Fedora 8

Fedora 8

Paweł Cebula
08.11.2007 21:00

Od premiery Fedory 7 minęło prawie pół roku, a co za tym idzie na horyzoncie pojawiła się nowa wersja – Fedora 8. To co jest bardzo charakterystyczne dla tej dystrybucji to krótki okres jej żywotności, ma to być gwarantem regularnego dostarczania potencjalnym użytkownikom najnowszej wersji oprogramowania zawierającego się w systemie.

Zmian w najnowszej wersji jest bardzo dużo. W krótkim czasie udało programistom zrobić wiele, aby użytkownicy otrzymali w swoje ręce jeszcze lepszy i bardziej doskonały produkt. Poza aktualizacją oprogramowania jak np. OpenOffice 2.3, GNOME 2.20, Kernel 2.6.23, zaszły także inne zmiany jak np.:

  • Pulse Audio - jest to nowy domyślny serwer dźwięku, który ma wiele zalet – m.in.: dynamiczną regulację dźwięku dla poszczególnych aplikacji. Ma to być krok na przód w kwestii odtwarzania dźwięków w systemie, dając większą kontrolę użytkownikom.
  • Codec Buddy - znany także jako codeina, jest niczym innym jak menadżerem niewolnych kodeków – rozwiązanie to może być znane chociażby z dystrybucji Ubuntu. Oczywista jest sprawa, że niewolne sterowniki nie mogły zostać zainstalowane standardowo dlatego, że łamało by to prawo, licencje i nie byłoby zgodne z ideą wedle której funkcjonuje Fedora.
  • Nowy wygląd – jesteśmy już przyzwyczajeni, że co nowe wydanie, przygotowywany jest nowy wygląd – tym razem nosi on nazwę Nodoka.
  • Nowe graficzne narzędzie konfiguracyjne Firewalla – ma ono pozwolić użytkownikom w znacznie przystępniejszy sposób skonfigurować zasady działania zapory przeciwogniowej w systemie, dając maksimum bezpieczeństwa. Proces konfiguracji jest banalny – wszystko za sprawą czynności wykonywanych krok po kroku.
  • Rozszerzona obsługa drukarek – od teraz dodawanie nowych drukarek powinno ograniczyć się do podłączenia jej zarówno do zasilania jak i samego komputera – sterowniki powinny dodać się samoczynnie. Jeżeli system nie odnajdzie automatycznie odpowiedniego sterownika, zajmie się wyszukiwaniem najbardziej zbliżonego do danego urządzenia.
  • Iced Tea – jest to otwarta, a co najważniejsze w pełni darmowa wersja Javy, która została przygotowana przez Red Hata.
  • Usprawnienia Menadżera Sieci – został on gruntownie przepisany specjalnie dla Fedory 8, mając w ten sposób przynieść większą stabilność, elastyczność i użyteczność. Jest to z pewnością bardzo dobra podstawa do przyszłego rozwoju, dając szanse na prostsze wdrażanie nowych funkcji..
  • Lepsza obsługa laptopów. Jest to standardowe zapewnienie w każdej kolejnej wersji wszystkich wydawanych dystrybucji. Wiadomo – inne wymagania są stawiane systemowi przez komputer stacjonarny, a inne w przypadku laptopa. Dla tego ostatniego bardzo istotna jest kwestia baterii, obsługa urządzeń czy funkcji standardowo dostępnych w laptopie (jak np. multimedialne klawisze mające na celu ułatwienie dostępu do poczty, muzyki itp.)
  • Compiz - podobno jeden z głównych powodów dla których użytkownicy systemów firmy pochodzącej z Redmond, decydują się na porzucenie systemów Windows. Obsługa Compiza jest instalowana standardowo, w bardzo prosty sposób można ją uruchomić wchodząc w - Preferencje - Efekty Pulpitu. Bardziej wymagający użytkownicy mogą bez problemu zainstalować obsługę nowszego menadżera okien stworzonego na skutek połączenia się projektów Beryl i Compiz – Compiz Fusion.
  • Usprawnienia menadżera pakietów. Pirut zawiera zupełnie nowy edytor repozytoriów, która sprawia, że dodawanie, usuwanie, włączanie i wyłączanie repozytoriów staje się naprawdę bardzo proste. Kolejnym usprawnieniem jest zwiększenie szybkości działania yuma.

Zmian jest jednak dużo więcej, często niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka, ale sprawiających, że system staje się coraz lepszy. Nam nie pozostaje nic innego jak tylko zachęcić wszystkich do testowania najnowszej wersji dystrybucji Fedora 8.

Pobierz: fedora 8

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)