Instalacja Windows Vista krok po kroku

W ubiegłym tygodniu zajmowaliśmy się instalacją wciąż popularnego Windows XP dzisiaj zaś pokaże Wam jak poradzić sobie z następcą Windows XP czyli Vista. System ten ma swoich zwolenników i przeciwników, tych drugich na pewno znacznie więcej. Wiadomo już, że nie zagości on tak długo jak XP w domowych czy firmowych komputerach. Microsoft cały czas mocno pracuje nad jego następcą czyli Windows 7. Zapraszam.

Od czego zacząć?

Gdy kupiliśmy nowy komputer, na którym jest czysty dysk bez naszych danych przechodzimy od razu do procesu instalacji. Jednak gdy instalujemy Windows Vista zamiast obecnego systemu Windows XP lub poprzedniej kopii Vista ważne jest by skopiować w bezpieczne miejsce wszystkie nasze dokumenty.Do instalacji świeżego systemu będziemy musieli sformatować systemową partycję C. Oznacza to, że wszystkie dane z niej znikną. Więc przed przystąpieniem do procesu instalacji należałoby przenieść wszystkie ważne pliki z partycji C oraz pulpitu na inną partycję lub na nośniki DVD czy pamięci pendrive.

Sterowniki

Jeżeli posiadamy zainstalowany jakiś system operacyjny warto jest przed sformatowaniem dysku spisać sobie na kartce modele i nazwy kilku podstawowych urządzeń dopóki posiadają one zainstalowane sterowniki. W tym celu należy wejść do menadżera urządzeń i spisać model  karty graficznej, karty dźwiękowej oraz wszystkie karty sieciowe. Nie zapomnijmy o płycie głównej, której model sczytamy dzięki programowi Everest. Znając wersję posiadanych urządzeń będziemy mogli łatwo odnaleźć nowe wersje sterowników, które będą nam potrzebne po zainstalowaniu Windows. Proponuję wyszukać je jeszcze przed instalacją systemu i skopiować sobie na później, na pendrive lub CD. Odpowiednie sterowniki bardzo łatwo jest znaleźć wpisując ich dokładną nazwę i model w wyszukiwarce google. Lub po prostu wchodząc na stronę producenta. Pamiętać należy by pobierać wersje przeznaczone dla posiadanego systemu Windows. W tym wypadku dla Windows Vista. Jeżeli mamy Vistę w wersji 32bit to sciągamy sterowniki 32bit, dla wersji Vista 64bit sterowniki 64bit.

OK. Upewniliśmy się, że na systemowym dysku (zwykle C) i pulpicie, który również znajduje się na partycji systemowej nie zostały żadne ważne i potrzebne pliki. Mamy też przygotowane sterowniki do naszego sprzętu. Co teraz?

Instalacja Windows Vista

W napędzie DVD umieszczamy płytę z systemem Vista i wykonujemy restart komputera. By instalator wystartował w BIOS musi być ustawione pierwsze botowanie z napędu DVD. Jeżeli na ekranie post nie wyświetla się literka uruchamiająca wybór urządzenia do botowania (BOOT MENU) to będziemy musieli udać się właśnie do BIOS. W BIOS odnajdujemy opcję FIRST BOOT DEVICE (lub podobną) i ustawiamy tam za pomocą klawiszy PAGE UP/PAGE DOWN napęd, w którym umieściliśmy płytkę z Windows. Gdy wszystko będzie poprawnie ustawione i wykonamy ponownie restart komputera to Pecet ruszy z płyty Windowsa. Na ekranie na kilka sekund pojawi się komunikat: "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD" - wtedy należy kliknąć cokolwiek na klawiaturze.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Instalator ruszy… Komputer rozpocznie wczytywanie potrzebnych plików z płyty instalatora.

Gdy pasek postępu na czarnym ekranie dojdzie do końca pojawi się ekran wyboru języka i klawiatury.

Należy wtedy wybrać język Polski, format godziny Polski (Polska) oraz klawiaturę Polski (programisty). Dokładnie tak jak widać to na powyższym ekranie. Następnie klikamy dalej.

Na tym ekranie oczywiście wybieramy Zainstaluj teraz. Po kliknięciu pojawi się ekran, na którym zostaniemy poproszeni o podanie klucza instalacji. W przypadku Windows Vista możemy podać go od razu lub później w Windows.

Po wpisaniu klucza wybieramy zakupioną kopię Windows. W naszym przypadku jest to Windows Vista HOME PREMIUM. Klikamy dalej.

Tak jak w przypadku innych systemów operacyjnych tak i w Vista musimy zaakceptować licencję systemu. Zaznaczamy kratkę Akceptuję postanowienia licencyjne i klikamy dalej.

Teraz należy się nieco mocniej skupić. Na poniższym ekranie należy wybrać Niestandardowa (zaawansowane).

Teraz do wyboru mamy partycje dysku. Jeżeli posiadamy nowy dysk będziemy musieli stworzyć nowe partycje klikając w Opcje dysku (zaawansowane).  Jeżeli natomiast instalujemy system na wcześniej używanym dysku, który w dalszym ciągu zawiera nasze ważne dane musimy się skupić i uważać. W zależności od komputera będziemy mieli do wyboru nawet kilka partycji. Ważne jest by wybrać tą systemową, a nie ważną partycję z naszymi plikami. Tutaj będziemy musieli znać rozmiar partycji,  na której wcześniej był Windows. Po ustaleniu, która partycja jest systemową i po jej zaznaczeniu na niebiesko kursorem myszy klikamy Opcje dysku (zaawansowane) i wybieramy Formatuj. Formatowanie potrwa nie dłużej jak kilkanaście sekund, gdy dobiegnie końca klikamy dalej.

Dla systemu Vista warto przeznaczyć co najmniej 40GB powierzchni dyskowej. Jeżeli kupiliśmy nowy dysk np. 250GB przeznaczmy 50GB dla systemu, a z pozostałych 200GB utwórzmy przykładowo dwie partycje po około 100GB.

Teraz komputer wreszcie weźmie się za instalację. Kopiowanie plików i instalacja może potrwać nawet 30minut. Po czym komputer samoczynnie się zrestartuje.

Pierwszym ekranem jaki ujrzymy zaraz po restarcie komputera będzie przygotowywanie systemu Windows do pierwszego uruchomienia, które może potrwać nawet 5minut.

Następnie pojawi się ponownie Instalacja Windows. Tym razem komputer zajmie się ostatnim punktem czyli kończenie instalacji.

Po czym po chwili pojawi się okno, w którym zostaniemy poproszenie o wpisanie nazwy użytkownika, który będzie korzystał z komputera. Hasło nie jest wymagane.

Teraz możemy przypisać jakąś nazwę do naszego komputera. Może to być dowolna nazwa np. Mój nowy komputerek.

Aby być na bieżąco z łatkami i aktualizacjami wybierzmy na poniższym ekranie Użyj ustawień zalecanych. Dzięki aktualizacjiom nasz komputer będzie pobierał ważne poprawki dla systemu usprawniające jego pracę.

Ustawienie daty i godziny. Wybieramy aktualną datę i ustawiamy bieżąca godzinę. Z rozwijalnej listy stref czasowych należy wybrać (GMT+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb. Klikamy Dalej.

Na kolejnym ekranie wybieramy opcję, która pasuje do naszego komputera.  Jeżeli korzystamy z komputera w Domu wybieramy Dom. Mobilni użytkownicy laptopów mogą wybrać Lokalizacja publiczna.

Instalacja dobiegła prawie do końca. Teraz pozostaje nam kilknąć Rozpocznij.

Jeszcze chwila podczas, której Windows przetestuje wydajność naszego komputera.

Po maksymalnie 3–4 minutach pojawi się na chwilę ekran przygotowywanie pulpitu, a później…

Windows Vista — wreszcie zainstalowany. Instalacja ukończona!

Po zainstalowaniu systemu w pierwszej kolejności radzę zabrać się za instalację sterowników. Zalecana kolejność jest taka jak przy innych systemach operacyjnych. W pierwszej kolejności instalujemy sterowniki do płyty głównej i wykonujemy restart maszyny. Później karta graficzna, restart PC, karta dźwiękowa, restart PC, karty sieciowe, restart PC.

Po zainstalowaniu wszystkich sterowników możemy rozpocząć personalizowanie systemu. Instalujemy wszystkie potrzebne nam programy, komunikatory i cieszymy się z nowego systemu Windows.

Podziel się:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?