Organiczny komputer: mózgi czterech szczurów połączone w jeden kolektywny umysł

- Stworzyliśmy super-mózg. Kolektywny umysł zbudowany z kilku mniejszych. - Miguel Nicolelis, lider zespołu badawczego z Duke University.

Zdjęcie szczura w laboratorium pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie szczura w laboratorium pochodzi z serwisu Shutterstock

Mózgi połączone

Połączone mózgi, świadomość roju, telepatia… Ile razy takie i podobne pomysły widzieliśmy w filmach i książkach SF, zastanawiając się, czy i kiedy staną się naszą rzeczywistością? To już nieaktualne – eksperymenty przeprowadzone w ostatnich latach udowodniły działanie interfejsów, łączących mózgi z maszynami i maszyny z mózgami.

A także – co wydaje się połączeniem szczególnie spektakularnym – mózgi żywych istot. W tym przypadku połączenie ustanowiono zarówno pomiędzy dwoma ludzkimi mózgami, jak i pomiędzy mózgiem człowieka i układem nerwowym szczura, gdzie uczestnik eksperymentu poruszał myślami ogonem gryzonia.

Zdjęcie z eksperymentu, łączącego dwa ludzkie układy nerwowe

Badacze przeprowadzili również eksperymenty z dodatkowymi zmysłami, tworząc hybrydę zwierzęcia i maszyny, czyli szczury, które dzięki detektorowi podczerwieni były w stanie odczuwać podczerwień tak, jakby miały do tego odpowiedni zmysł.

Brainet: mózgi czterech szczurów działają jak jeden umysł

Wszystkie te sukcesy wypadają jednak dość blado przy najnowszym osiągnięciu badaczy z Duke University. Co by było, gdyby najmądrzejsi ludzie połączyli swoje mózgi, by rozwiązać jakiś problem? Brzmi jak science fiction? To już możliwe, przynajmniej w przypadku szczurów.

Zespół kierowany przez Miguela Nicolelisa połączył mózgi czterech szczurów, tworząc Brainet – rodzaj biologicznego komputera, zdolnego do przechowywania informacji i przetwarzania ich efektywniej, niż pojedyncze, szczurze mózgi. Przeprowadzone eksperymenty wykazały m.in., że Brainet – po dostarczeniu mu informacji o ciśnieniu i temperaturze – jest w stanie prognozować na ich podstawie pogodę trafniej, niż mózg jednego gryzonia.

Fot. Nature

Sami badacze podkreślają znacznie prowadzonych eksperymentów nie w kontekście tworzenia jakichś biologicznych superkomputerów, ale przede wszystkim jako nadzieję dla osób, które z różnych powodów, jak choćby udar, cierpią na zaburzenia neurologiczne. W ich przypadku połączenie układu nerwowego z układem zdrowej osoby mogłoby być formą terapii.

Zobacz również: ASIMO - robot przynosi napoje

Wszyscy będziemy Borg!

Co dalej? Ludzkość stanie się czymś na wzór zbiorowego umysłu ze Star Treka? Zaczniemy wspólnie rozważać rozwiązanie najważniejszych problemów naszej planety? Unikniemy dzięki temu wojen, rozbojów i kłótni?

A może – co nie mniej istotne – porozumiemy się na nieco niższym poziomie, dzięki czemu robiący zakupy mąż będzie dokładnie wiedział, jaki odcień farby miała na myśli jego żona, domagająca się ścian w kolorze razzmatazz albo czerwieni z Falun? Unikniemy sytuacji, gdy na równorzędnym skrzyżowaniu wszyscy czekają na wszystkich albo chcą jechać równocześnie? Przestaniemy zastępować sobie drogę, chcąc uprzejmie ustąpić miejsca na chodniku?

To z pozoru drobnostki, ale w kontekście najnowszych osiągnięć nauki kolektywny umysł staje się czymś bliskim rzeczywistości. Będzie udogodnieniem, realnie wpływającym na jakość naszego życia? Ale co stanie się wtedy z prywatnością? Te pytania jeszcze niedawno mogły wydawać się totalną abstrakcją. Wygląda jednak na to, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy będziemy musieli zadać je sobie całkiem serio.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Wszyscy umrzemy? Google postanowił to sprawdzić i tworzy lekarstwo na śmierć Laboratorium w kieszeni. Jak zrobić test ciążowy ze smartfona? Energia z powietrza – to naprawdę działa! Nikola Tesla byłby zachwycony Drużyna z Rzeszowa zbudowała najlepszy łazik marsjański na świecie. I tak zmarnujemy ten sukces Historia komputerowej klawiatury według Tomka Kreczmara Gadżetomania TV: Czy wiesz kto wynalazł lodowkę? LightSail, czyli żaglowce w Kosmosie. Ruszają próby sondy kosmicznej z żaglem! Kropelka 2015 – polski samochód przejedzie 1000 km na 1 litrze paliwa Gadżetomania TV: Czy wiesz skąd wzięła się nazwa bajt? Program BRAIN: zdalnie sterowana, żywa mysz. Zrobią to samo z człowiekiem?

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać