Smog Free Tower: pogromca smogu i lokalna oczyszczalnia powietrza. Kiedy w Polsce?

Narzekacie na zanieczyszczone powietrze? W Rotterdamie już za kilka tygodni stanie pierwsza wieża antysmogowa. Oczyści powietrze, dostarczy prąd a przy okazji wyprodukuje biżuterię.

Smog Free Tower

Smog Free Tower (Fot. Gizmag)

Polskie miasta w niechlubnym rankingu

Dawno temu trafiłem w Sieci na wymowną galerię z Hongkongu. Ustawione nad brzegiem morza billboardy pokazywały tam nie reklamy, ale panoramę miasta po drugiej stronie zatoki. Niezbyt odległe budynki były widoczne tylko na zdjęciach, bo prawdziwy widok został skutecznie zasłonięty przez smog, snujący się nad wybrzeżem i całym miastem.

Panorama Hongkongu widoczna tylko na zdjęciach

Choć żyjąc w Polsce nie doświadczamy na razie takich ekstremów, to jakość powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia, a smog, potęgując różne dolegliwości, zabija co roku około 40 tys. Polaków. Dość wspomnieć, że według ubiegłorocznego raportu Komisji Europejskiej wśród 10 miast Unii z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 6 leży w Polsce. To jednak i tak nic wielkiego w porównaniu z Chinami — mieszkający w Pekinie Polak, Krzysztof Achinger, tak mówi o tamtejszym smogu:

A wracając do zanieczyszczenia powietrza – jego poziom monitoruje się na skali PM. Przedział 100/120–200 PM to tutaj właściwie norma. Natomiast w Europie przyjęło się, że poziom powyżej 30 PM już jest szkodliwy. Kiedy w Krakowie na Alejach Trzech Wieszczów jest 70 PM, zaczyna się lament i protesty. Tutaj poziom sięga czasami 700 PM. Wtedy na przykład z ósmego piętra nie widzę z okna samochodów na parkingu pod blokiem. Czytaj więcej

Z myślą o takich miejscach powstał Smog Free Tower. To wynalazek z pogranicza sztuki i technologii, opracowany przez holenderskiego artystę Daana Roosegaarde.

Poprawa jakości życia

Daan ma już na koncie kilka interesujących projektów, których celem jest poprawa jakości życia. Dość wspomnieć o świecących ścieżkach rowerowych, fosforyzujących znakach poziomych na drogach czy projekcie Smart Highway, gdzie znaki drogowe zmieniają się samoczynnie w zależności od temperatury.

Najnowsze dzieło projektanta to nietypowa oczyszczalnia powietrza. Dlaczego jest nietypowa? Nie chodzi tu nawet o jej kształt, który będzie się podobał lub nie w zależności od gustu, ale o fakt, że Smog Free Tower może jednocześnie oczyszczać powietrze, a z odzyskanych zanieczyszczeń przygotowywać… biżuterię. Jak to działa?

Smog Free Tower

Smog Free Tower to w gruncie rzeczy wielki jonizator powietrza w kształcie ażurowej kolumny. W czasie pracy ma zasysać rozpylone zanieczyszczenia i odfiltrowywać je. Efektem działania sprzętu ma być nie tylko czystsze powietrze w najbliższej okolicy, ale przy okazji pozyskiwanie surowców do tworzenia nietypowej biżuterii.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Samsung Galaxy TAB

Smog Free Ring

Odfiltrowane zanieczyszczenia mają być sprasowywane pod bardzo dużym ciśnieniem, tworząc niewielką kostkę, którą można wykorzystać w roli jubilerskiego kamienia. Do wykonania każdego z nich mają wystarczyć zanieczyszczenia, pozyskane z 1000 metrów sześciennych powietrza.

Co istotne, urządzenie ma pracować całkowicie niezależnie, produkując samodzielnie energię potrzebną do działania – odpowiada za to umieszczona wewnątrz konstrukcji turbina wiatrowa. Smog Free Tower ma oczyszczać 30 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę i sprawić, że w jego okolicy powietrze będzie o 75 proc. czystsze.

Smog Free Cube

Czy to działa? Przekonamy się we wrześniu

Sądzę, że podane wartości należy traktować z dużą rezerwą – poza ogólnymi informacjami o oczyszczaniu powietrza twórca sprzętu nie podaje na razie konkretów , jednak uruchomiona na Kickstarterze kampania wydaje się zmierzać do szczęśliwego finału. Choć zaczęła się niedawno, udało się już zebrać ponad połowę wymaganej kwoty.

Celem kampanii jest sfinansowanie budowy pierwszej, publicznie dostępnej wieży antysmogowej, która – o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda się zebrać 50 tys. euro – stanie we wrześniu tego roku w Rotterdamie.

Miasta wolne od smogu

Tworząc strefy wolne od smogu np. na placach zabaw czy w miejscach, gdzie ludzie tłumnie spędzają więcej czasu, możemy – zanim inne rozwiązania zaczną przynosić skutek – poprawić jakość życia mieszkańców. Jestem daleki od bezkrytycznego zachwytu nad tym projektem, bo w końcu Smog Free Tower działa jedynie doraźnie, usuwając nie przyczyny, ale skutki problemu i jeśli chcemy poradzić sobie ze smogiem, to nie tędy droga.

Z drugiej strony, jeśli jego wpływ na okolicę będzie zgodny z opisem to jako część szerszych działań (od nowych technologii w przemyśle, poprzez nowoczesne ogrzewanie mieszkań, rozsądne rozwiązania urbanistyczne po wyrzucanie spalinowych samochodów z centrów miast) – wydaje się mieć sens. I przypuszczam, że mieszkańcy niejednego polskiego miasta powitaliby taki wynalazek z radością.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Historia sieciowego piractwa [cz. 2]. Webwarezy i filesharing Historia sieciowego piractwa [cz. 1]. Polak potrafi Gry w wirtualnej rzeczywistości nie będą długie. I to jest bardzo dobra wiadomość! Smart-watch: najbardziej znienawidzony gadżet ostatnich lat. Dlaczego nie lubimy inteligentnych zegarków? 5 ciekawostek na temat LG G4 Szał na Windows 10. Jak łatwo nas kupić! Giełda na Grzybowskiej [cz. 2]. Powstanie i upadek komputerowych targowisk Smartfon Twoim dietetykiem? 6 aplikacji, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy Czytnik dla każdego ucznia kiełbasą wyborczą? Nie wszystkie technologiczne pomysły polityków muszą być złe! Składany dron blu. Ma GPS i kamerę HD, a do tego zmieści się w kieszeni Superszybki dysk Intela. Pamięć 3D XPoint 1000 razy szybsza niż flash Simon: pierwszy smartfon świata. Imponujące możliwości nie uchroniły go przed porażką 5 sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii smartfona, które nie uprzykrzą Ci życia Zmarnowany sukces konsoli OUYA. Razer zbiera resztki, twórcy gier zostają z niczym Bezprzewodowa ładowarka w monitorze to świetny pomysł. Szkoda, że spóźniony Chiny znoszą zakaz sprzedaży konsol. Co to dla nas oznacza? Egzoszkielet zamiast siłowni. Sprzęt Panasonica zapewnia dodatkowe 15 kg udźwigu Giełda na Grzybowskiej [cz. 1]. Warszawa stolicą piractwa?

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?