Co oznaczają dziwne dźwięki wydawane przez dysk twardy?

Dysk twardy jest bardzo czułym urządzeniem i niewiele mu potrzeba, aby odmówił współpracy. Zazwyczaj zwracamy na niego uwagę w sytuacji, gdy zaczynają dobiegać do nas jakieś niepokojące dźwięki. Uszkodzenie dysku twardego to żadna sztuka. "Twardziela" można wykończyć podłączając go niepoprawnie, lub transportując w nieodpowiedni sposób (poddając gwałtownym ruchom, uderzeniom).

Uszkodzenie nie musi jednak wystąpić wyłącznie z naszej winy. Najczęściej do odmowy współpracy dochodzi nagle — po prostu komputer nie wykrywa już tego kluczowego elementu komputera, a po nas zaczyna spływać zimny pot.

Może się jednak zdarzyć, że dysk daje nam ostrzeżenia o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie. Najczęściej są to bardzo charakterystyczne dźwięki wydobywające się z wnętrza komputera. W takiej sytuacji warto się im nieco uważniej przyjrzeć, upewniając się, że źródłem hałasu jest wentylator chłodzący procesor.

Postaram się teraz Wam nieco pomóc w rozróżnieniu i opisaniu co mogą znaczyć poszczególne dźwięki.

"Kliknięcia"

Charakterystyczne "klikanie" na pewno nie wróży niczego dobrego. Możliwych jest kilka opcji. Jedną z nich jest uszkodzenie elementu nazywanego <em>stepper motor</em>. Stepper motor odpowiada za kontrolę ruchu głowic nad powierzchnią talerzy. Drugą ewentualnością jest wystąpienie złego sektora (bad sector). Najogólniej mówiąc, jest to uszkodzenie określonego miejsca na dysku, może mieć ono charakter software'owy bądź hardware'owy. W pierwszym wypadku wystarcza operacja zerowania dysku — np. przy użyciu oprogramowania producenta. Jeżeli jest to uszkodzenie sprzętowe, to jedynym ewentualnym ratunkiem jest remapping (wyłączenie z użytku uszkodzonego obszaru dysku).

"Mielenie"

Zjawisko określane jako ?grinding? polega na tym, że głowice dysku stykają się bezpośrednio z talerzami. Normalnie między talerzem a głowicą występuje odstęp — wynosi on mniej niż 1mm, ale nigdy przy normalnej i prawidłowej pracy nie dochodzi do zetknięcia tych dwóch elementów.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

"Uderzenia"

Charakterystyczne stukania spowodowane jest przez uderzanie głowic(y) o miejsce, w którym jest ona parkowana w czasie spoczynku. Proces parkowania ma przede wszystkim zabezpieczyć dysk przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi mogącymi wyniknąć w trakcie transportu. W zależności od rodzaju dysku występują dwa mechanizmy parkowania głowicy — przy użyciu specjalnych magnesów bądź dzięki specjalnej dźwigni.

Uszkodzone łożyska

Większość dysków twardych (poza SSD) posiada wbudowane łożyska, pomagają one przy szybkim obracaniu talerzy (w najszybszych dyskach talerze obracają się z prędkością 10000 obrotów/min). Powyższy dźwięk oznacza, że łożyska uległy uszkodzeniu i najprawdopodobniej przyszedł czas na rozejrzenie się za nowym urządzeniem, na którym będziemy przechowywać nasze dane.

Opisywane przeze mnie sytuacje powinny Was zachęcić (jeżeli tego nie robicie) do jak najczęstszego wykonywania kopii zapasowych dysku. Nawet gdy ten odmówi posłuszeństwa, to zawsze mamy dane, które można przywrócić już na nowym urządzeniu. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy dotrą do nas niepokojące znaki, że dysk wkrótce może przestać działać poprawnie? Przede wszystkim jak najszybciej wyłączyć komputer i odłączyć dysk ? pomoże to w niepowiększaniu ewentualnych uszkodzeń. Można spróbować przekazać go do serwisu (bądź sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu) - tam w zależności od tego, czy obejmuje nas gwarancja i jest możliwa naprawa zostaną podjęte odpowiednie kroki. Po ewentualnym serwisowaniu nie powinniśmy być zdziwieni, że dysk jest pusty ? tak więc tylko od Was zależy, jak duże będą szkody.

Źródło: DIPCWorld

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy WiGig: nowy standard WiFi zapewnia prędkość nawet 8 Gbit/s Cybathlon 2016: odbyły się pierwsze zawody... cyborgów? Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR Navdy: pomysłowy gadżet udowadnia, że każdy samochód może być smart Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Anki Cozmo: robot o wyglądzie sympatycznej zabawki wyposażony w sztuczną inteligencję Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina