Przegląd najciekawszych zdjęć zrobionych topowymi smartfonami LG

Przegląd najciekawszych zdjęć zrobionych topowymi smartfonami LG

Przegląd najciekawszych zdjęć zrobionych topowymi smartfonami LG
Źródło zdjęć: © LG
LG
08.04.2015 11:58, aktualizacja: 10.03.2022 10:24

Świat przepełniony nowymi technologiami pędzi coraz szybciej do przodu. Od kilku lat mamy w kieszeni przenośny komputer, który zastąpić nam może ten stacjonarny. Czy nadszedł już ten czas, kiedy możemy powiedzieć, że lustrzankę zastępuje nam inny aparat - ten w kieszeni, w telefonie? Oto przegląd zdjęć, które udowadniają, że tak właśnie jest.

Wiele osób twierdzi, że smartfonem nie da się zrobić dobrego zdjęcia, nie mówiąc nawet o czymś bardziej pomysłowym, a co dopiero artystycznym. Narzekają oni na słabą optykę, jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, brak zoomu i inne pozorne ograniczenia. Prawda jest jednak taka, że czasami wystarczy trochę pomysłowości ze strony użytkownika... no dobra - niektóre nowe technologie, niestosowane do tej pory, też bardzo pomagają. Oto zdjęcia, które udowadniają, że dla chcącego nic trudnego.

Piękne makro i ciekawy bokeh

Dobre smartfony mają to do siebie, że świetnie sprawdzają się w fotografii makro. Sprzyja temu optyka i budowa obiektywu montowanego w takich urządzeniach, możliwość ustawienia ostrości na bardzo małe odległości oraz duża wielkość maksymalnej przesłony. Ta ostatnia cecha pomaga uzyskać ładny bokeh, czyli rozmycie drugiego planu - nadaje to zdjęciu artyzmu i zwraca uwagę widza na najważniejsze. Oba zdjęcia zostały wykonane telefonem LG G3, którego matryca ma rozmiar 1/3.06”, która rejestruje obraz w rozdzielczości 13 MPix. Zastosowana optyka ma jasność (maksymalna przysłona) f/2.4. W rozmyciu tła pomaga również specjalny tryb pozwalający zmienić ostrość zdjęcia już po jego wykonaniu. Dostępny jest on we wszystkich nowych topowych smartfonach koreańskiego producenta.

Szybka migawka i niezawodny autofocus

Czasem na wykonanie tego perfekcyjnego ujęcia mamy tylko bardzo krótką chwilę. W tym czasie smartfon musi nastawić ostrość i wyzwolić migawkę. Ten aspekt nie działa tak samo sprawnie we wszystkich telefonach. W LG G3 po raz pierwszy użyto technologii Laser Autofocus, która pomiaru ostrości dokonuje przy pomocy wiązki laserowej (niewidocznej dla ludzkiego oka). Dzięki temu, jest ona nastawiana nie tylko szybciej, ale także w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych. Jasny obiektyw sprawia, że migawka może być krótsza, dzięki czemu uzyskamy efekt zamrożonego ruchu.

Bogactwo kolorów

Często jest tak, że podczas gdy ciemniejsze obiekty na ziemi są dobrze widoczne, niebo traci swój błękit - jest prześwietlone i białe. Gdy natomiast chcemy uzyskać właściwe naświetlenie nieba, reszta krajobrazu okazuje się niedoświetlona. Tutaj z pomocą przychodzi dopracowany tryb HDR (High Dynamic Range), który pozwala zachować odpowiednie naświetlenie i kolorystykę wszystkich obszarów na zdjęciu. Aż trudno uwierzyć, ale oba zdjęcia zostały wykonane modelem LG G Flex2.

Gdy zajdzie słońce...

O ile w dzień większość smartfonów radzi sobie świetnie, o tyle w nocy zaczynają się kłopoty. Małe fizyczne wymiary matrycy uniemożliwiają przechwycenie większej ilości światła, a algorytmy podbijają czułość ISO do tego stopnia, że obraz jest bardzo zaszumiony. Jest jednak na to rozwiązanie - zwiększenie czasu naświetlania, a więc długości migawki. Niemniej tutaj pojawia się inny problem - ciężko wykonać nieporuszone zdjęcie bez statywu. Ten statyw może nam na szczęście w pewnym stopniu zastąpić nowoczesna technologia - optyczna stabilizacja obrazu. Wprowadzona w modelu LG G2, obecna jest także w G3 oraz Flex2. Pozwala na uzyskanie nieporuszonych i jasnych zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych. Jest także niezastąpiona przy filmowaniu. Przykładowe zdjęcia wykonane są modelem LG G3.

Wnioski?

Nie trzeba mieć lustrzanki, żeby zrobić dobre zdjęcie. Wystarczy kilka nowatorskich technologii jak na przykład laserowy autofocus czy optyczna stabilizacja obrazu oraz - co najważniejsze - kreatywność fotografa.

Autor: Łukasz Skałba

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)