Bezpieczne czyszczenie srebra

Ze srebra wykonuje się nie tylko biżuterię, ale również różnego rodzaju ozdoby domu, figurki, łyżeczki, świeczniki… Jest to piękny metal, ale jak wszystko — z czasem ulega zabrudzeniu. Pojawiać się też na nim może nalot, bądź też cały przedmiot zaczyna czernieć.

Nasze babcie (albo ich pokojówki) do czyszczenia srebra używały popiołu. Obecnie jedną z najpopularniejszych metod jest… użycie pasty do zębów i szczoteczki. Oba sposoby są skuteczne, ale inwazyjne — srebro ulega zarysowaniu, powierzchnia przestaje być gładka, przez co jeszcze szybciej będzie czernieć. Jest jednak skuteczniejszy i bezpieczniejszy sposób.

Potrzebne nam będą:
* naczynie z tworzywa sztucznego bądź szkła (absolutnie nie metalowe!) wystarczająco duże aby umożliwiało zanurzenie czyszczonego przedmiotu
* folia aluminiowa o wielkości umożliwiającej wyścielenie spodu i częściowo boków naczynia
* ciepła woda — najlepiej destylowaną, ale może być również zwykła woda z kranu
* sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)

Na spodzie szklanego naczynia kładziemy dwie warstwy folii aluminiowej tak, aby częściowo przykrywała też boki. Zalewamy naczynie wrzącą wodą, a następnie dosypujemy do niego 5 łyżeczek soli na każdy litr wody. Mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia się soli.

Przedmiot srebrny, z którego chcemy usunąć zaczernienia, obmywamy zwykłą wodą z mydłem — pozbywamy się w ten sposób ewentualnych zabrudzeń, tłustych zanieczyszczeń, kurzu. Po umyciu i bardzo porządnym wypłukaniu — umieszczamy go w przygotowanym roztworze soli.

Reakcja chemiczna, która "odczernia" srebro, przebiega dość gwałtownie — można więc ją obserwować i po wyczyszczeniu jednego przedmiotu wyjąć go i włożyć kolejny. W trakcie tego procesu folia aluminiowa pokrywać się będzie stopniowo ciemnym nalotem — kiedy jest go sporo, a czyszczenie przebiega coraz wolniej, to znak, że czas wymienić zarówno roztwór, jak i folię.

Po wyciągnięciu biżuterii z roztworu soli należy bardzo dokładnie umyć ją namydloną ręką, a potem opłukać ciepłą wodą.

Taki sposób czyszczenia nie wymaga późniejszego polerowania, które zostawia na naszym przedmiocie mikrorysy — nie uszkadza się więc w ten sposób srebrnego przedmiotu.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza telewizyjna transmisja miała miejsce w 1926 roku

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią?