Najwyższa na świecie konstrukcja z drewna stoi w Polsce. Poznajcie śląską wieżę Eiffla

Szczegóły konstrukcji wieży (Fot. Wikimedia Commons)

Szczegóły konstrukcji wieży (Fot. Wikimedia Commons)

Pamiętacie „Sztukę spadaniaTomasza Bagińskiego? W tym świetnym filmie można było zobaczyć gigantyczną wieżę skleconą z desek, służącą jako podest startowy dla biednych poborowych. Okazuje się, że konstrukcja o podobnym kształcie, choć innym przeznaczeniu i znacznie lepszym wykonaniu rzeczywiście istnieje, ustanawiając przy okazji światowy rekord wysokości. Co więcej, znajduje się w Polsce.

Imponująca konstrukcja powstała jeszcze na początku XX wieku. W 1925 roku Gliwice znajdowały się po niemieckiej stronie ówczesnej granicy, a Niemcy postanowili zwiększyć zasięg własnych rozgłośni radiowych, stawiając jeden z nadajników w nadgranicznym mieście. Dlaczego jednak, wznosząc tak wysoki maszt, zdecydowali się na drewnianą konstrukcję?

Pierwszy komputer dla dziecka – jaki kupić?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to anachronizmem – od 1889 roku istniała wieża Eiffla, a sposób budowy stalowych konstrukcji nie stanowił żadnej tajemnicy. Na wyborze budulca zaważyły kwestie praktyczne – wieża miała służyć jako podstawa pionowej anteny, zawieszonej wewnątrz konstrukcji, a drewno nie zakłócało nadawanego sygnału.

Drewniana wieża w całej okazałości. Ma 110,7 metra wysokości (Fot. Wikimedia Commons)

Wieża radiostacji gliwickiej stała się świadkiem tragicznego wydarzenia. 31 sierpnia, tuż przed wybuchem drugiej wojny, Niemcy podjęli akcję, która miała uzasadniać atak na Polskę. W tym celu sfingowali napad na swoją własną rozgłośnię, jako sprawców napaści wskazując Polaków – była to tzw. prowokacja gliwicka, nazwana przez Niemców Unternehmen Tannenberg (tak samo, jak operacja mordowania polskiej inteligencji, działaczy społecznych i polityków w 1939 roku).

Drewniana konstrukcja na przekór wszystkiemu, co przez najbliższe kilka lat działo się w Europie, przetrwała drugą wojnę, a w wyniku zmiany granic znalazła się na terytorium Polski.

Po wojnie wieża, nazywana śląską wieżą Eiffla, służyła do nadawania programów radiowych, ale szybko zmieniono jej przeznaczenie. Już od 1950 roku wieża radiostacji w Gliwicach zaczęła działać jako zagłuszarka, próbująca zakłócić odbiór radia Wolna Europa. W kolejnych latach umieszczano tam różne nadajniki telewizyjne i radiowe, a od 2002 roku właścicielem wyjątkowej wieży stały Się Gliwice.

Wieża radiowa w Gliwicach mierzy prawie 111 metrów wysokości i jest obecnie najwyższą drewnianą budowlą na świecie, co zostało poświadczone wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa. W całości została wykonana z drewna modrzewiowego bez użycia ani jednego gwoździa – za połączenie belek odpowiada ponad 16 tys. śrub.

Zabytkowy sprzęt gliwickiej rozgłośni radiowej. Widoczna również jedna ze śrub, którymi skręcono konstrukcję wieży (Fot. Wikimedia Commons)

Ponad 90% gier na PC jest kradzionych. F2P na ratunek?

Choć wieża, wraz z przyległymi budynkami dawnej rozgłośni radiowej weszła w skład Muzeum w Gliwicach, to mimo swojego wieku wciąż jest użyteczna i zarabia na siebie. Umieszczono na niej około 50 różnych anten, w tym m.in. sprzęt operatorów komórkowych i miejski hotspot.

Szacuje się, że konstrukcja wieży jest w stanie przetrwać jeszcze 15–20 lat.

Źródło: SemestrWikipedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem Tak trafia rakieta NSM! Ten sprzęt broni polskiego wybrzeża

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy Cybathlon 2016: odbyły się pierwsze zawody... cyborgów? Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Navdy: pomysłowy gadżet udowadnia, że każdy samochód może być smart Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Anki Cozmo: robot o wyglądzie sympatycznej zabawki wyposażony w sztuczną inteligencję Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Casio G-Shock MTG-G1000RS: zegarki dla najbardziej aktywnych entuzjastów elegancji