Wojsko ma pomysł na przyszłość komputerów - wracamy do czasów analogowych

Wojsko ma pomysł na przyszłość komputerów - wracamy do czasów analogowych

Fot. DARPA
Fot. DARPA
Mariusz Kamiński
23.08.2012 16:11

Brzmi dość niewiarygodnie, ale zważywszy na to, że sektor wojskowy był źródłem wielu rewolucji informatycznych, to należy sprawę potraktować bardzo poważnie. Czyżbyśmy mieli rozstać się z zerami i jedynkami?

Brzmi dość niewiarygodnie, ale zważywszy na to, że sektor wojskowy był źródłem wielu rewolucji informatycznych, to należy sprawę potraktować bardzo poważnie. Czyżbyśmy mieli rozstać się z zerami i jedynkami?

Czy się to komuś podoba, czy nie, DARPA jest technologiczną forpocztą w kilku dziedzinach naszej elektronicznej rzeczywistości. Nowy projekt Defense Advanced Research Projects Agency nazywa się UPSIDE i jego pośrednim zadaniem jest usunięcie zer i jedynek z przyszłych komputerów.

UPSIDE to skrót od Unconventional Processing of Signals for Intelligent Data Exploitation, co oznacza niekonwencjonalne przetwarzanie sygnałów w celu inteligentnego wykorzystania danych. Głównym celem projektu jest opracowanie układu scalonego, którego efektywność energetyczna będzie wielokrotnie większa od tej charakteryzującej obecnie królujące procesory oraz, co ciekawe, układ ten będzie mógł co jakiś czas popełniać błędy.

Daniel Hammerstrom, człowiek współodpowiedzialny za procesory Intela z lat 80., jest mózgiem całego przedsięwzięcia. Jego zdaniem największą bolączką współczesnych czipów nie jest wcale wydajność, ale ich efektywność energetyczna, czyli zbyt duża ilość zużywanej energii. Pomysłem na poprawienie tego parametru jest rezygnacja z topornej i energochłonnej logiki czerni i bieli. Nowe układy scalone mają korzystać z probabilistyki i stosować więcej odcieni matematycznej szarości niż tylko zera i jedynki. No i mają być analogowe.

Program podzielono na dwie fazy. Pierwsza obejmuje opracowanie kilku probabilistycznych układów scalonych, a druga mobilnego urządzenia do obrazowania przetworzonych probabilistycznie danych. Drobną podpowiedzią i wyjaśnieniem tego tajemniczego "obrazowania" jest obrazek poniżej. Zdjęcie po lewej zostało obrobione klasyczną techniką cyfrową, do czego zużyto relatywnie dużą ilość energii. Zdjęcie po prawej to owoc pracy układu probabilistycznego konsumującego znacznie mniej energii. Zakłócenia widoczne na prawym zdjęciu to założone i akceptowalne z góry błędy obliczeń.

Potencjalne zastosowania nowych układów? Medycyna i astronomia to pierwsze z brzegu dziedziny, które skorzystają z dobrodziejstw UPSIDE. Jak taki czip odnalazłby się w domowych pecetach, nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Może Wy macie jakieś pomysły?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/ricephoto305607.jpg)

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)