Wyraźniejsze zdjęcia satelitarne z satelity GeoEye-1

Na 22 sierpnia tego roku zaplanowane zostało wystrzelenie satelity obrazowego GeoEye-1. Kiedy już zostanie umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości mniej więcej 700 km nad powierzchnią Ziemi, będzie robił zdjęcia jej powierzchni w bardzo wysokiej rozdzielczości, dwukrotnie lepszej niż dostępne dotychczas np. w Google Earth.

W sumie nic nadzwyczajnego, bo militarne satelity szpiegowskie nie takie zdjęcia robią, ale te wykonane przez GeoEye-1 będą najwyraźniejszymi jak dotąd, które będą dostępne komercyjnie. Dzięki nim będzie można rozróżniać obiekty o średnicy ok. 40 cm. Nie powinno być np. kłopotów z rozpoznaniem marki samochodu, albo dostrzeżeniem monitora o przekątnej 20". Dotychczas dostępne komercyjnie zdjęcia satelitarne miały dwukrotnie gorszą rozdzielczość. Co prawda przepisy w Stanach zabraniają udostępniać komercyjnie zdjęć o tak wysokiej rozdzielczości, ale i tak według przedstawicieli konsorcjum stojącego za GeoEye ich zdjęcia będą najlepsze na rynku.

Taką dokładność uzyskano m.in. dzięki wykorzystaniu  zaawansowanych systemów nawigacji GPS, co pozwala bardzo dokładnie obliczyć aktualną pozycję satelity.

Porównanie zdjęcia wykonanego z dostępną obecnie dokładnością do 1 m., ze zdjęciem o dokładności 40 cm.,  jakie będą dostępne dzięki GeoEye-1 wyraźnie pokazuje czego możemy się już wkrótce spodziewać. Przygotujcie się na nowe doznania, dzięki Google Maps. Ostrych szczegółów pięknej sąsiadki z przeciwka jeszcze wyraźnie nie zobaczymy, ale na pewno będzie można zobaczyć jakim samochodem jeździ. ;)

[Źródło i fot.: DVICE, PopSci]

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?