Jak wymienić pamięć RAM w komputerze?

Przyszedł czas gdy zainstalowana w komputerze ilość pamięci operacyjnej RAM już nam nie wystarcza. Rozbudowane aplikacje i nowe gry uruchamiają się bardzo wolno, a po instalacji nowego systemu operacyjnego jest jeszcze gorzej. Czas na zakup i samodzielną instalacje nowego modułu pamięci. Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze należy zadać sobie pytanie czy większa ilość pamięci jest dobrym rozwiązaniem. Minimalną wartością dla Windows XP do w miarę komfortowej pracy jest wartość 512MB zaś dla Windows Vista jest to 1GB. W przypadku gdy używamy komputera do nowych gier należałoby mieć tej pamięci znacznie więcej. W przypadku Windows XP będzie to 2GB zaś dla Visty nawet 3GB. I jeżeli reszta naszych komponentów jest wystarczająco wydajna i spełnia wymagania aplikacji to zakup większej ilości pamięci RAM jest jak najbardziej wskazany.

Po pierwsze należy sprawdzić jakiego typu pamięci potrzebujemy. Obecnie na rynku dostępne są moduły typu DDR, DDR2 i DDR3. Poza różnicami w budowie, napięciach i szybkości są różnice w ich wyglądzie zewnętrznym.

Zasadniczą różnicą są wcięcia w modułach, w każdym z typów pamięci wcięcie jest w innym miejscu. Służy ono do prawidłowego montażu w płycie głównej.

Do identyfikacji typu pamięci użyjcie najlepiej programu CPU-Z. W zakładce Memory  podany będzie rodzaj kości RAM jaki posiadamy i jego szybkość. Teraz gdy znamy już typ pamięci RAM możemy udać się do sklepu. Kupując moduł pamięci podajmy sprzedawcy typ oraz szybkość w MHz jaką potrzebujemy.

Instalacja modułów nie jest trudna. Pierwszym etapem będzie całkowite odłączenie peceta od zasilania i zdjęcie bocznej ścianki obudowy komputera. Następnie najlepiej położyć peceta na podłodze lub biurku na jego drugi bok. Teraz możemy zlokalizować położenie pamięci, zwykle sloty RAM znajdują się po prawej stronie płyty głównej u góry.

Instalacja modułu

Slot na RAM

Zobacz również: Niesamowity telewizor Samsunga: 110 cali, UHD

Aby zainstalować pamięć będziemy musieli odbezpieczyć plastiki znajdujące się na końcach slotu ? służą one do przytrzymywania modułów w slocie. Teraz przymierzmy naszą pamięć tak by wycięcie w jej płytce pokrywało się z wycięciem w slocie płyty głównej. Gdy jesteśmy pewni pozycji modułu i odhaczyliśmy zatrzaski wsuńmy pamięć w slot dociskając moduł od dołu kciukiem, a od góry palcem wskazującym, aż usłyszymy kliknięcie zatrzasku dolnego i górnego.

Po instalacji nowych modułów RAM możemy skręcić obudowę i podłączyć sprzęt do prądu.

UWAGA !!!
Podczas instalacji jakichkolwiek podzespołów w komputerze unikajcie ubrań, na których łatwo gromadzą się ładunki elektrostatyczne. Dotyczy to głównie bluz i swetrów. Ewentualne "niebezpieczne" ubrania należy zdjąć jeszcze przed odkręceniem obudowy. Przeskok ładunku elektrostatycznego może uszkodzić delikatne podzespoły elektroniczne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

George Hotz rzuca wyzwanie Tesli. Moduł Comma One zmieni dowolny samochód w pojazd autonomiczny Sennheiser Orpheus HE90: najdroższe słuchawki świata już wkrótce w Polsce Paranoicy mieli rację. Zakryj kamerę w laptopie - ostrzega szef FBI Test portfela Zenlet blokującego RFID. Czy zabezpieczenie naszych kart płatniczych naprawdę działa? Pilot: elektroniczny tłumacz ukryty w zestawie słuchawkowym Polski symulator okrętu wojennego. O grze stworzonej na potrzeby wojska opowiada Emil Leszczyński Nixon Mission: wodoszczelny i wytrzymały smartwatch na każde warunki Google rozbudowuje swój ekosystem i zapowiada nowy sprzęt: domowy router Wi-Fi Manta SPK409 Hard Beat: tani głośnik Bluetooth z wielobarwną iluminacją LED Roccat Sova: klawiatura i podkładka pod mysz do grania przed telewizorem Xiaoyi Yi Action 4K: kamerka sportowa z baterią na 2 godziny nagrywania UHD Microsoft Edge z wyjątkowym zabezpieczeniem. To najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa?