Jak wymienić pamięć RAM w komputerze?

Przyszedł czas gdy zainstalowana w komputerze ilość pamięci operacyjnej RAM już nam nie wystarcza. Rozbudowane aplikacje i nowe gry uruchamiają się bardzo wolno, a po instalacji nowego systemu operacyjnego jest jeszcze gorzej. Czas na zakup i samodzielną instalacje nowego modułu pamięci. Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze należy zadać sobie pytanie czy większa ilość pamięci jest dobrym rozwiązaniem. Minimalną wartością dla Windows XP do w miarę komfortowej pracy jest wartość 512MB zaś dla Windows Vista jest to 1GB. W przypadku gdy używamy komputera do nowych gier należałoby mieć tej pamięci znacznie więcej. W przypadku Windows XP będzie to 2GB zaś dla Visty nawet 3GB. I jeżeli reszta naszych komponentów jest wystarczająco wydajna i spełnia wymagania aplikacji to zakup większej ilości pamięci RAM jest jak najbardziej wskazany.

Po pierwsze należy sprawdzić jakiego typu pamięci potrzebujemy. Obecnie na rynku dostępne są moduły typu DDR, DDR2 i DDR3. Poza różnicami w budowie, napięciach i szybkości są różnice w ich wyglądzie zewnętrznym.

Zasadniczą różnicą są wcięcia w modułach, w każdym z typów pamięci wcięcie jest w innym miejscu. Służy ono do prawidłowego montażu w płycie głównej.

Do identyfikacji typu pamięci użyjcie najlepiej programu CPU-Z. W zakładce Memory  podany będzie rodzaj kości RAM jaki posiadamy i jego szybkość. Teraz gdy znamy już typ pamięci RAM możemy udać się do sklepu. Kupując moduł pamięci podajmy sprzedawcy typ oraz szybkość w MHz jaką potrzebujemy.

Instalacja modułów nie jest trudna. Pierwszym etapem będzie całkowite odłączenie peceta od zasilania i zdjęcie bocznej ścianki obudowy komputera. Następnie najlepiej położyć peceta na podłodze lub biurku na jego drugi bok. Teraz możemy zlokalizować położenie pamięci, zwykle sloty RAM znajdują się po prawej stronie płyty głównej u góry.

Instalacja modułu

Slot na RAM

Zobacz również: Acer Aspire R7

Aby zainstalować pamięć będziemy musieli odbezpieczyć plastiki znajdujące się na końcach slotu ? służą one do przytrzymywania modułów w slocie. Teraz przymierzmy naszą pamięć tak by wycięcie w jej płytce pokrywało się z wycięciem w slocie płyty głównej. Gdy jesteśmy pewni pozycji modułu i odhaczyliśmy zatrzaski wsuńmy pamięć w slot dociskając moduł od dołu kciukiem, a od góry palcem wskazującym, aż usłyszymy kliknięcie zatrzasku dolnego i górnego.

Po instalacji nowych modułów RAM możemy skręcić obudowę i podłączyć sprzęt do prądu.

UWAGA !!!
Podczas instalacji jakichkolwiek podzespołów w komputerze unikajcie ubrań, na których łatwo gromadzą się ładunki elektrostatyczne. Dotyczy to głównie bluz i swetrów. Ewentualne "niebezpieczne" ubrania należy zdjąć jeszcze przed odkręceniem obudowy. Przeskok ładunku elektrostatycznego może uszkodzić delikatne podzespoły elektroniczne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?