Sekretne życie papieru

Sekretne życie papieru

Katarzyna Kieś
31.08.2008 14:30

Film "Sekretne życie papieru" powstał z inicjatywy INFORM, Inc. , ponieważ:

The Secret Life of Paper - A Project of INFORM, Inc.

Film "Sekretne życie papieru" powstał z inicjatywy INFORM, Inc. , ponieważ:

  • papier jest jednym z najczęściej używanych produktów - ile go zużywa przeciętna rodzina w ciągu dwóch tygodni widzicie na bardzo obrazowej prezentacji ulicznej z filmu;
  • przemysł papierniczy to 4 w kolejności największy emitent gazów cieplarnianych;
  • każdego dnia z powierzchni Ziemi znika spora połać lasów - tylko dlatego, że ludzie chcą czytać, kserować, opakowywać, pisać... - z czego żywotność większości papieru trwa nie dłużej niż szybkie przebiegnięcie wzrokiem reklamówki z supermarketu, opakowanie i rozpakowanie prezentu czy zapoznanie zainteresowanych na naradzie w firmie z nowym projektem (kartki zadrukowywane są przeważnie z jednej tylko strony - bo komuż by się chciało je odwracać...).

Konieczne jest, by częściej "zielone światło" zapalało się dla papieru, który pochodzi z przeróbki makulatury. Dawniej papier makulaturowy był postrzegany jako produkt gorszego gatunku - był szary i nieestetyczny; zazwyczaj kojarzony tylko z rolką w toalecie, ewentualnie z nieciekawymi kolorystycznie kopertami. Dziś papier makulaturowy wyglądać może lepiej od zwykłego.

Nie tylko drzewa posiadają włókna celulozowe. Można je uzyskać z wielu pospolitych roślin, np. traw, juty, lnu, bawełny, agawy, i wielu innych. Zanim człowiek opracował technologię produkcji przemysłowej papieru drzewnego, robił papier czerpany - z jakichkolwiek włókien roślinnych. Co bardziej pomysłowi potrafią nawet zrobić podłoże do pisania z ... kupy słonia, pełnej nadtrawionych włókien roślinnych.

Potrzeba matką wynalazku - przyszła pora na opracowanie technologii wytwarzania papieru prawdziwie przyjaznego środowisku; ponieważ statystyki porażają - tu dane dla USA:

jeśli każde gospodarstwo domowe zaczęłoby stosować papier toaletowy z makulatury, oznaczałoby to darowanie życia 330 000 drzew, mniej zanieczyszczonej wody o ponad 300 tysięcy m3 i mniej gazów cieplarnianych o ok. 6 000 ton.

Źródło: Inhabitat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)