TOP 10: O wyższości roweru nad autem

TOP 10: O wyższości roweru nad autem

TOP 10: O wyższości roweru nad autem
Katarzyna Kieś
22.06.2008 16:33

Nie da się ukryć, że rower, pomimo tego, iż ma dwa razy mniej kółek od auta, jest pojazdem kilkakrotnie od niego lepszym. Dlatego że:

Nie da się ukryć, że rower, pomimo tego, iż ma dwa razy mniej kółek od auta, jest pojazdem kilkakrotnie od niego lepszym. Dlatego że:

1.Jest tani w eksploatacji i efektywniejszy od auta. Ceny paliw ropopochodnych są już tak nieprzyzwoicie wysokie, że wymuszają na coraz większej liczbie kierowców oszczędne korzystanie z dobrodziejstw czterech kółek. Rower nie wymaga napędzania paliwem. Jedyny nakład na siłę napędu polega na ... zjedzeniu odpowiednio kalorycznego posiłku, by starczyło energii na pedałowanie. W rowerze nie zepsuje się silnik ani skrzynia biegów. Nakłady poniesione na zepsuty łańcuch czy nowy system przerzutek są o wiele niższe niż koszty naprawy części samochodowych. Na rower się wsiada i jedzie – bez obaw, że „siądzie” rozrusznik czy nie zadziała elektronika.

2.Rower w czasie jazdy nie emituje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń (poza zwiększonym wydzielaniem CO2, który wydobywa się z ust zziajanego rowerzysty). Mniej zanieczyszczeń w powietrzu oznacza mniej chorób układu oddechowego (np. astmy) czy skóry oraz mniej alergii.

3.Jazda na rowerze pozwala na zachowanie zdrowia, poprawę kondycji fizycznej i na spalenie nadmiaru kalorii. W ciągu godziny można zgubić ok. 400 – 500 kalorii. W dodatku przebywając na świeżym powietrzu, w miłym towarzystwie, (czasem oglądając równie miłe widoki), a nie w ciasnej i dusznej siłowni. Cyklista o dobrej kondycji to cyklista tańszy dla służby zdrowia. Mniej chorób oznacza mniej wydatków na diagnostykę medyczną i mniej zanieczyszczeń z powodu zużytych odczynników laboratoryjnych.

4.Jazda na rowerze rozwija więzi rodzinne i społeczno – towarzyskie. Cykliści to nacja kosmopolityczna. Jeśli spotka się dwóch cyklistów, to nawet nieznajomość języka nie jest przeszkodą w nawiązaniu całkiem sympatycznych relacji. Chociażby po to, by pogadać o zaletach nowego siodełka. Jazda na rowerze pozwala odreagować stresy i nawiązać nić porozumienia między wzajemnie zwalczającymi się obozami w rodzinie (np. ojciec kontra krnąbrna córka :-) ).

5.Rower to idealny pojazd dla osób o niskich dochodach finansowych – nie wymaga zapełniania baku, wszędzie się nim dojedzie, a sam w sobie może być narzędziem generującym uzyskiwanie dochodów. Można nim rozwozić przesyłki, gazety, pizzę, dowozić zakupy na zamówienie, ciągnąć rikszę...

6.Rower to pojazd uniwersalny: zajedzie się na nim do pracy, do szkoły, na wycieczkę, po zakupy i wszędzie tam, gdzie tylko przyjdzie ochota. W naszym klimacie kłopotliwe jest używanie roweru podczas zim, ale wpływ globalnego ocieplenia daje się odczuć i u nas: zimy częściej przypominają szarą jesień lub przedwiośnie, niżeli prawie podbiegunowe śnieżyce.

7.Cyklista na rowerze jest znacznie bezpieczniejszy niż kierowca w samochodzie – kraksy z udziałem tylko rowerów zazwyczaj są mniej tragiczne w skutkach od wypadków samochodowych. Na rowerze raczej trudno się zabić. (Na ROWERZE, a nie na wyrobie roweropodobnym, często dostępnym pod nazwą „rower” i oferowanym w supermarketach i w super promocjach.)

8.Do jazdy na rowerze nie trzeba budować nowych dróg. Wystarczą istniejące szlaki komunikacyjne: szosy i chodniki przydrożne. Idealnie, jeśli są na nich zaznaczone ścieżki rowerowe, ale i bez tego cyklista zajedzie wszędzie, gdzie chce. Nawet po dziurawej jak rzeszoto drodze.

9.Części rowerowe można poddać recyklingowi: są wykorzystywane do budowy domowej roboty generatorów prądu lub przekładni ruchu, a szprychy rowerowe to świetny materiał na struny karimb – egzotycznych instrumentów muzycznych.

10.Ekonomiści są zgodni: przesiadka na rower to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy: zero wydatków na paliwo i znacznie mniej wydatków na leczenie chorób cywilizacyjnych (które wynikają głównie z braku ruchu i nadmiaru spożywanych kalorii).

Fot: sxc

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)