Nieznana polska broń palna: wielkie nadzieje, genialne prototypy i nowatorskie pomysły

Polska broń palna to nie tylko legendarny pistolet Vis i przedwojenny karabin przeciwpancerny Ur. Polscy konstruktorzy mają na koncie wiele innych, interesujących projektów.

Render MSBS

Render MSBS (Fot. CSexe.ru)

Ten artykuł ma 5 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy Polacy usiłowali opracować własny wzór naboju
  • czym jest Personal Defense Weapon (PDW)
  • jak wyglądał opracowany w Polsce karabin wyborowy
  • jaka broń ma zastąpić liczne modele wywodzące się od Kałasznikowa

Karabin Lantan

Karabin Lantan

To prawdopodobnie najambitniejszy program w historii polskiej broni palnej. W latach 70. Inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęli prace nad polskim nabojem, odmiennym zarówno od standardu, obowiązującego w NATO, jak i w państwach należących do Układu Warszawskiego.

Wraz z pracami nad nabojem 7 x 41 mm, w ramach programu Lantan projektowano serię broni, dostosowanej do nowej amunicji. Miały ją tworzyć kilka modeli karabinu maszynowego (ręczny, ciężki i wersja pokładowa), karabin wyborowy i karabin automatyczny (wersje ze stałą i składaną kolbą). Chodziło o opracowanie systemu, który pozwoliłby na przezbrojenie wszystkich rodzajów wojska.

Mimo potwierdzonych testami, dobrych parametrów zarówno nowej amunicji, jak i strzelającej nią broni, program został przerwany. Oficjalnym powodem był zbyt wysoki koszt wprowadzenia nowej amunicji.

Żołnierze też lubią gadżety. Snajperzy dostaną pocisk kierowany laserowo

Światowy rekord celnego strzału, ustanowiony przez brytyjskiego snajpera w Afganistanie w 2009 roku, wynosi obecnie 2475 metrów, jednak trafienia z tak…

Zobacz również: Historia telewizorów

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Dzień z życia śmieciarza. Kosze na śmieci pełne telewizorów, komputerów i konsol? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania Oto najsłynniejszy malware. Pamiętacie to złośliwe oprogramowanie? LG K4 i LG K10 już w Polsce! Oto ceny UE wie, jak zniszczyć internet: podatkiem od linków i linkowaniem tylko za zgodą autora Wirtualne fantazje realnych pedofilów – zagrożenia kryjące się tuż za rogiem To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Oto inteligentne lustro domowej roboty. To lepsze od głosowej asystentki! Holendrzy użyją duńskich orłów do walki z amerykańskimi dronami chińskiej produkcji Amazon Echo. Ułatwia życie czy ogranicza prywatność? Jak zadbać o bezpieczeństwo danych? Poznaj 5 prostych trików Prywatność w internecie: jak o nią zadbać? Poznaj 5 prostych trików PHAB Plus: więcej znaczy lepiej. Miniaturyzacja przestała być zaletą Chmura obliczeniowa. Dowiedz się, gdzie trafiają twoje dane Przekleństwo nowoczesności: aktualizacja termostatu zmieniła ich życie w koszmar Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Urban Death Project. Marchewka z babci? Będą używać zmarłych jako nawozu Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?