczynie z tworzywa sztucznego bądź szkła (absolutnie nie metalowe!) wystarczająco duże aby umożliwiało zanurzenie czyszczonego przedmiotu
* folia aluminiowa o wielkości umożliwiającej wyścielenie spodu i częściowo boków naczynia
* ciepła woda — najlepiej destylowaną, ale może być również zwykła woda z kranu
* sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)

Na spodzie szklanego naczynia kładziemy dwie warstwy folii aluminiowej tak, aby częściowo przykrywała też boki. Zalewamy naczynie wrzącą wodą, a następnie dosypujemy do niego 5 łyżeczek soli na każdy litr wody. Mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia się soli.

Przedmiot srebrny, z którego chcemy usunąć zaczernienia, obmywamy zwykłą wodą z mydłem — pozbywamy się w ten sposób ewentualnych zabrudzeń, tłustych zanieczyszczeń, kurzu. Po umyciu i bardzo porządnym wypłukaniu — umieszczamy go w przygotowanym roztworze soli.

Reakcja chemiczna, która "odczernia" srebro, przebiega dość gwałtownie — można więc ją obserwować i po wyczyszczeniu jednego przedmiotu wyjąć go i włożyć kolejny. W trakcie tego procesu folia aluminiowa pokrywać się będzie stopniowo ciemnym nalotem — kiedy jest go sporo, a czyszczenie przebiega coraz wolniej, to znak, że czas wymienić zarówno roztwór, jak i folię.

Po wyciągnięciu biżuterii z roztworu soli należy bardzo dokładnie umyć ją namydloną ręką, a potem opłukać ciepłą wodą.

Taki sposób czyszczenia nie wymaga późniejszego polerowania, które zostawia na naszym przedmiocie mikrorysy — nie uszkadza się więc w ten sposób srebrnego przedmiotu.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Historia komputerów

Podziel się:

Przeczytaj także: