Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać?

Srebrna taśma i WD-40 to najbardziej uniwersalny zestaw narzędzi. Zgodnie z popularnym w sieci schematem, jeśli coś ma być nieruchome, a mimo wszystko nie jest, używamy taśmy. Gdy coś powinno być w ruchu, a uporczywie nie chce się poruszyć, stosujemy WD-40. Do czego jeszcze można użyć tego na pozór uniwersalnego sprayu?

 • Warstwa WD-40 naniesiona na łopatę sprawia, że podczas kopania nie będzie nam przeszkadzać przyklejająca się ziemia. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza podczas kopania w glinie.
 • Gdy płytki ceramiczne np. w łazience zostaną poplamione tuszem do rzęs albo lakierem do paznokci, szansę na skuteczne usunięcie zabrudzeń daje WD-40. Środek ten przyda się również podczas czyszczenia fug – po zastosowaniu wystarczy je przemyć wodą z mydłem.
 • Środek można zastosować do usuwania plam ze zlewozmywaków ze stali nierdzewnej.
 • Gumy do żucia, które utkwiły w dywanie lub nawet we włosach, da się łatwiej usunąć po spryskaniu WD-40.
 • WD-40 przyda się również do zmiękczania wyrobów ze skóry
 • …albo do rozdzielania zakleszczonych klocków Lego. Należy je później umyć!
 • Radosna twórczość małych dzieci wydaje się czasami nie znać żadnych granic. Gdy trzeba usunąć ślady kredki z mebli, okien czy ekranów telewizorów, będzie to łatwiejsze po spryskaniu WD-40.
 • Środek przyda się również do usuwania rdzy, co pozwoli zachować na czarną godzinę ostatni łyk coli. Można go również zastosować do usuwania smoły.
 • Dzięki WD-40 łatwiej odkleimy różne metki i naklejki, umieszczane np. na nowych szklankach.

Mogłoby się wydawać, że WD-40 jest cudownym i uniwersalnym środkiem. Nic bardziej mylnego! Dla równowagi kilka przykładów zastosowań, w których WD-40 nie jest najlepszym wyborem.

 • Smarowanie zawiasów drzwi. Serio. Choć natychmiast zaczną pracować bezgłośnie, WD-40 okaże się równie skuteczny w przyciąganiu kurzu i wszelkich zabrudzeń. Na zawiasach szybko pojawią się ciemne smugi.
 • WD-40 nie nadaje się do smarowania łańcuchów rowerowych. O ile środek świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu, to użycie go w roli smarowidła sprawi, że do łańcucha zacznie przyklejać się kurz. W tym wypadku znacznie lepsze będą rowerowe smary z dodatkiem teflonu.
 • Stosowanie WD-40 w markerze do paintballa może spowodować uszkodzenie uszczelek. Warto o tym pamiętać również przy innych zastosowaniach – środek ma niekorzystny wpływ na gumę.
 • Odblokowywanie i poprawianie pracy zamków za pomocą WD-40 również nie jest dobrym pomysłem. Na krótką metę może się sprawdzać, jednak z czasem rośnie ryzyko zablokowania mechanizmu. Lepiej użyć mniej wygodnych, ale znacznie skuteczniejszych smarów grafitowych.
 • Sądząc po liczbie ostrzeżeń, jakie można znaleźć w sieci, pokaźna liczba właścicieli starszych iGadżetów stosuje WD-40 do odblokowywania przycisku Home. To bardzo, bardzo zły pomysł.
 • Ogólnie rzecz biorąc, WD-40 nie powinno się stosować do tego, do czego wielu użytkowników używa go najczęściej, czyli jako podstawowego preparatu do smarowania.

Źródło: Gizmodo

Zobacz również: Samsung Chronos 700Z5A

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26?

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Fast Forward Gita: inteligentny osobisty transporter zaskakuje możliwościami W dobie Internetu rzeczy hakerzy mogą zaatakować nawet przez lodówkę. Wywiad z Karoliną Małagocką z F-Secure Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych