Inżynier czy designer? Kto powinien mieć decydujący głos? [Podsumowanie]

Inżynier czy designer? Kto powinien mieć decydujący głos? [Podsumowanie]

Inżynier czy designer? Kto powinien mieć decydujący głos? [Podsumowanie]
Łukasz Michalik
11.01.2015 17:34, aktualizacja: 10.03.2022 10:38

W poprzednim tygodniu zastanawialiśmy się wspólnie, kto powinien mieć decydujący głos przy projektowaniu sprzętu elektronicznego. Co o tym sądzicie? Przedstawiamy wyniki sondy i najciekawsze komentarze Czytelników.

Inżynier czy designer? Kto powinien mieć decydujący głos przy projektowaniu elektronicznych gadżetów?” – w opublikowanym w poprzednim tygodniu artykule poprosiłem Was o odniesienie się w komentarzach do postawionego pytania.

Jak uzasadnialiście swoje opinie? Po stronie inżynierów opowiedział się Czytelnik sig:

Inżynier, chcę wspomnianą w artykule "skrzynkę" bez okienek, diod i innych udziwnień, oraz klawiaturę też bez podświetlania (piszę bezwzrokowo, wiec tylko by mnie rozpraszało). Zaś za telefon wiernie mi służy nokia c1-01 (niestety dorwał się do niej jakiś designer, i ma mikrofon oraz głośnik ze złej strony obudowy). Komputer czy telefon to narzędzia a nie ozdoby, nie zapominajmy o tym.

Designerów poparł za to derisive_mirage, zwracający uwagę na interdyscyplinarność tego zawodu (poniżej fragmenty dwóch komentarzy):

Design to nie tylko wygląd, to ogólnopojęte projektowanie. A nie da się projektować bez uwzględnienia potrzeb użytkownika, ergonomii i właściwości materiału. Tak naprawdę projektanci muszą mieć bardzo szeroką wiedzę na temat technologii i psychologii żeby tworzyć dobry design. (…)

wzornictwo przemysłowe jako kierunek studiów ma więcej z politechniki niż asp - wiem, bo studiuję. Większość projektantów którzy tam wykładają, zawsze podkreśla że nikt na wydziale nie jest żadnym natchnionym artystą, (…). U nas,na wzornictwie, robi się analizy rynku, uczy rysunku technicznego, technologii obrabiania drewna, metalu, tworzyw i tego typu rzeczy. Oczywiście współpraca z inżynierami jest potrzebna, ale projektant po studiach jest w stanie większość rzeczy samemu opracować.

Com Nomad wskazał jeszcze inną możliwość:

Ani jeden, ani drugi. Designer powinien zaprojektować wygląd gadżetu zwracając uwagę na jego funkcjonalność i to do czego ma służyć. Inżynier powinien to poskładać w taki sposób żeby wydobyć maksymalną wydajność i funkcjonalność. Jeżeli wygląd koliduje ze sprzętem to designer z inżynierem powinni współpracować ze sobą w celu zoptymalizowania wymagań dla miejsca, mocy, chłodzenia, dźwięku i ograniczeń jeżeli chodzi o wygląd. Żaden nie powinien przejmować całkowitej kontroli nad projektem (…) Decydujący głos powinni mieć klienci, bo to oni powinni wiedzieć czego chcą. Ale zazwyczaj jest tak, że ani designer, ani inżynier no i oczywiście ani klient nie ma decydującego głosu. Decydujący głos ma ten, który wykłada pieniądze na produkcję.

Nie zgodził się z tym woy:

Nigdy. Nigdy. Nigdy. Klienci w 99% nie wiedza czego chca. Pytajac klientow czego chca dzis jezdzilibysmy bryczkami z szybszymi końmi.

Podzielone okazały się nie tylko opinie wyrażane w komentarzach – wyniki sondy również pokazują, że nie ma w tej kwestii powszechnej zgody. Prawie jedna czwarta z Was uznała, że wybór pomiędzy inżynierem i designerem nie ma znaczenia, bo ostateczne decyzje i tak podejmują księgowi. Pozostali podzielili się na dwa niemal równe obozy – ponad 36 proc. głosów zdobyli inżynierowie, a nieco ponad 40 designerzy.

Obraz

Wychodzi zatem na to, że wygrała – choć, co trzeba podkreślić, nieznacznie – koncepcja, prezentowana choćby przez Steve’a Jobsa, podkreślającego prymat wzornictwa i szeroko rozumianego doświadczenia użytkownika nad aspektami czysto technicznymi.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)