CES 2014: Snapdragon z czułym uchem, trzecie życie webOS i rozmowy z pralką

CES 2014: Snapdragon z czułym uchem, trzecie życie webOS i rozmowy z pralką

CES 2014
CES 2014
Łukasz Michalik
07.01.2014 08:16, aktualizacja: 07.01.2014 10:28

Choć wystawowa część targów CES 2014 zaczyna się dopiero we wtorek, producenci elektroniki już od kilkudziesięciu godzin robią, co mogą, by zwrócić na siebie uwagę podczas poniedziałkowych konferencji. Dzięki temu przed oficjalnym rozpoczęciem znamy część nowości, które zobaczymy podczas tegorocznej edycji CES. Co przygotowali producenci?

Sharp: technologia Quattron Pro

Sharp – choć jego marka na rynku elektroniki jest słabsza od branżowych liderów - jest jednym z kluczowych producentów ekranów. Na targach postanowił pochwalić się m.in. nową linią telewizorów korzystających z technologii Quattron Pro i Smart Central. Co kryje się pod tymi nazwami?

CES 2014: Sharp's New TVs

Smart Central to próba nawiązania walki na rynku Smart TV. Znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest Quattron Pro zastosowany w odświeżonej licznej linii telewizorów AQUOS. Technologia ta dzięki dodatkowym żółtym subpikselom zapewnia wyjątkowe nasycenie pokazywanych na ekranie kolorów, a telewizory oferują rozdzielczość pośrednią pomiędzy Full HD a 4K. Czemu ma służyć takie rozwiązanie? Atutem takiego sprzętu ma być cena, niewiele wyższa od telewizorów Full HD.

Pebble Technology: Pebble Steel

Smartwatch Pebble może imponować mnogością funkcji, jednak jego twórcy nie wykazali się szczególnym polotem, projektując jego wygląd. Od tej strony Pebble – delikatnie rzecz ujmując – nie robi wielkiego wrażenia.

CES 2014: Pebble Steel Smartwatch First Look

Producent postanowił zerwać z wizerunkiem plastikowej zabawki dla geeków i pokazał kolejną wersję słynnego smartwatcha. Nowy Pebble jest cieńszy od swojego poprzednika, a zamiast plastikowej obudowy ma solidną metalową kopertę oraz skórzany pasek lub bransoletę. I jest droższy o 100 dolarów.

Nvidia: Tegra K1

Mobilny chip ze znaną z laptopów architekturą Kepler? Nvidia pokazuje, że granica tego, co możliwe, przesuwa się coraz dalej. A przy okazji aby zaakcentować nadejście nowej ery, postanowiła zerwać z konsekwentnym nazewnictwem i zamiast Tegry 5 zaprezentowała światu układ o nazwie K1.

Nvidia's Next-Gen Tegra K1 Brings PC Graphics to Mobile - CES 2014

Ten tworzony we współpracy z Epic Games potwór ma 192 rdzenie i został zaprojektowany z myślą o obsłudze Unreal Engine 4. Układ K1 ma być dostępny w dwóch wersjach: słabszej z czterordzeniowym, 32-bitowym procesorem ARM Cortex A15 i mocniejszej, oferującej 64-bitowy, zaprojektowany przez Nvidię dwurdzeniowy procesor Denver. Wielbiciele mobilnego grania mogą zacierać ręce!

Qualcomm: Snapdragon 805

Najnowszy układ Qualcomma przygotowano z myślą o obsłudze 4K. Jego mocną stroną jest nie tylko wydajność. Snapdragon 805 obsługuje m.in. funkcję Ultra Sound NotePad, która dzięki ultradźwiękom pozwala na wprowadzanie do smartfona notatek podczas pisania na zwykłej kartce papieru!

Kolejną interesującą opcją nowego układu jest OptiZoom, czyli wsparcie dla fotografów i stałe śledzenie w kadrze wskazanego celu. Gdy podczas robienia zdjęć czy filmowania jakiś obiekt oddali się od nas, sprzęt automatycznie podąży za nim zoomem, utrzymując ostrość i założone proporcje w kadrze.

LG: webOS, G Flex, HomeChat I dużo telewizorów OLED

WebOS nie ma szczęścia. Stworzony przez Palma miał być wraz ze smartfonem Palm Pre ostatnią deską ratunku dla tej firmy. Niestety, nie udało się. Palm został przejęty przez HP, które nie bardzo wiedziało, co z webOS dalej robić. Ratunkiem okazało się zainteresowanie ze strony LG i na początku 2013 roku południowokoreańska firma przejęła od HP kod źródłowy i patenty związane z tym systemem. Po co?

LG's CES 2014 Press Conference: Netflix in 4K, webOS, Chromebase and More! - CES 2014

Odpowiedzią jest seria pokazanych podczas targów telewizorów LG z rozwiązaniami Smart TV, pracujących pod kontrolą webOS.

Kolejną ciekawostką pokazaną przez południowokoreańska firmę okazał się HomeChat, czyli rozwiązanie, które pozwoli nam na porozumiewanie się ze sprzętami AGD podobnie, jak obecnie rozmawiamy ze znajomymi za pomocą różnych komunikatorów.

Wśród pokazanych przez LG gadżetów wart uwagi był również stacjonarny Chromebook all-in-one o nazwie Chromebase oraz opaska G Flex, oferująca funkcje smartwatcha.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)